Alströmergatan 32 Q

Slutpris

3 500 000 kr


Kungsholmen / Fridhemsplan— Stockholm

Alströmergatan 32 Q


Slutpris
3 500 000 kr

Stockholm - Kungsholmen / Fridhemsplan

Välplanerad 1a med både trägolv och fiskbensparkett samt högt och ljust läge i populär förening!

Välkommen till en ljus och välplanerad bostad högt upp i huset, en praktisk etta med genomtänkt planlösning som känns både rymlig och hemtrevlig. Bostaden ligger på första våningen/en trappa upp från gården men ca 3 trappor upp mot gatan och dit fönstren vetter, då huset ligger i sutteräng. Här möts du av ett generöst vardagsrum med vacker fiskbensparkett som sätter tonen direkt och skapar en elegant känsla. Den smarta sovalkoven ger en naturlig avgränsning för sängen utan att kompromissa med rymden, samtidigt som det finns gott om plats för soffgrupp och sällskapsyta.

Köket är funktionellt och välutrustat med bra arbetsytor, diskmaskin och en naturlig matplats, perfekt för trevliga middagar med familj och vänner. En härlig bostad för dig som söker ett stilrent, lättmöblerat och yteffektivt hem med ett utmärkt läge intill stadens puls.

Brf Färjan är en stabil förening med låg belåning om 3 578 kr per bostadsrätt/kvm enligt 2024 årsredovisning. Det finns även 31 lokaler som används för kommersiell uthyrning, vilket bidrar till stabila hyresintäkter och en god ekonomisk grund.
De boende har även tillgång till flera gemensamma utrymmen, bland annat sju tvättstugor, ett stort cykelförråd samt ett hobbyrum. För extra bekvämlighet finns även en föreningslokal och en övernattningslägenhet som kan hyras för gäster eller sammankomster.

Här bor ni i ett attraktivt läge på Kungsholmen med den perfekta balansen mellan cityliv och grönskande omgivningar. I området finns ett stort utbud av restauranger, caféer, shopping och service, samtidigt som flera fina grönområden och vattennära promenadstråk finns runt hörnet. På kort avstånd nås Kungsholms strand – en av Stockholms mest uppskattade sjöpromenader. För den som gillar att röra på sig erbjuds den populära slingan runt Kungsholmen på cirka 10 kilometer, perfekt för löpning eller promenader längs vattnet. Kommunikationerna är utmärkta med både tunnelbana och bussar i nära anslutning, vilket gör det enkelt att ta sig runt i hela staden.

Välkommen hem!

Boarea
35 kvm

Avgift
2 159 kr/mån

Rum
1 rum

Våning
1 av 4

Såld
2026-03-10

Mäklarhuset Stockholm Södermalm

Denna lägenhet på Alströmergatan såldes av oss 2026-03-10. Se alla våra försäljningar i Stockholm samt även på Alströmergatan.

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.