Till salu

Strömsnäsgatan 1

Utgångspris

8 500 000 kr

Sparad

Utgångspris

8 500 000 kr

Frövi— Lindesberg

Strömsnäsgatan 1

Till salu
Utgångspris
8 500 000 kr

Lindesberg - Frövi

Två renoverade hyreshus med 16 lägenheter i centrala Frövi!

Nu finns möjlighet att förvärva ett bostadsbestånd i ett trivsamt kvarter i centrala Frövi. Fastigheten omfattar två bostadshus med totalt 16 lägenheter om 1–2 rok, samtliga med balkong. Lägenheterna är totalrenoverade invändigt 2021/2022, vilket ger nya ägare lågt initialt underhåll och attraktiv standard för hyresgäster.

Renoveringen omfattar nya kök och helkaklade duschrum, uppdaterade ytskikt, nya stammar och vattenledningar samt PVC-fönster och balkongdörrar. På Strömsnäsgatan 1 installerades även nya radiatorer. Taket på Lövstagatan 8 lades om 2021/2022 (papp, läkt, pannor).

I källarplan finns tvättstugor, förråd och teknikutrymmen. På Strömsnäsgatan 1 finns även ett mindre uthyrningsrum med kök.

FASTIGHETEN I KORTHET:
Adresser: Lövstagatan 8 A & B, Strömsnäsgatan 1
Antal lägenheter: 16 st (1–2 rok), samtliga med balkong
Total BOA: ca 627 m²
Renoveringsår: 2021/2022 (lägenheter, ytskikt, VVS, fönster m.m.)
Uppvärmning: Fjärrvärme
Internet: Fiber (Telia)

EKONOMI
Hyresintäkter: 960 000 kr/år
Faktiska driftskostnader inkl fastighetsskatt (ex underhåll): 307 012 kr/år
Driftnetto: 652 988 kr/år (ex underhåll)

Kontakta ansvarig fastighetsmäklare för mer information och bokad visning!

Utgångspris
8 500 000 kr

Driftkostnad
297 052 kr/år

Fastigh.bet
LINDESBERG NÄSBYBACKA 26:5

Bruksarea
624 kvm

Total markareal
3 377 kvm

Har du några frågor?

Kontakta Andreas för mer information kring Strömsnäsgatan 1.

Fakta

01
Beskrivning
Bruksarea

624 kvm

Total markareal

3 377 kvm

Fastighetsbeteckning

LINDESBERG NÄSBYBACKA 26:5

02
Byggnadstyp

Hyreshusbyggnad

Byggnadens area

500 kvm

Byggnadsår

1947

Taxeringsvärde

1 772 000 kr

Taxeringsvärdesår

1982

03
Byggnadstyp

Hyreshusbyggnad

Byggnadens area

240 kvm

Byggnadsår

1959

Taxeringsvärde

1 051 000 kr

Taxeringsvärdesår

1959

04
LÖVSTAGATAN 8 A & B
Byggnadstyp

Hyreshusbyggnad

Byggnadens area

380 kvm

Byggnadsår

1947

Senaste renovering

2022

Teknisk beskrivning

Tak - Betongpannor, tak omlagt 2021/2022 (papp, läkt och pannor)
Fasad - Puts
Grund - Källare
Fönster - 2-glas, nya PVC - fönster inkl balkongdörrar 2021/2022

Byggnadsbeskrivning

Hyreshus i två plan med oinredd vind och källare. BOA 380 m² som fördelas på 8 st lgh.

RUMSBESKRIVNING:
Entré/hall. Sovrum (2 rok). Vardagsrum med utgång till balkong (2 rok). Kombinerat sovrum/vardagsrum med utgång till balkong (1 rok). Helkaklade duschrum med glasad duschvägg, wc, tvättställ och spegelskåp. Kök med matplats, vita släta köksluckor, laminatbänkskiva, rostfri ho, kakel ovan diskbänk, fläkt, ugn och kyl/frys. Det är tapetserade och målade väggar. Golvbeläggningen består av plast- och vinylmattor. Lägenheterna är totalrenoverade under 2021/2022.

I källaren finns lägenhetsförråd, tvättstuga, pannrum, badrum och sep wc.

LÄGENHETSFÖRDELNING:
8A - Bottenvåning
Lgh nr 1001 - 1 rok - 35 m²
Lgh nr 1002 - 2 rok - 60 m²

Övervåning
Lgh nr 1101 - 1 rok - 35 m²
Lgh nr 1102 - 2 rok - 60 m²

8B - Bottenvåning
Lgh nr 1001 - 1 rok - 35 m²
Lgh nr 1002 - 2 rok - 60 m²

Övervåning
Lgh nr 1101 - 1 rok - 35 m²
Lgh nr 1102 - 2 rok - 60 m²

RENOVERINGAR 2021/2022:
Kök, duschrum, stammar ner till källaren, vattenledningar, ytskikt och vitvaror i kök.

Uppvärmning, kylning och ventilation

Uppvärmning - Vattenburen värme via fjärrvärme. Fjärrvärmeväxlare installerad 2005. Finns serviceavtal på fjärrvärmen via Linde energi.

Ventilation - Mekanisk frånluft

Vatten och avloppstyp

Kommunalt vatten och avlopp.

Internet

Fiber indraget via Telia.

05
STRÖMSNÄSGATAN 1
Byggnadstyp

Hyreshusbyggnad

Byggnadens area

244 kvm

Byggnadsår

1959

Senaste renovering

2022

Teknisk beskrivning

Tak - Betongpannor
Fasad - Puts
Grund - Källare

Byggnadsbeskrivning

Hyreshus i två plan med oinredd vind och källare. Total BOA 244 m² som fördelas på 8 st lgh.

RUMSBESKRIVNING:
Entré/hall. Sovrum (2 rok). Vardagsrum med utgång till balkong (2 rok). Kombinerat sovrum/vardagsrum med utgång till balkong (1 rok). Helkaklade duschrum med glasad duschvägg, wc, tvättställ och spegelskåp. Kök med matplats, vita släta köksluckor, laminatbänkskiva, rostfri ho, kakel ovan diskbänk, fläkt, ugn och kyl/frys. Det är tapetserade och målade väggar. Golvbeläggningen består av plast- och vinylmattor. Klinkergolv i köken. Lägenheterna är totalrenoverade under 2021/2022.

I källaren finns lägenhetsförråd, tvättstuga, pannrum, duschrum och sep wc. Det finns också en mindre uthyrningsrum med kök som ägaren nyttjar idag.

LÄGENHETSFÖRDELNING:
Bottenvåning
Lgh nr 1001 - 1 rok - 26 m²
Lgh nr 1002 - 1 rok - 35 m²
Lgh nr 1001 - 1 rok - 35 m²
Lgh nr 1002 - 1 rok - 26 m²

Övervåning
Lgh nr 1101 - 1 rok - 26 m²
Lgh nr 1102 - 1 rok - 35 m²
Lgh nr 1101 - 1 rok - 35 m²
Lgh nr 1102 - 1 rok - 26 m²

RENOVERINGAR 2021/2022:
Kök, duschrum, stammar ner till källaren, radiatorer, vattenledningar, ytskikt och vitvaror i kök.

Uppvärmning, kylning och ventilation

Uppvärmning - Vattenburen värme via fjärrvärme. Fjärrvärmeväxlare installerad 2004. Finns serviceavtal på fjärrvärmen via Linde energi.

Ventilation - Självdrag

Vatten och avloppstyp

Kommunalt vatten och avlopp.

Internet

Fiber indraget via Telia.

06
Tomt/Servitut
Tomtarea

3377 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Rättigheter last

Ledningsrätt: fjärrvärme, Ledningsrätt: elektronisk kommunikation

Planbestämmelser

Liljan, Tomtindelning (Beslutsdatum: 1946-11-04), Daggkåpan, hyacinten m.fl., Stadsplan (Beslutsdatum: 1975-08-15, Senast ändrad: 1989-09-06)

07
Övrigt

- Säljes med friskrivningsklausul.
- Säljes som fastighet och ej i AB.

- Leverantörer på renoveringar - Storå rör avseende vattenledningar, element och stammar. Svealands Bygg & Entreprenad AB och Sadya bygg AB avseende yttertak och duschrum.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

3 320 000 kr (Fastställt avseende år 2025)

Byggnadsvärde

2 823 000 kr

Markvärde

497 000 kr

Typkod

320 Hyreshusenhet, bostäder

Värdeår

1982

Försäkring

13 876 kr/år

Vatten och avlopp

123 502 kr/år

Uppvärmning, varmvatten och el

159 674 kr/år

Total driftkostnad

297 052 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

9 960 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 307 012 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Driftkostnaderna avser perioden 1 april 2025 till 31 mars 2026. Fjärrvärme och el via Linde Energi. Kostnaden för vatten och avlopp inkluderar kostnad för avfall. Fastighetsförsäkring via Länsförsäkringar.

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 4 pantbrev om totalt 1 919 200 kr.

Ekonomi
Taxeringsvärde
3 320 000 kr (Fastställt avseende år 2025)
Byggnadsvärde
2 823 000 kr
Markvärde
497 000 kr
Typkod
320 Hyreshusenhet, bostäder
Värdeår
1982
Försäkring
13 876 kr/år
Vatten och avlopp
123 502 kr/år
Uppvärmning, varmvatten och el
159 674 kr/år
Total driftkostnad
297 052 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 4 pantbrev om totalt 1 919 200 kr.

Området
Använd kartan
X

Platser

Pizzeria Svea

86 m

Frövi Bilservice AB

172 m

Ellens Cafe & Bistro

312 m

Fresh Thai Express

346 m

Pizzeria Picasso

369 m

Förskola Skogsdungen

56 m

Förskolan Näsby

367 m

Förskola Mariedal

1,1 km

Ervalla skola

7,86 km

Rockhammars skola

8,14 km

Hemköp

13,12 km

Lidl

16,89 km

Hemköp, Lindesberg

17,1 km

Tempo

21,08 km

Hemköp, Örebro Svampen

21,2 km

Vannebodagatan

136 m

Kyrkvägen Frövi

291 m

Centralvägen Frövi

315 m

Idrottsplatsen

415 m

Frövi Resecentrum

465 m

Lindesberg station

16,46 km

Örebro C

22,57 km

Örebro S

23,68 km

Arboga

27,77 km

Frövi Resecentrum
    465 m
    -
    -
  • Hållplats
    Vannebodagatan
    136 m