Frideborgsgatan 4
2 000 000 kr
Utveckligsmöjligheter med framtida goda hyresintäkter!
Investeringsmöjlighet!
Här finner du en fastighet med två byggnader, den ena byggnaden är tidigare flerfamiljshus som tidigare inrymde 3 lägenheter och den andra byggnaden består av en stor butikslokal. Nuvarande ägare vill gärna bedriva vidare sin verksamhet, som idag är en möbelbutik med bra omsättning och gott renommé. Detta genererar i hyresintäkter för dig som köpare! Förhandlingsmöjligheter finns om nya ägare har annat intresse för denna byggnad.
I dagsläge finns ett kassaflöde och en hyresgäst, som skapar lite trygghet och stabilitet, medan den andra fastigheten utgör stor potential och ett väldigt centralt beläget boende, när det väl är klart! Det gamla flerfamiljshuset söker dig som med kraft och mod vill ge dig på ett riktigt renoveringsobjekt, som inte är lätt att ta sig an, men där resultatet kan bli bedårande vackert och anpassat precis efter dina egna drömmar!
Säljaren har infört ett krav på att lånelöfte ska finns för denna fastighet innan en privat visning ordnas. Tänk på att när ni begär lånelöfte att det är finansiering till nyförvärv av kommersiella fastighet och att denna fastighet nämns i lånelöftet. Maila sedan lånelöfte till ansvarig mäklare.
Byggnad på ofridgrund på fastigheten del av Härnösand Seminariet 2
300 000 kr/år
2021-10-11
Mäklarhuset Härnösand
Denna fastighet på Frideborgsgatan såldes av oss 2021-10-11. Se alla våra försäljningar i Härnösand samt även på Frideborgsgatan.
Låt oss värdera din bostad
