Beskrivning
Ånge Västerhångsta 33:2 och Västerhångsta 1:151
Byggnadssätt
Herrgården
Herrgården har 13 dubbelrum och två enkelrum samt en svit. Byggnaden är helt i sten och är byggd i slutet av 1850. Byggnaden innehåller unika väggmålningar i en av salarna och möbler samt inventarier följer tidsepoken slutet 1800 och början av 1900 talet. Byggnaden är i tre plan samt källare med en mindre pub. Första våningen innefattar matsal för max 70 personer, kök, kyl och frysar samt reception och kontor.
Herrgårdsflygeln Lärken
Består av tre plan byggd i sten. Byggnaden har ett källarplan med bastu, biljard samt dusch och toaletter. Första våningen har ett enkelrum samt kansli och shop för golfare. Det finns även en bagarstuga med vedeldad bakugn. Andra våningen har en svit samt ett tillhörande gästrum.
Våning två har en konferenslokal med takmonterad bildkanon lämplig för upp till 30 personer. våning tre har grupprum för konferens.
Annexet Linden
Består av två enrumslägenheter för hotellboende och två dubbelrum samt en relax avdelning med en mindre utomhuspool för bubbelbad.
Annexet Björken
Består av byggnad i två plan. Inrymmer sju dubbelrum, fyra enkelrum samt tjugofyra vandrarhemsrum fördelat så att hotelldelen och vandrarhemsdelen avskiljs med samlingsrum med tv och enklare kök i båda våningsplanen. Källarplanet har bastu, torkrum, jordvärmepump samt panncentral.
Annexet Lönnen
Tidigare gymnastiklokal och nu godkänd för konferenser med upp till 150 deltagare.
Källarplanet har ytor som tidigare fungerat som butikslokaler men som numer fungerar som vintergarage för anläggningens golfbilar.
Annexet Alen
Byggnad i två plan samt källare. Våning ett innehåller en matsal samt en expansiv hyresgäst som startat upp ett komplett mikrobryggeri med öl som kan beställas i systembolagets beställningssortiment. Vidare finns konferenslokaler och grupprum på våning två. Källaren har tvättstuga, torkrum och diverse förråd.
Annexet Cedern
Byggnad i två plan samt källare. Bottenplanet har en uthyrd trerummare samt två rum som är lämpliga som kontor. Andra våningen har en tvårummare samt tre lokaler lämpliga som kontorslokaler. Källaren består av förråd.
Annexet Granen
Villa i två plan med källare som nyttjas som vandrarhemsboende med eget hushåll. Dusch och toalett på bägge våningarna.
Annexet Rättaren
Parvilla innehållande två trerumslägenheter med källare som är uthyrda till hyresgäster.
Annexet Aspen
Parvilla med två trerumslägenheter med källare som är uthyrda till hyresgäster.
Annexet Tallen
Villa i två plan med källare. Nyttjas idag till hotellboende genom två dubbelrum samt dusch och toalett per våning.
Maskinhall 2
Maskinhall som är uthyrd till extern entreprenör som bedriver licensierade svetsarbeten.
Ladugård
Ladan innehåller lokaler för sommarfest såsom bröllop med upp till 100 gäster.
Bilplats/Övriga byggnader
Goda parkeringsmöjligheter både vid herrgården, annexet samt vandrarhemmet. Även en stor parkering vid golfbanan.
Tomt/Servitut
870000 kvm (Tomtareauppgifter enligt lantmäteriet)
Officialservitut: Väg, Ledningsrätt: Starkström
Hussborg Fritidsby, västerhångsta 33:2, 1:151, Detaljplan (Beslutsdatum: 20080526, Registreringsdatum: 20080924)
Övrigt
GOLFBANA
18 håls golfbana med tillhörande driving range, övningsgreen hål, putting range med kortstyrd bollautomat. Vagnparken för skötsel av golfbanan består av moderna maskiner av framförallt märket Toro samt elva golfbilar för uthyrning. Golfbanan har ett automatiskt bevattningsystem som tar sitt vatten från Ljungan. Anläggningen har en väl utbyggd parkering för såväl daggäster som hotellgäster.
UTVECKLINGSPOTENTIAL
Det är avsatt ett område vid golfbanan med möjlighet att uppföra 26-30 stugor med små tomter. Det inryms i gällande plan/bygglov och kan verkställas.
Ritningarna finns för en helglasad utbyggnad av Herrgårdens matsal så att den blir på ytterligare 90 m². Vidare har kontakter tagits för att utreda möjligheten att bygga om gymnastiksalen så att den kan nyttjas som festlokal med plats för större arrangemang.
UPPVÄRMNING
Sedan 2014 har hela anläggningen en modern pelletspanna av fabrikat Gilles på 450 kW som via ett nytt kulvertsystem förser alla byggnader med värme. Samtliga byggnader som har värme har
värmeväxlare som kan justeras till underhållsvärme då de inte nyttjas. Denna investering på 4,5 miljoner växlade en oljeförbrukning på ca 70000 l olja/år samt ca 130 ton pellets/år till ett nuläge som för 2016 betydde 7000 l olja och 180 ton pellets.
Systemet har en automatik som reglera nyttjandet av jordvärme, pellets och olja efter ytter temperaturen på ett för anläggningen så kostnadseffektivt som möjligt.
Fastigheten ligger vid Ljungan som har kraftleverans. Hussborg har därför reducerat pris på ström.