Jämtlandsgatan 2

Jämtlandsgatan 2

Slutpris

1 955 000 kr


Sveg— Härjedalen

Jämtlandsgatan 2


Slutpris
1 955 000 kr

Härjedalen - Sveg

Vacker hyresfastighet med centralt läge!

I centrala Sveg säljs den vackra fastigheten om totalt sex lägenheter och två rum/förråd. Separat garagebyggnad där delar av ytan är uthyrd.

När samtliga lägenheter är uthyrda ligger hyresintäkterna på ca 580 000 kr/år. Stor innergård med parkeringsplatser med motorvärmare, tio stycken. Byggrätt finns kvar på fastigheten, se detaljplan för mer information.

Fastigheten ligger i centrala Sveg med gångavstånd till mataffär, restaurang, pizzeria, café, butiker, skola, badhus, bensinstation och flygplats. Från Sveg är det endast 45 minuters bilresa till populära skidorten Vemdalen och ca 1,5 timmes bilresa till Funäsdalen.

Fastigheten säljs genom fastighetsöverlåtelse med friskrivningsklausul.


Driftkostnad
302 881 kr/år
Fastigh.bet
HÄRJEDALEN TALLBACKEN 1
Bruksarea
528 kvm
Total markareal
3 390 kvm
Intäkter
578 074 kr/år
Såld
2025-04-23

Mäklarhuset Sundsvall

Denna fastighet på Jämtlandsgatan såldes av oss 2025-04-23. Se alla våra försäljningar i Sveg samt även på Jämtlandsgatan.

Boka värdering

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.