Carls åbyvägen 4-6 A & B

Carls-Åby— Karlskoga

Carls åbyvägen 4-6 A & B

Karlskoga - Carls-Åby

Central hyresfastighet med 24 lägenheter i Karlskoga!

Nu finns möjlighet att förvärva ett centralt beläget hyresbestånd i Karlskoga, med adress Carls Åbyvägen 4 och 6. Beståndet utgörs av två likvärdiga hyreshus om vardera 12 lägenheter – totalt 24 lägenheter med en sammanlagd BOA om 1 818 m². Samtliga lägenheter har balkong – de större 4 rok-lgh är utrustade med två balkonger. Denna fastighet och dess läge borgar för låga vakanser och ett stabilt kassaflöde över tid. Hela beståndet är fullt uthyrt.

Läget är trivsamt och luftigt i ett etablerat bostadsområde med närhet till centrum, skolor, service och kommunikationer. Rymliga innergårdar med plats för många asfalterade parkeringsplatser och grönytor.

EKONOMI
Lägenheter - 2 108 197 kr
Övrig uthyrd area - 72 318 kr
Parkering - 6 034 kr
SUMMA hyresintäkter - 2 186 548 kr

Faktiska driftskostnader (2025) - 674 254 kr
Fastighetsskatt - 45 916 kr
SUMMA Driftkostnad inkl fastighetsskatt - 720 170 kr (ex underhåll)

DRIFTNETTO - 1 466 378 kr (ex underhåll)

Fastigheten säljs som fastighetsaffär och ej i bolagsform. Förhandlingsordning på hyror för bostäder och förråd tillämpas.

Kontakta ansvarig fastighetsmäklare för mer information om försäljningsprocessen och/eller för att boka visning!

Driftkostnad
674 254 kr/år

Fastigh.bet
KARLSKOGA LINJALEN 1

Bruksarea
1 818 kvm

Total markareal
3 713 kvm

Såld
2026-04-07

Mäklarhuset Örebro Kommersiella

Denna bostad på Carls åbyvägen såldes av oss 2026-04-07. Se alla våra försäljningar i Karlskoga samt även på Carls åbyvägen.