Baltzar Von Platens gata 6, 5tr.

Baltzar Von Platens gata 6, 5tr.

Slutpris

3 415 000 kr


Kungsholmen— Stockholm

Baltzar Von Platens gata 6, 5tr.


Slutpris
3 415 000 kr

Stockholm - Kungsholmen

48 väldisponerade kvm med bevarad 30-tals charm.

Fem våningar upp i fastigheten återfinns denna väldisponerade lägenhet med sjöglimt över Riddarfjärdens glittrande vatten och ljusinsläpp från vackra fönster med spröjs. Ett stilfullt boende på 48 ljusa kvm med bevarad 30-tals charm och genomgående fina golv i ek och furu. Här samsas en luftig takhöjd på 2,90 meter med bevarade originaldetaljer i form av spegeldörrar, en skiljevägg i glas samt ett charmigt serveringsskåp.

Två rum och kök fördelat på ett vardagsrum med umgängesvänliga ytor med plats för både sällskapsdel och matplats, yteffektivt snyggt kök med luckor i vitt, rofyllt sovrum med plats för dubbelsäng samt ett fräscht badrum med badkar. Bra förvaring i två integrerade garderober och en möblerbar inre hall som med fördel kan disponeras som ett matrum.

Bo i en stabil förening med omedelbar närhet till fina promenadstråk, service, kommunikationer och nöjesliv.

Välkommen på visning önskar Peter Eriksén!


Referensnummer
115 234
Boarea
48 kvm
Avgift
2 408 kr/mån
Sovrum
1 Sovrum
Såld
2014-05-16

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.