Älskat familjehem i Floda Hästhagen längst in på gatan, samma ägare sedan nybyggt
Nu ges möjligheten att skapa ett riktigt familjehem i omtyckta Hästhagen i Floda, ett lugnt och barnvänligt område där naturen blir en självklar del av vardagen. Här väntar en trivsam 60-tals enplansvilla med källare, fint belägen längst in på gatan med grönområde som närmaste granne, ett läge som sällan går obemärkt förbi.
Sedan huset byggdes har det omsorgsfullt varit i samma familjs ägo, något som vittnar om ett hem att trivas i och ta hand om över tid. Nu väntar nästa kapitel och möjligheten för nya ägare att sätta sin egen prägel.
Den tilltalande planlösningen om 4 rum och kök, varav 3 rejäla sovrum, passar perfekt för den lilla familjen som drömmer om sitt första hus. Med 107 kvm boarea och lika generös biarea finns gott om plats att växa. I källarplanet erbjuds garage, gillestuga, hobbyrum, tvättstuga och förråd, flexibla ytor för både vardag och framtidsplaner.
Huset behöver en varm hand som vill forma dess framtid i färg och form, men för rätt köpare väntar något alldeles extra, ett hem med själ, potential och möjligheten att skapa något helt eget.
Den lummiga och insynsskyddade baksidan blir snabbt en favoritplats för både stora och små. Här samsas fruktträd och två stora buskar med amerikanska blåbär i en grön miljö som bjuder in till lek, odling och långa sommardagar.
Hästhagen uppskattas av många barnfamiljer tack vare närheten till natur, skolor, förskolor och smidiga kommunikationer. Ett hem för er som längtat efter något att sätta rötter i och som vet att vissa möjligheter känns rätt redan från början.
Välkommen att upptäcka möjligheterna i Floda, kanske är detta huset ni inte vill släppa taget om.
Boarea/biarea
107/107 kvm
Tomtarea
814 kvm
Rum
4 rum (3-4 sovrum)
Byggnadstyp
Enplansvilla med källare
Har du några frågor?
Kontakta Ulf för mer information kring Blåklockevägen 8.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
-
Boka en fri värdering med Ulf
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
-
01
Beskrivning av samtliga rum
Entréplan
Välkomnande hall med ljus färgsättning och goda avhängningsmöjligheter. Intill hallen finns en trivsam matplats som avskärmas på ett fint sätt genom spaljé, vilket skapar både rymd och karaktär.
Köket är utformat som ett praktiskt arbetskök med bra förvaringsmöjligheter och god funktion för vardagens bestyr.
Bostadens tre sovrum ligger samlade i en egen del av huset, en uppskattad planlösning för barnfamiljen. Samtliga sovrum är väl tilltagna i storlek och erbjuder garderobsförvaring.
Badrummet är praktiskt placerat i anslutning till sovrummen. Det är av äldre standard och renoveringsbehov föreligger, vilket ger fina möjligheter att skapa ett badrum helt efter egen smak och stil.
I husets andra del finner vi det generösa vardagsrummet med stora ljusinsläpp som skapar en härlig rymd. Här finns gott om plats för soffgrupp och tv-möbel samt möjlighet att inreda med matsalsmöbel för den som önskar större sociala ytor.
Källarplan
Källarplanet erbjuder generösa extraytor med en stor gillestuga och ett rymligt hobbyrum, perfekt för allt från lekrum och hemmakontor till hobbyverksamhet eller tonårshäng.
Det stora garaget erbjuder plats för mer än bara bilen, här finns även goda förvaringsmöjligheter.
Tvättstugan är praktiskt placerad direkt nedanför trappan. I det tidigare pannrummet finns idag en dusch, och här finns möjlighet att utveckla ytan till ett fint kombinerat badrum och tvättutrymme. Intill ligger även en mindre matkällare.
01
Beskrivning
107 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)
Fastigheten är 1 plan med källare och i ytan på källarplan skulle man kunna göra ett sovrum till och få till till ett mysigt allrum/tv-rum.
107 kvm
814 kvm
4 (3-4 sovrum)
LERUM UDDARED 1:130
02
Byggnadssätt
Enplansvilla med källare
1965
32
Morän
Källargrund
Trä
Trä
Tegelstensfasad
Betongpannor
Koppar
2-glasfönster/3-glasfönster
Självdrag
Murad skorsten
Kommunalt vatten året om
Kommunalt avlopp
Värmepump luft-vatten (Nytt)
Ålder: 2025
Ledningar ej bytta
Takbyte 2001- Fönster (5st) 2007 - Garageport 2011.
Se upprättat protokoll för Skyddat Köp
03
TV/Internet
Fiber
04
Uteplats
Stensatt altan i söderläge
05
Bilplats/Övriga byggnader
Garage för 1 bil i källarplan samt p-platser på gatan utanför huset
06
Gemensamhetsanläggningar
Lerum floda ga:26
07
Tomt/Servitut
814 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)
Uddared 1:101 mfl, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1963-04-18, Senast ändrad: 2025-05-20)
01
3 473 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
2 082 000 kr
1 391 000 kr
220 Småhusenhet, bebyggd
1965
10 425 kr/år
Äganderätt
Det finns 5 pantbrev om totalt 123 700 kr.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Taxeringsvärde
3 473 000 kr (Fastställt avseende år 2024)Byggnadsvärde
2 082 000 krMarkvärde
1 391 000 krTypkod
220 Småhusenhet, bebyggdVärdeår
1965Fastighetsskatt/-avgift
10 425 kr/årUpplåtelseform
ÄganderättPantbrev
Det finns 5 pantbrev om totalt 123 700 kr.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Ulf!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.