Det blev en nytändning i min mäklarroll
Ingela Noresson är mäklaren som efter 20 år i mäklarbranschen tog steget från att lämna sin anställning och bli delägare. Att valet föll på Mäklarhuset var för att de som kedja är personliga och fria, samt delar hennes värdegrund.
Tack vare nytändningen som delägare har kontoret etablerat sig som marknadsledande i Oskarshamn.

Ingela Noresson har varit i mäklarbranschen i 25 år. Först som anställd och idag som en av Mäklarhusets delägare med eget kontor i Oskarshamn. Det var hösten 2021 som hon slog upp portarna till sitt eget mäklarkontor och satte upp skylten som berättade om hennes nya mäklarposition på orten. Anledningen bakom beslutet att bli egen var att hon inte delade värdegrunden med den mäklarkedja som hon var anställd hos.
– För mig är den personliga känslan viktig, det är själva hjärtat bakom affären. Och tidigt i min process såg jag att Mäklarhuset hade den värdegrunden som jag själv delade. Nu har det gått några år och vi firar vi femårsjubileum i januari.
Mäklarhusets värdegrund övertygade
När Ingela Noresson tog beslutet under 2020 bestämde hon sig tidigt i processen att hon ville tillhöra en kedja och inte bli en fristående mäklare. Hon sökte efter en kontext där det fanns kollegor att vända sig till och hon såg också fördelarna med att kunna få stöd och rådgivning. Men också de praktiska fördelarna med ett färdigt datasystem, upparbetade kanaler och marknadsföringsmaterial att ta del av var lockande.
– Jag kom i kontakt med Mäklarhuset och sedan gick det snabbt. Jag föll för Mäklarhusets personlighet och värdegrund och det har fallit väl ut. Du driver ditt eget bolag samtidigt som du också har ett delägarskap i Mäklarhuset. Men delägarskapet har faktiskt inte varit ett incitament i sig, i vardagen tänker jag egentligen inte på det. Men det finns en tydlig skillnad: Som delägare har jag möjlighet att påverka och att vara delaktig i vad som händer i företaget.
Framgången väntade inte på sig
Inför etableringen med det nya kontoret i Oskarshamn fanns det självklart en fundering om hur det skulle gå. År 2021 var också året då bostadsmarknaden började att vika.
– Även om jag redan var etablerad på orten, är det alltid svårt att veta hur vi skulle tas emot. Men vi har varit marknadsledande sedan vi startade, vilket vi inte hade vågat hoppas på. Det blev en nytändning i min mäklarroll och jag driver inte företaget utifrån [jobbar inte mot] någon annans drömmar. Du får en extra push när du är din egen.
Hon fortsätter:
– För att trivas som delägare krävs det att du brinner för att göra affärer. Men du måste ha den extra växeln, det gör sig inte självt. Men det gör det inte när du ”bara” är mäklare heller. Sedan beror det på vilken nivå du söker, hur nyfiken du är.
Hårt jobb lönar sig
Ingela vill förvarna om att det är hårt jobb inledningsvis. I samband med att hon startade upp företaget, var det mycket praktikaliteter att tänka på som rörde personalens rättigheter och skyldigheter, och hon behövde ha koll på försäkringar, registreringsbevis och Skatteverket. Men idag har det blivit en naturlig del av verksamheten. Men fördelarna överväger. Hon menar att det är stimulerande att kunna driva företaget på det sätt som hon själv vill med ett personligt engagemang och med kunden i fokus.
– Det är bra om du har en övergripande kunskap om ekonomi och juridik. Även om du köper in många tjänster och inte jobbar med alla bitar själv måste man ha ett hum om företagande och vad det innebär.
Vilket råd vill du ge till mäklarna därute som är funderar på att starta eget?
– Våga! Var modig och ta steget. Har du väl börjat tänka tanken att köra på egen hand så gör det. Men det är viktigt att du har en kedja bakom dig som strävar framåt. Som vill utvecklas. Men våga ta steget, vänta inte. Tiden är alltid rätt, avslutar Ingela Noresson.
Ingela Noresson
Bakgrund: Anställd på större mäklarkedja
Idag: Delägare i Mäklarhuset med kontor i Oskarshamn
På Mäklarhuset sedan: 2021
Utmärkelser: Veronica blev Årets assistent 2025, Izabelle Årets rookie 2024 och Årets raketkontor 2022
Bor: Strax utanför Oskarshamn i en nybyggd villa
Var hämtar du din energi? – I trädgården, när jag pratar med mina blommor

Jonas Petersson
Försäljningschef
070-379 90 55
jonas.petersson@maklarhuset.se
Stefan Johansson
Affärsområdeschef
073-422 66 40
stefan.johansson@maklarhuset.se
