Los Montes de Málaga
Los Montes de Málaga
Unikt gård byggd på minst 500 år gamma kvarn med makalös utsikt
Unna dig en unik och historisk upplevelse i denna fantastiska minst 500 år gamla stenkvarn, som har omvandlats till en charmig finca. Belägen i den vackra naturen i Los Montes de Málaga, erbjuder denna egendom en milsvid utsikt över den vackra Málagabukten, naturen och bergen.
Med sin perfekta placering, bara 10 minuter med bil från centrala Malaga, kan du njuta av lugnet och ro i naturen samtidigt som du har enkel tillgång till stadens bekvämligheter och attraktioner.
Detta eleganta hus, som sträcker sig över ett plan, har en imponerande storlek på 303 kvadratmeter konstruerad yta och erbjuder gott om utrymme för familjen att trivas. Det stora vardagsrummet blir hjärtat i hemmet med sin imponerande öppna spis och det historiska inslaget av den gamla stenkvarnen.
Njut av soliga dagar vid den stora poolen eller koppla av på någon av de underbara terrasserna med panoramautsikt över bukten. För bilentusiasten finns det gott om utrymme med ett garage för två bilar och ytterligare plats på gården för totalt upp till fem bilar.
Denna välbevarade fastighet erbjuder en unik möjlighet att äga en bit historia samtidigt som du njuter av modern bekvämlighet och komfort. Missa inte chansen att bli ägare till detta drömhem i Los Montes de Málaga!
Referensnummer
585 522
Boarea
237 kvm
Tomtarea
8 323 kvm
Konstruerad yta
303 kvm
Sovrum
5 Sovrum
Såld
2026-03-24
Mäklarhuset Malaga
Denna villa på Los Montes de Málaga såldes av oss 2026-03-24. Se alla våra försäljningar i Málaga samt även på Los Montes de Málaga.
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad