Varmt välkommen till Morhagsvägen 70 & 72 i Sunnansjö!
Här erbjuds möjligheten att förvärva ett charmigt fritidsboende med naturnära och vattennära läge intill sjön Väsman. Med ett högt och ostört läge, omgivet av skog och grönska, finner vi denna trivsamma fastighet som omfattar huvudstuga, inrett härbre och gäststuga – perfekt för såväl avkopplande helger som årets lediga dagar.
Huvudstugan om cirka 40 kvm erbjuder ett luftigt och hemtrevligt allrum i öppen planlösning mot köket, med plats för både matgrupp och socialt umgänge. Här skapar kaminen en varm och inbjudande känsla under årets svalare dagar. Vidare finns ett sovrum samt badrum. Den inglasade altanen blir en naturlig samlingsplats från tidig morgon till sen kväll, med fin kontakt mot naturen och utsikten utanför.
Härbret är inrett i två plan och erbjuder charmiga sovmöjligheter med platsbyggda sängar på ovanvåningen – ett perfekt och mysigt extra utrymme för övernattande gäster eller familj. Gäststugan används idag som snickarbod men kan med enkelhet åter nyttjas som gästboende då här finns en platsbyggd tarrsäng. I anslutning till stugans bakre del finns även ett utedass. På tomten finns dessutom ett praktiskt förråd/redskapsbod. Den lättskötta tomten består av både gräsmatta och naturmark, vilket skapar en harmonisk och trivsam miljö med gott om plats för både avkoppling och aktiviteter.
Här bor du i ett område som inbjuder till friluftsliv året runt, med möjlighet att plocka bär och svamp i den kringliggande skogen, njuta av härliga strövområden i skog eller ta en kort biltur till Sunnansjö med mataffär, café och service. Ludvika centrum nås på cirka 15 minuter och inom ungefär 40 minuter finns flera populära utflyktsmål såsom Säfsen, Ljungåsens längdskidområde, Romme Alpin och Gyllbergens naturreservat – destinationer som erbjuder storslagen natur och aktiviteter under årets alla årstider.
Försäljningen omfattar båda fastigheterna Ludvika Sunnansjö 108:24 med en areal om 1 643 kvm samt Ludvika Sunnansjö 108:25 med en areal om 1 553 kvm.
Ett rofyllt fritidsboende med närhet till sjö, natur och lugn – varmt välkommen att upptäcka Morhagsvägen 70 & 72 på plats!
Utgångspris
975 000 kr
Boarea
40 kvm
Tomtarea
3 196 kvm
Har du några frågor?
Kontakta Maja eller Carl för mer information kring Morhagsvägen 70 & 72.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
-
Boka en fri värdering med Maja
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
01
Beskrivning
40 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)
3 196 kvm
LUDVIKA SUNNANSJÖ 108:24 & LUDVIKA SUNNANSJÖ 108:25
02
Byggnadssätt
1968
2002
20
Sommarvatten
Avlopp saknas
03
Tomt/Servitut
3196 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)
LUDVIKA SUNNANSJÖ 108:24, Areal: 1 643 kvm
LUDVIKA SUNNANSJÖ 108:25, Areal: 1 553 kvm
01
347 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
171 000 kr
176 000 kr
220 Småhusenhet, bebyggd
1968
2 603 kr/år
Äganderätt
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Taxeringsvärde
347 000 kr (Fastställt avseende år 2024)Byggnadsvärde
171 000 krMarkvärde
176 000 krTypkod
220 Småhusenhet, bebyggdVärdeår
1968Fastighetsskatt/-avgift
2 603 kr/årUpplåtelseform
ÄganderättBoendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Maja eller Carl!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.