Till salu

Havdhem Stora Almungs 146

Utgångspris

2 450 000 kr

Sparad

Utgångspris

2 450 000 kr

Havdhem - Södra Gotland— Havdhem— Gotland

Havdhem Stora Almungs 146

Till salu
Utgångspris
2 450 000 kr

Gotland - Havdhem - Havdhem - Södra Gotland

Hemtrevlig gård med skog och bete

Hemtrevlig mindre gård i Havdhem om 5,6 ha fördelad på två skiften i norra delen av samhället.

Det mindre skiftet omfattar bostadshus och ekonomibyggnader på en stor uppvuxen trädgårdstomt som omgärdas av grönskande ridå mot vägen och grannar i norr. Bostadshuset är uppfört i tegel med vitputsad fasad och brutet tak vilket ger bra rymd på övervåningen där det finns tre bra sovrum, alla med garderober och förvaringsutrymmen. Nedre plan erbjuder stort vardagsrum med öppen spis och innanför det avdelat med valv ligger finrummet som är möjligt att avdela till ytterligare sovrum om så önskas. Vidare ett stort kök i lantlig stil och intill duschrum i den vidbyggda delen. Villan känns luftig med trevlig atmosfär och fint ljusinsläpp.

Ekonomibyggnader i form av en lada med garage, utrymme för egen verksamhet, hobby eller bra förvaring samt loft. Bakom ladan ligger en äldre vedbod. Intill bostadshuset finns en äldre tvättstuga och jordkällare.

Den fina trädgården ligger något i dvala men här finns alla möjligheter att skapa en oas med fruktträd, buskar, blomsterprakt och möjlighet till egen odling.

På andra sidan vägen ligger det större skiften som omfattar dryga 5 ha och mest utgörs av skog men även mindre bete. Ett utmärkt tillfälle till egen mindre djurhållning eller odling.

Havdhem är en lantbruksbygd med förskola, skola upp till årskurs 6, idrottshall, fotbollsplan, ridhus, järnhandel och efter sommaren återöppnar livsmedelsaffären. Till Hemse med ytterligare social service är det ca 8 km.

Om verkligt intresse finns kontakta mäklaren fler bilder innan visning!
Då fastigheten är en lantbruksfastighet i glesbygd krävs förvärvstillstånd av Länsstyrelsen.

Utgångspris
2 450 000 kr

Boarea
99 kvm

Driftkostnad
23 648 kr/år

Tomtarea
5.6717 ha

Rum
5 rum (3 sovrum)

Fastigh.bet
GOTLAND HAVDHEM STORA ALMUNGS 1:31

Objekttyp
Gård

Har du några frågor?

Kontakta Håkan för mer information kring Havdhem Stora Almungs 146.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

99 kvm

Tomtarea

5.6717 ha

Rum

5 (3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

GOTLAND HAVDHEM STORA ALMUNGS 1:31

02
Byggnadssätt
Byggnadsår

1941

03
Objekttyp/areal
Objekttyp

Gård

04
Småhusbyggnad - Bostadshus
Typ av byggnad

1,5-plansvilla

Byggnadsår

1941

Värdeår

1941

Taxeringsvärde byggnad

561 000 kr

Standardpoäng

27

Rum

5 rum, varav 3 sovrum

Boarea

99 kvm

Utv plåtarbeten: Galvaniserad målad plåt
Fönster: 2-glasfönster

Beskrivning

BOTTENVÅNING:
- Finentré med linoleummatta och trappa till övervåningen.
- Vardagsrum med textilmatta och öppen spis.
- Finrum med textilmatta och valv mot vardagsrummet.
- Kök med plastmatta och äldre skåpinredning. Utrustning: spis, fläkt och kyl.
- Groventré med plastmatta, avhängning och mindre garderob.
- Duschrum med våtrumsmatta på väggar och golv. Utrustning: Dusch, toalett, tvättställ och CTC-panna.

ÖVERVÅNING:
- Hall med linoleummatta, takkupa och förvaring i kattvind.
- Sovrum med textilmatta, garderob och förvaring i kattvind.
- Sovrum med trägolv, takkupa och garderob.
- Sovrum med plastmatta och förvaring.

Driftkostnader

Totalt: 5 000 kr/år

Vatten och avlopp

Vatten: Kommunalt vatten
Avlopp: Kommunalt avlopp

Uppvärmning och el

Uppvärmning: Vattenburen värme via CTC-värmepump (luft-vatten)

Parkering på stor gårdsplan.

05
Ekonomibyggnad - Ladugård
Beskrivning

Byggnad uppförd i tegelstomme på gjuten platta under plåttak.
Förråd
Utrymme som tidigare varit kök
Garage
Loft

06
Ekonomibyggnad - Snickarbod
Beskrivning

Träbyggnad under plåttak.
Snickarbod
Vedbod
Torrtoa

07
Ekonomibyggnad - Gamla tvättstugan
Beskrivning

Byggnad uppförd i trä på gjuten platta under plåttak.

08
Ekonomibyggnad - Jordkällare
Beskrivning

Jordkällare uppförd i sten under plåttak.

09
Tomt/Servitut
Tomtarea

5,6717 ha (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

10
Övrigt

Då fastigheten är belägen inom glesbygd krävs förvärvstillstånd. Ansökan sker till Länsstyrelsen Gotlands Län. Kostnad för fysisk person är 5 200 kr vilket betalas av köparen. Som fysisk person behöver du inte ansöka om förvärvstillstånd om du sedan minst ett år är folkbokförd inom glesbygdsområde i den kommun där fastigheten ligger.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

1 019 000 kr (Fastställt avseende år 2023)

Byggnadsvärde

561 000 kr

Markvärde

458 000 kr

Typkod

120 Lantbruksenhet bebyggd

Försäkring

4 500 kr/år

Vatten och avlopp

4 580 kr/år

Renhållning

1 483 kr/år

Elkostnad

13 085 kr/år

Årlig elförbrukning

3513 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

23 648 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

6 158 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 29 806 kr/år)

Beskrivning av kostnader

I elkostnad ingår både hushållsström och uppvärmning.
Kostnader avser säljarnas förbrukning och användning som fritidshus.

El
2025 - 3 513 kWh x 1,5 kr + 7 815 kr/år i fast avgift för 20 A.
2024 - 3 380 kWh

Vatten
2025 - m³
2024 - m³

Antal personer i hushållet

1

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 5 pantbrev om totalt 17 190 kr.

Taxeringsvärde
1 019 000 kr (Fastställt avseende år 2023)
Byggnadsvärde
561 000 kr
Markvärde
458 000 kr
Typkod
120 Lantbruksenhet bebyggd
Försäkring
4 500 kr/år
Vatten och avlopp
4 580 kr/år
Renhållning
1 483 kr/år
Elkostnad
13 085 kr/år
Årlig elförbrukning
3513 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
23 648 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
I elkostnad ingår både hushållsström och uppvärmning.

El
2024 - 3 380 kWh

Vatten
2025 - m³
2024 - m³
Antal personer i hushållet
1
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 5 pantbrev om totalt 17 190 kr.

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Håkan!