Till salu

Timotejvägen 1A

Utgångspris

1 795 000 kr

Sparad

Utgångspris

1 795 000 kr



Hammarstrand— Ragunda

Timotejvägen 1A


Till salu
Utgångspris
1 795 000 kr

Ragunda - Hammarstrand

Vacker sekelskiftesgård med anor från 1600-talet

Här välkomnas du av vackra spröjsade fönster med handblåsta glas, snickarglädje, fina spegeldörrar, utsmyckande kakelugnar, högt i tak, pärlspontpaneler, trägolv, breda golvsocklar - allt med äldre anor, karaktär och känsla. På denna plats har människor bott i århundraden vilket hitintills funnits dokumenterat från tidigt 1600-tal.

Gården består av flera byggnader varav tre av dessa är möjliga som bostadshus. Det gör därmed gården optimal för generationsboende, för en eller flera familjer att dela boende, ger goda förutsättningar att hyra ut alternativt att bedriva verksamhet i någon av byggnaderna.

Den uppvuxna och välskötta trädgårdstomten om 5297 kvm angränsande mot allmänning där dess byggnader ligger väl skyddade av barr-, löv och fruktträd, bärbuskar och stora grönytor med en lummig dalgång på gårdens baksida kantad av en porlande bäck.

Här finns en stor Mangårdsbyggnad som idag är inrett för permanentboende med en imponerade interiör och närmare 3 meter i takhöjd, stora fönster för generöst ljusinsläpp och där matsal, kammare och salsrum avlöser varandra och erbjuder totalt tre rum och kök i entréplan och 4-5 sovrum på övre plan och gott om skrubbar för förvaring samt en källare med en bakugn och stora ekonomiutrymmen.

Det andra sekelskifteshuset på gården har den äldre charmen bevarad med många tidstypiska detaljer såsom fem vackra kakelugnar. Det kan idag nyttjas som ett sommarhus med enklare standard och består av fem rum och kök samt flertalet skrubbar. Denna byggnaden är i behov av en varsam renovering för att nyttjas permanent.

På fastigheten finns även ett äldre oinrett timmerhus med 1800-talsstomme bestående av flera rum och förrådsutrymmen, ett modernt garaget om 90 kvm med dubbla portar och en otroligt charmig lekstuga med vacker snickarglädje och delar av originalinredningen bevarad.

Fastigheten är belägen mitt i centralorten Hammarstrand med gångavstånd till skola, dagis, vårdcentral, fritidsområden samt centralgatan med mataffärer, café, restaurang
butiker mm. Bra kommunikation finns och till närmaste stad Sollefteå är det 7 mil och sedan ca 10 mil till Östersund eller Sundsvalls stadskärna.

Varmt välkommen att höra av dig för mer info på denna unika och historisk bostadsmiljö samt lämna din intresseanmälan.

Utgångspris
1 795 000 kr

Boarea/biarea
245/100 kvm

Driftkostnad
75 509 kr/år

Tomtarea
5 297 kvm

Rum
10 rum (3-9 sovrum)

Byggnadstyp
2 plan med utgrävd källare


Aktuella visningar


Tisdag 28 juli 13:30 — 14:30

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.

Om din bostad:
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor.

Upptäck med smarta digitala verktyg




Rumsbeskrivning

01
BOSTADSHUS

Boarea: 245 kvm
Biarea: 100 kvm
Antal rum: 10
Sovrum: 4 samt ett antal skrubbar/kattvindar både inredda/oinredda

Inledning
Fantastiskt bostadshus med stora fina rum och en fantastisk takhöjd i båda våningsplanen. Här finns stora möjligheter och gott om utrymme att anpassa boendet både till den stora och lilla familjen. Entréplan inrymmer ett rymligt kök, matrum, vardagsrum, sovrum samt ett badrum. En vacker trappa leder upp till övre plan med toalett och ett större sovrum som passar både som allrum alternativt föräldrasovrum. Innanför det stora rummet finns en rymlig kattvinda som även den kan användas som sovrum. I våningsplanet finns även ett genomgångsrum med två större skrubbar i anslutning som båda passar som sovrum samt ytterligare två sovrum.

Hall (entréplan)
Via kallfarstu som både har entré rakt framifrån och via dess gavel finns ingång till bostadshuset och en rymlig möblerbar hall med gott om plats för ytterkläder samt förvaring i platsbyggd garderob. Hallen har trägolv och ljust tapetserade väggar.

Kök (entréplan)
Från hallen direkt till vänster är det stora och rymliga lantköket beläget. Köksinredningen från 60-talet består av delvis äldre platsbyggd inredning kompletterad med delvis nyare sektioner. Gott om arbetsytor med lite rundad pertorps-bänkskiva med skåp över den inre delen.
Den maskinella utrustningen består av ugn (äldre), spishäll (äldre), fläkt (äldre) kyl/frysskåp (äldre).
Köket har plastmatta på golvet och i övrigt vita väggar. Trevligt ljusinsläpp från två håll och gott om plats för rejält matgrupp.
I köket finns även ett praktiskt syskåp inrett i en platsbyggd dubbelgarderob.

Matrum/Kammare (entréplan)
Innanför finns ett trevligt matrum med trägolv och ljusinsläpp från två håll.

Salen/Vardagsrummet (entréplan)
Vidare från kammaren nås sedan den väl tilltagna salen med stora möblerbara ytor och möjlighet till flera sittgrupper. Rummet har tapetserade väggar, trägolv av vackra breda golvtiljor och en öppen spis med platsbyggd förvaring intill. Rummet har ljusinsläpp från två håll och nås även direkt från hallen.

Sovrum/Kontor (entréplan)
Från hallen nås även ett sovrum med två platsbyggda garderober med överskåp. Rummet har ljusa tapeter på väggarna och linoleummatta på golvet.

Badrum (entréplan)
Badrum med fönster för ljusinsläpp och vädring. Rummet har äldre våtrumsmatta på golv och väggar samt är inrett med duschplats, wc (ny -25) och handfat. Rummet har förberett för tvättmaskin.

Övre hall (övre plan)
En vacker trätrappa leder upp till övre plan och en stor möblerbar hall med vackert trägolv, stora fina fönster för ett härligt ljusinsläpp. Även detta våningsplan har högt i tak och en härlig rymd.

Wc (övre plan)
Via mindre genomgångshall nås toalett med äldre plastmatta på golvet och tapetserade väggar. Inrymmande wc samt handfat.

Skrubb (övre plan)
Via den mindre genomgångshallen nås även en kallställd skrubb med fönster.

Sovrum (övre plan)
Trevligt sovrum med gröna tapeter på väggarna och samma vackra trägolv som den övre hallen. Här finns plats för förvaring i två platsbyggda garderober med överskåp.

Sovrum (övre plan)
Ytterligare ett fint sovrum med vackert trägolv och äldre tapeter på väggarna. Även här finns det plats för förvaring i två platsbyggda garderober med överskåp.

Allrum/sovrum (övre plan)
Rakt fram via glasinfattad pardörr nås ytterligare ett rum som är möblerbart med vattenburen värme. Från detta rum nås en större skrubb/sovrum åt vardera håll. Ett av dessa kattvindar/rum har vattenburen värme och ett har elelement. Dessa rum passar utmärkt som två barnrum med tv-hörna/lekrum i mitten.

Föräldrasovrum/Salong (övre plan)
Ett stort rum med fint ljusinsläpp, vackert trägolv och som fondvägg delvis framtagen vitmålad timmerstomme. Innanför här finns även ett stor kattvind (kallställd) som även den passar utmärkt som ytterligare ett sovrum. Skrubben nås både via detta sovrum samt via en söt liten dörr från den övre hallen.

Källare (källarplan)
En trappa leder ned från hallen i entréplan till källaren och en nedre hall där två frysboxar (varav en äldre och en från ca 2018) är placerade. Här finns dörren till matkällaren som är placerad under farstun och har ett hisschakt (ej i bruk) till kökets skafferi. Pannrum med pelletspanna och förråd med ved- och pelletsinkast. I pannrummet är även den gamla varmvattenberedaren och ett äldre kassaskåp placerad.
Tvättstuga/grovkök med fungerande vedeldad bakugn samt diskho och tvättmaskin (-15). Innanför finns ytterligare ett rum med torkmöjligheter och ett bad-/tvättkar samt utgång till baksidan. Från detta rum nås även pannrummet och det finns också ytterligare ett äldre kassaskåp placerat här.


02
BOSTADSHUS 2

Boarea: 153 kvm
Biarea: 45 kvm
Antal rum: 4-5
Sovrum: 2 samt flera skrubbar/kattvindar

Inledning
Ytterligare att vackert äldre bostadshus med högt i tak i båda våningsplanen och vackra trägolv. Detta hus restes kring 1900-talet på denna gård. Huset har dock inte genomgått några moderniseringar såsom uppdaterad el, tilläggsisolering eller installation av badrum. Huset har indraget vatten (varmvattenberedare saknas) och avlopp (kopplat till det befintliga -15) men det finns idag ingen diskbänk och blandare i köket. Huset har trästomme, plåttak (-85) och i alla rum är det 1-glas med innanfönster. Innanfönster finns dock ej till alla skrubbar.
Entréplan rymmer stor möblerbar hall, ett rejält fantastiskt lantkök där väggen är upptagen även till ett tidigare matrum. Innanför detta finns en kammare samt salen. Allt med genomgång.
Övre plan rymmer två inredda sovrum samt fyra skrubbar varav två av dessa nås via sovrummen.
I byggnaden finns fem fantastiskt fina kakelugnar dock är ingen nyttjad sedan 1970-talet så provtryckning rekommenderas innan användning.

Hall (entréplan)
Ingång via pardörr till kallfarstu med trägolv och sedan via ytterligare en pardörr till det äldre bostadshuset till en välkomnande hall med plastmatta (obehandlat trägolv under), målade tapeter, vackra äldre original klädhängare och en gjutjärnskamin.

Kök (entréplan)
Rakt fram och även direkt till höger är köket beläget där renovering påbörjats och man tagit ned väggen in till matrummet för en tänkt arbetsbänk. Rummet har idag nytt furugolv, trätaket målat i vitt och väggarna klädda i gips. Även installation av köksinredning i passande ljusgul nyans i lantlig stil är påbörjad. Ordentligt hörnskafferi. Rummet har vackert ljusinsläpp via tre håll och en vacker gammal vedspis samt en vit kakelugn vid det som är tänkt att bli matplats.

Kammare/kontor (entréplan)
Vidare till kammaren med fernissat trägolv och ljusinsläpp från två håll. Rummet har liggande målad pärlspont på väggarna och platsbyggd hylla. Även detta rum smyckas av en vacker kakelugn i vitt och grönt.

Salen (entréplan)
Vidare till salen som har trevligt ljusinsläpp från två håll. Rummet har en äldre plastmatta på golvet (med obehandlat trägolv under) samt trätak. Även i detta rum finns en kakelugn i vitt och rosa.

Övre hall (övre plan)
En fin trätrappa leder upp från hallen i entréplan till den övre plan med en rymlig hall med behandlat trägolv och liggande målad pärlspont på väggarna.

Kattvind (övre plan)
Direkt ovan trappan i anslutning finns en större skrubb med fönster som skulle passa som exempelvis sovrum.

Allrum/Sovrum (övre plan)
Ett rymligt rum med tapetserade väggar, äldre plastmatta på golvet och stora vackra fönster för ljusinsläpp. Här finns ett inbyggt skåp med hyllor samt en vacker kakelugn i vitt. Från rummet nås även en kattvind med fönster.

Långskrubben (övre plan)
Från hallen rakt fram finns en längsgående skrubb med äldre plastmatta på golvet och mindre fönster.
Även detta utrymme skulle passa som sovrum och/eller utrymme för bad och dusch.

Sovrum (övre plan)
Sovrum med äldre korkmatta, större fönster samt en kakelugn i vitt.
Innanför rummet finns ytterligare en skrubb med fönster.


Fakta

01
Beskrivning
Boarea

245 kvm (Boareauppgifter enligt säljaren)

Enligt uppmätning av säljaren då arean enligt skatteverket är en boarea om 117 och biarean 100 kvm. Är den verkliga exakta arean av betydelse för köparen rekommenderas en uppmätning.

Biarea

100 kvm

Tomtarea

5 297 kvm

Rum

10 (3-9 sovrum)

Fastighetsbeteckning

RAGUNDA HAMMAREN 1:211

Tillträde

Enligt överenskommelse


02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

2 plan med utgrävd källare

Byggnadsår

1851

Standardpoäng

31

Grund

Betong

Stomme

Timmer

Bjälklag

Trä

Fasad

Liggande träpanel

Takbeklädnad

Plåt

Fönster

2-glasfönster

Ventilation

Självdrag

Skorstenstyp

Murad skorsten

Vatten

Kommunalt vatten året om

Avlopp

Kommunalt avlopp

Uppvärmning

Pellets, el med vattenburet värmesystem

Huvudsäkringar

16A

Jordat eller ojordat

Båda finns

Allmän information

Antal rum och information om bygganden avser den idag bebodda mangårdsbyggnaden. På fastigheten finns dock även det andra äldre bostadshuset som idag är av sommarbostadsstandard samt det äldre timmerhuset som även det går inreda till bostadshus.

Renovering omarbetning etc

2016-17 Garaget uppfördes
2015 Hängrännor och stuprör
2015 Bostadshus 2 anslutet köksavlopp till befintligt samt renovering av kök
2015 Ny pump till pannan
2015 Termostater delvis utbytta
2014 Bytt skadad panel samt målat och fönster en gavel
2011 Installation pelletspanna
2006 Dränering samt nya delar till stuprör
2004 Nya expansionskärl
1993 Bostadshuset målat

Delvis genomgången el i olika omgångar under åren.


03
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber indraget


04
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

På fastigheten finns även ett äldre oinrett timmerhus "Bryggstuga" med historia i väggarna. Här har det genom åren bott så mycket folk och arbetare, det står mycket skrivet på väggarna.
Ingång via dörr i mitten till långsmal hall med ett mindre förråd med fönster längst in. Till höger finns ett verkstadsrum och ett större förrådsrum. Till väster är det öppnat mellan två rum samt mot hallen. Från hallen trappa upp till övre plan med ett större rum med en skrubb åt vardera håll samt ett rum med snedtak.

Vackert utsmyckad lekstuga.

Beskrivning, parkering

Stort rymligt garage med högt i tak och gjutet golv. Garaget har sidoingång samt två eldrivna portar varav en högre för tex. traktor. Garagets höga takhöjd möjliggör för ytterligare förvaring. Garaget är ej helt färdigställt invändigt då det delvis saknas lister och fönsterfoder.

Parkering på gårdsplanen.


05
Gemensamhetsanläggningar

Ragunda hammaren ga:4 - vägförening


06
Tomt/Servitut
Tomtarea

5297 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Stor välskött trädgårdstomt om 5297 kvm med gamla anor, perenn växtlighet och stora grönytor. Tomten har en mycket skyddad och privat känsla mitt i Hammarstrand. Tomten har uppvuxna buskar, både löv- och barrträd samt en baksida i en dalgång som inramas av en allmänning med skogsparti och en porlande bäck. Här finns planteringslådor, bärbuskar och fruktträd. Det finns två grusande in-/utfarter till gården vilket möjliggör rundkörning.

Mitt emot finns en obebyggd tomt om ..... kvm som vid intresse kan säljas separat.

Rättigheter last

Ledningsrätt: starkström

Planbestämmelser

Hammaren 1:211 m fl, Detaljplan (Beslutsdatum: 2006-05-02, Registreringsdatum: 2006-10-02, Senast ändrad: 2020-12-22)


Ekonomi

01
Taxeringsvärde

308 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

252 000 kr

Markvärde

56 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1929

Uppvärmning

26 000 kr/år

Försäkring

6 800 kr/år

Vatten och avlopp

11 689 kr/år

Renhållning

1 345 kr/år

Elkostnad

27 800 kr/år

Årlig elförbrukning

20000 kWh/år

Samfällighet

1 875 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

75 509 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

2 310 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 77 819 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Elkostnaden avser både hushållsel samt uppvärmning. Ovan redovisad kostnad gällande uppvärmning avser enbart pellets. Uppvärmningen varierar från år till år och beroende av väder och pris. Ovan är en genomsnittlig uppskattning. Nuvarande ägare har alltid haft huset uppvärmt.
Renhållningskostnaden är den fasta kostnaden i kommunen. Sedan tillkommer kostnader för antal tömningar.
Samfällighetsavgift avser väghållning.

Antal personer i hushållet

1

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 9 pantbrev om totalt 375 000 kr.

Boendekalkyl

Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.


Dokument

Ekonomi
Taxeringsvärde
308 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
252 000 kr
Markvärde
56 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1929
Uppvärmning
26 000 kr/år
Försäkring
6 800 kr/år
Vatten och avlopp
11 689 kr/år
Renhållning
1 345 kr/år
Elkostnad
27 800 kr/år
Årlig elförbrukning
20000 kWh/år
Samfällighet
1 875 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
75 509 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
2 310 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 77 819 kr/år)
Beskrivning av kostnader
Elkostnaden avser både hushållsel samt uppvärmning. Ovan redovisad kostnad gällande uppvärmning avser enbart pellets. Uppvärmningen varierar från år till år och beroende av väder och pris. Ovan är en genomsnittlig uppskattning. Nuvarande ägare har alltid haft huset uppvärmt.
Renhållningskostnaden är den fasta kostnaden i kommunen. Sedan tillkommer kostnader för antal tömningar.
Samfällighetsavgift avser väghållning.
Antal personer i hushållet
1
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 9 pantbrev om totalt 375 000 kr.
Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.

Kalkyl
Räkna på ditt nya boende och boka en kostnadsfri värdering av din befintliga bostad.

Området
Använd kartan
X

Platser

Restaurang Kaffestugan

645 m


Lotties mat från Ammer

653 m


Hotell Hammarstrand

1,17 km


Döda fallet

10,79 km


Strömgarden 1884 - lantliv Kaffestuga, Stuga und Stellplatz

10,94 km


Anders-Olofskolan

1,11 km


Ammerågården

8,43 km


Nya Järåskolan

17,42 km


Jämtlands Gymnasium Bispgården

17,52 km


Förskola Kälarne skola

19,27 km


Coop Sollefteå

47,32 km


Lidl

47,94 km


Långsele station

37,08 km


Hammarstrand Kullstavägen

453 m


Hammarstrand Björkhammar

467 m


Kullsta skolan

587 m


Hammarstrand busstation

636 m


Hammarstrand brandstation

913 m


Alla avståndsberäkningar sker automatiskt och baseras på data från OpenStreetMap

Avstånd
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots

  • Vatten
    476 m
    2 min
    3 min
    10 min
  • Hållplats
    Hammarstrand Kullstavägen
    453 m
    -
    -
Alla avståndsberäkningar sker automatiskt och baseras på data från OpenStreetMap

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Linda eller Marie!

Mäklarhuset Magazine

Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.

Kom igång och spara dina favoritbostäder
Kom igång och spara dina favoritbostäder

För att spara dina favoriter behöver du ett konto hos oss på Mäklarhuset. Fyll i dina uppgifter nedan för att skapa ett konto och få tillgång till "Mina sidor"

Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor.
Bostaden har nu sparats under favoriter på mina sidor. Gå till "Min sida" för att hantera dina favoriter.
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kontakta mäklare
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.