Gästgivaregård 1
260 000 kr
Tillfälle för er som är intresserade av att förvalta en historisk byggnad.
Välkommen till denna välbevarade historiska byggnad med fantastiska miljöer som man lätt förälskas i.
Ta chansen att starta igång de gamla gästgiveriet eller ett sommarcafé, idéerna är många!
Byggnaden är enligt kulturminneslagen skyddad som byggnadsminne vilket kan begränsa hur den kan nyttjas. De åligger köparen att själv undersöka om fastigheten kan nyttjas för den verksamhet som köparen avser bedriva.
Varje rum & utrymme är format av historien. Här finner ni olika tapeter, målningar och brädor som med tiden formats, vilket måste upplevas på plats.
Idag nyttjar Hamneda hembygdsföreningen byggnaderna.
Ladugården är bra skick och här finner ni bra förvaringsutrymmen och här finns en mulltoa.
Historik
Hamneda gästgivaregård är utmärkt på lantmätare Rohmans karta från år 1677. Den byggnad som finns kvar idag och hyste det sista gästgiveriet i Hamneda byggdes omkring 1750. Under 1800-talet fanns förutom gästgiveri en affär och ett postkontor i byggnaden. Den sist som drev gästgiveriet hette Ivar Nylén. Han drev det till 1912 men bodde sedan kvar till 1960 - fram till 1955 tillsammans med brodern Uno Nylén och sedan ensam. Skjutsverksamheten lär ha bedrivits fram till 1920-talet.
Byggnaden är mycket ålderdomlig till sin karaktär såväl exteriört som interiört. Den är i huvudsak i orört skick sedan 1900-talets början och framstår därför som mycket genuin. Gästgiveriet ligger i ett större område av riksintresse för kulturmiljövården.
Källa: Beslut - Byggnadsminnesförklaring, Länsstyrelsen i Kronobergs län, 1995-02-21, Dnr 221-923-92
310 kvm
5 923 kvm
9 rum (7 sovrum)
2020-02-12
Mäklarhuset Ljungby
Denna villa på Hamneda Gästgivaregård såldes av oss 2020-02-12. Se alla våra försäljningar i Hamneda samt även på Hamneda Gästgivaregård.
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad
