Värmlandsvägen 28

Karlskoga

Värmlandsvägen 28

Karlskoga

Hyresfastighet med centralt läge - kombinerar bostäder och butiker i skyltläge!

Nu finns möjlighet att förvärva en hyresfastighet som kombinerar både bostäder och lokaler med ett centralt läge på Värmlandsvägen 28 i Karlskoga. Direkt närhet till livsmedelsbutik, skolor, service och kollektivtrafik gör det enkelt och attraktivt att bo här, vilket bidrar till låg omflyttning och stabil efterfrågan. Flera av lokalerna har attraktivt skyltläge mot Värmlandsvägen.

KORT OM FASTIGHETEN
- 4 bostadslägenheter (2, 3 och 5 rok) med taxerad BOA - 331 m²
- 4 butikslokaler med skyltläge och taxerad LOA - 695 m²
- Uthyrd garage och förrådslänga

EKONOMI
Lägenheter - 372 442 kr
Lokaler - 467 436 kr
Garage/p-platser - 53 566 kr
Förråd - 67 962 kr
SUMMA hyresintäkter - 961 406 kr

Faktiska driftskostnader (2025) - 316 221 kr
Fastighetsskatt - 33 696 kr
SUMMA driftkostnad inkl fastighetsskatt - 349 917 kr (ex underhåll)

DRIFTNETTO - 611 489 kr (ex underhåll)

Fastigheten säljs som fastighetsaffär och ej i bolagsform. Förhandlingsordning på hyror för bostäder och förråd tillämpas.

Kontakta ansvarig fastighetsmäklare för mer information om försäljningsprocessen och för att boka visning!

Driftkostnad
316 221 kr/år

Fastigh.bet
KARLSKOGA MÄSTAREN 4

Bruksarea
1 026 kvm

Total markareal
1 349 kvm

Såld
2026-04-07

Mäklarhuset Örebro Kommersiella

Denna bostad på Värmlandsvägen såldes av oss 2026-04-07. Se alla våra försäljningar i Karlskoga samt även på Värmlandsvägen.