Generationsboende i idyllisk Roslagsmiljö med utsikt över Bergshamraviken och uthyrningsmöjligheter.
I hjärtat av den vackra Roslagsmiljön, med utsikt över Bergshamraviken och närhet till hav, båtliv och skärgård, finner ni denna generösa fastighet med stor utvecklingspotential och många möjligheter.
Här erbjuds ett generationsboende eller investeringsfastighet på en uppvuxen trädgårdstomt om 2 648 kvm i genuin Roslagsmiljö.
Parhus med två välplanerade lägenheter i två våningar samt separat uthyrningsdel. Samtliga bostäder har egna trevliga uteplatser med utsikt mot grönska och Bergshamraviken.
Bostaden 76A erbjuder hall, kök med matplats samt vardagsrum med kamin som skapar en varm och ombonad känsla. På entréplan finns även badrum. Övervåningen rymmer två sovrum samt wc. Från bostaden nås källarplan med badrum, tvättstuga och bastu.
Bostaden 76B har hall, kök med matplats samt vardagsrum. Även här finns sovrum och badrum på entréplan samt två sovrum och wc på övervåningen. Källaraccess med badrum och tvättstuga.
Uthyrningsdelen består av kök med matplats samt vardagsrum med sovdel i öppen planlösning och badrum – en komplett och funktionell bostadsdel.
I källarplan finns bland annat tvättstuga, dusch, bastu och goda förvaringsutrymmen.
Ett perfekt boende för generationsfamiljen, uthyrning eller för dig som söker ett hus med flera boendemöjligheter i charmig Roslagsmiljö
Samtliga tre hyresgäster önskar, om möjligt, att bo kvar vilket skapar möjlighet till löpande hyresintäkter från första dagen.
Här bor ni med närhet till Bergshamras serviceutbud såsom ICA-butik med postombud, vårdcentral, bensinstation och pizzeria. För den båtintresserade finns möjlighet att ansöka om bryggplats i den lokala båtklubben.
Bergshamra är en charmig Roslagsort med rik historia och levande landsbygd. På orten finns bland annat sågverk, båtvarv, förskola, skola, äldreboende, bygdegård och hembygdsgård. Under sommarhalvåret fylls området av sommargäster och båtliv vilket skapar en härlig skärgårdsatmosfär med närhet till både natur och hav.
Bergshamra en trivsam och levande Roslagsort som kombinerar skärgårdsnära natur, service och småskalig bykänsla – med närhet till både Norrtälje och skärgårdens alla möjligheter.
Ett unikt tillfälle för er som söker en bostad i idyllisk Roslagsmiljö med skärgården runt hörnet!
Fastigheten är besiktat.
Varmt välkommen att ta kontakt med ansvarig fastighetsmäklare/ skärgårdsmäklare
Lena Sjöstedt
lena.sjostedt@maklarhuset.se
0707 555 700
Har du några frågor?
Kontakta Lena för mer information kring Bergshamravägen 76B.
Låt oss värdera din bostad
-
Vy från övervåning 76A
Vy från övervåning 76B
76B - hall
76B - kök- nedervåning
76B - kök - nedervåning
76B - sovrum - nedervåning
76B - vardagsrum - nedervåning
76B- vardagsrum med kamin - nedervåning
76B - badrum - nedervåning
76B - sovrum - övervåning
76B - sovrum -övervåning
76B - WC- övervåning
76B - uteplats
76A Hall
76A - kök - nedervåning
76A- kök - nedervåning
76A - kamin i vardagsrum - nedervåning
76A - vardagsrum med kamin - nedervåning
76A - vardagsrum med kamin - nedervåning
76A - badrum - nedervåning
76A - sovrum - övervåning
76A - sovrum - övervåning
76A - Wc - övervåning
76 A - uteplats
76A - uteplats
76 A - uteplats
76A - uteplats
Källare - uthyrningsdel - entré
Källare - uthyrningsdel - kök - vardagsrum
Källare - uthyrningsdel
Källare - uthyrningsdel -
Källare - uthyrningsdel - vardagsrum - sovdel
Källare - uthyrningsdel - uteplats
Källare - uthyrningsdel - badrum/tvättmaskin
Uthyrningsdel - uteplats -Säljarens bild
Uthyrningsddel - uteplats - Säljarens bild
76 B samt 76 A från vägen
Källare - tvättstuga för 76A samt 76B
Egen ingång till pannrum
76A - källare dusch
76A - källare - bastu
Entré 76B samt 76A samt ingång till källardel
76B samt 76A Säljarens bild
Säljarens bild
76A -Säljarens bild
76A - Säljarens bild
76B -Säljarens bild
Fastighetskarta
Bergshamra område
Länna
Sjökort
Boka en fri värdering med Lena
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
-
01
Beskrivning av samtliga rum
Bostaden 76A erbjuder en trivsam planlösning med hall, kök med matplats samt vardagsrum med kamin som skapar en varm och ombonad känsla. På entréplanet finns även ett badrum. Övervåningen rymmer två sovrum samt wc. Från bostaden nås även källarplan med badrum, tvättstuga och bastu – praktiska ytor som bidrar till ett bekvämt boende året om.
Bostaden 76B har en välplanerad planlösning med hall, kök med matplats samt vardagsrum. På entréplanet finns även ett sovrum och badrum. Övervåningen erbjuder två sovrum samt wc. Från bostaden finns dessutom källaraccess med badrum och tvättstuga, vilket ger praktiska och funktionella ytor för ett bekvämt boende.
Uthyrningsdelen består av ett kök med matplats samt ett vardagsrum med sovdel i öppen planlösning. Här finns även ett badrum, vilket gör den till en komplett och funktionell bostadsdel.
Källare
01
Beskrivning
287 kvm (Boareauppgifter enligt säljaren)
Fastighetsutdrag 176kvm
76 A - 82kvm - hall, kök, vardagsrum - 2 sovrum - badrum - wc
76B - 82kvm - hall, kök, vardagsrum - 3 sovrum - badrum - wc
Uthyrningsdel 26kvm - hall, kök, vardagsrum/sovrum - badrum
Källare - 97kvm - Dusch/tvättstuga /pannrum
2 648 kvm
7 (5 sovrum)
NORRTÄLJE UTANBRO 1:70
02
Byggnadssätt
Parhus i tvåplan med källare
1954
Fasaden putsad med spritputs
26
Plåt
2-glasfönster
Självdrag
Murad skorsten
Enskilt vatten året om
Kommunalt avlopp
Bergvärmepump, kamin, element (Äldre element och rör bergvärmen från 2022)
Ålder: 3
Märke på värmeanläggning: nibe
2 st el abonnemang
20+16
Ledningar ej bytta
Delvis jordat
Tak
Bergvärme
Uthyrningsdel med altaner
03
Energideklaration
56 kWh/kvm och år
101 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2026-05-05
Zanel Skoro, Brommabesiktning AB
04
TV/Internet
Fiber finns
05
Gemensamhetsanläggningar
Norrtälje mora ga:4
06
Tomt/Servitut
2648 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)
Officialservitut: rätt att bibehålla och underhålla befintlig vattenledning - vattenledning, Officialservitut: väg, Officialservitut: rätt att till gång- och cykelväg nyttja området a - gång-och cykelväg
Rosenlundsgården, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1988-06-08, Senast ändrad: 1992-02-17)
01
2 380 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
1 520 000 kr
860 000 kr
220 Småhusenhet, bebyggd
1954
21 194 kr/år
7 000 kr/år
19 000 kr/år
2 970 kr/år
248 kr/år
22000 kWh/år
2 000 kr/år
52 412 kr/år
10 074 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 62 486 kr/år)
3 st lägenheter med 7 personer 2 st el abonnemang slamtömning 3000/ år kostnaden för uppvärmning och varmvarmvatten är från jan. 24- jan 25 en är baserat på januari 24-januari25
7
Äganderätt
Det finns 2 pantbrev om totalt 850 000 kr.
01
Bergshamra i Norrtälje kommun är en klassisk Roslagsort vackert belägen vid Bergshamraviken, där skärgård, natur och levande landsbygd möts. Orten ligger cirka 15 km söder om Norrtälje och präglas av både permanentboende och sommarboende, vilket ger ett levande men lugnt samhälle året runt.
Här finns ett gott serviceutbud med bland annat livsmedelsbutik, vårdcentral, skola, förskola, pizzeria, bensinstation och andra lokala verksamheter som gör vardagen smidig för de boende.
Bergshamra har ett starkt marint och naturnära läge med båtklubb, badmöjligheter och närhet till Bergshamraviken, vilket gör området särskilt attraktivt för den som uppskattar skärgårdsliv, båtliv och friluftsliv. Under sommarhalvåret lever orten upp med ökad aktivitet från sommargäster och fritidsboende.
Området har även en lång historia med rötter tillbaka till medeltiden och en bevarad kulturmiljö med hembygdsgård och äldre bebyggelse som vittnar om Roslagens traditionella landsbygdskaraktär.
Sammanfattningsvis är Bergshamra en trivsam och levande Roslagsort som kombinerar skärgårdsnära natur, service och småskalig bykänsla – med närhet till både Norrtälje och skärgårdens alla möjligheter.
Taxeringsvärde
2 380 000 kr (Fastställt avseende år 2024)Byggnadsvärde
1 520 000 krMarkvärde
860 000 krTypkod
220 Småhusenhet, bebyggdVärdeår
1954Uppvärmning
21 194 kr/årFörsäkring
7 000 kr/årVatten och avlopp
19 000 kr/årRenhållning
2 970 kr/årSotning
248 kr/årÅrlig elförbrukning
22000 kWh/årSamfällighet
2 000 kr/årSammanlagd driftskostnad
52 412 kr/årFastighetsskatt/-avgift
10 074 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 62 486 kr/år)Beskrivning av kostnader
3 st lägenheter med 7 personer 2 st el abonnemang slamtömning 3000/ år kostnaden för uppvärmning och varmvarmvatten är från jan. 24- jan 25 en är baserat på januari 24-januari25Antal personer i hushållet
7Upplåtelseform
ÄganderättPantbrev
Det finns 2 pantbrev om totalt 850 000 kr.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Sjö855 m3 min5 min16 min
-
Hav119 m1 min1 min3 min
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Lena!
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.