Morotsvägen 32
510 000 kr
Mysig kolonilott med fin lättskött tomt i populär förening!
Ta chansen att förvärva en mysig kolonilott med fin lättskött tomt, i en förening med härlig atmosfär! I populära och omtyckta Aspviks Koloniträdgårdsförening, på Morotsvägen 32, saluförs nu en mysig kolonistuga med fin lättskött tomt, med goda odlningsmöjligheter. Fin grönska omfamnar hela lotten med fina blommor och växter. Här får du njuta ifred i din egna oas bland trevliga grannar! Mysig kolonistuga om ca 20m² i något äldre skick. Stugan har ett trevlig uterum med plats för både sällskapsdel och förvaring. Lättskött plantomt om ca 300 m² med mycket grönska runt om och bra odlingsyta. På tomten finns ett skjul för förvaring, växthus och altan. Goda kommunikationer från Stockholm City, pendeltåg tar ca 27 minuter från T-centralen och sedan buss 555 med ca 10 minuters och med hållplatsen precis utanför!
Aspviks Koloniträdgårdsförening - Föreningen äger marken och därmed skrivs ett arrendeavtal för marken med föreningen. En årlig avgift betalas kvartalsvis till föreningen för sopor och vatten. Sommarvatten på tomten. Mycket bra kommunikationer till stugan då bussen stannar i stort sett utanför koloniområdet. Föreningen ordnar med gemensamma aktiviteter och dylikt vilket bidrar till god stämning och en stark gemenskap. Koloniområdet är mycket aktivt och har många olika träffar som loppis, café, midsommarfirande, valborgsfirande mm. Trädgårdsintresse är en fördel eftersom alla är måna om att man sköter om sin egen del på bästa sätt. Städ- och arbetsdagar ingår, ca tre per år. Det är inga problem att vara här under vintertid. På området finns även vintertid dusch och toalett samt vatten att använda. Sommartid finns många toaletter, duschar och även en gemensam park som man får använda till sammankomster osv. Ett litet bibliotek, lekpark samt toalett och dusch finns också på området. Området runt omkring består av hästgårdar och hagar med fina promenadstigar till de närliggande sjöarna. Både vid Örnässjön och Lillsjön finns både möjlighet att bada och fiska.
Flexibelt tillträde.
20/12 kvm
5 100 kr/år
6 013 kr/år
300 kvm
1 rum
2022-05-25
Mäklarhuset Upplands-Bro & Järfälla
Denna fritidshus på Morotsvägen såldes av oss 2022-05-25. Se alla våra försäljningar i Kungsängen samt även på Morotsvägen.
Låt oss värdera din bostad
