Safirstigen 12
1 795 000 kr
Etagelägenhet med stor potential och högt läge
Välkommen till en etagelägenhet med stor potential för dig som vill skapa ditt eget drömboende! Här erbjuds en bostad i två plan med spännande planlösning, gott om utrymme och alla förutsättningar för att utveckla till något alldeles unikt. För den som har öga för möjligheter och drömmen om att sätta sin egen prägel på sitt hem är detta ett ypperligt tillfälle. Lägenheten är i behov av viss renovering, vilket ger dig chansen att själv bestämma materialval, färger och lösningar – och verkligen skapa en bostad som speglar din stil och dina behov.
Den högt belägna balkongen är en av bostadens pärlor. Härifrån har du ett öppet läge med generöst ljusinsläpp och en fin utsikt över omgivningarna. Perfekt plats för en kopp kaffe i morgonsolen eller en lugn stund på kvällen.
Planlösningen är både flexibel och karaktärsfull. Två badrum, ett på varje plan, ger goda förutsättningar för en bekväm vardag och gör boendet praktiskt även för familjen. Vardagsrummet i entresol mot köket skapar en känsla av rymd och ljus, och här finns alla möjligheter att utveckla till ett riktigt trivsamt hjärta i hemmet – oavsett om du vill ha en social samlingsplats eller en mer klassisk lösning.
Föreningen är välskött och mycket uppskattad av de boende. Här möts du av lummiga innergårdar med grönska, en härlig kontrast till den öppna balkongvyn. Till lägenheten hör ett rymligt förråd, bekvämt placerat på innergården. För dig som vill ordna kalas eller större tillställningar finns en föreningslokal att hyra till förmånligt pris – en uppskattad tillgång i området.
Området är lika omtyckt för sitt lugna läge som för sin närhet till service och kommunikationer. Här får du det bästa av två världar: naturen med skog och bad inpå knuten, samtidigt som du snabbt tar dig in till city. Till barnvänliga Lillsjön, med bad och rekreation, är det gångavstånd. Bussarna från området går regelbundet till Kungsängens centrum, där du hittar ett bra serviceutbud med butiker, restauranger och övrig vardagsservice. Pendeltåget tar dig vidare till Stockholms central på endast 27 minuter – smidigare blir det knappast. För barnfamiljer finns flera omtyckta förskolor och skolor i närområdet.
Det här är en bostad som väntar på någon som ser dess fulla potential. Med sin generösa planlösning, dubbla badrum, höga läge och möjlighet att skapa något helt personligt är detta ett hem med alla förutsättningar att bli något alldeles extra.
Ta chansen att förvandla detta renoveringsobjekt till ditt framtida drömboende – här finns grunden, resten är upp till dig!
110.5 kvm
7 455 kr/mån
4 rum (3 sovrum)
2 av 2 (Hiss finns ej)
2025-10-12
Mäklarhuset Upplands-Bro & Järfälla
Denna lägenhet på Safirstigen såldes av oss 2025-10-12. Se alla våra försäljningar i Kungsängen samt även på Safirstigen.
Låt oss värdera din bostad
