Till salu

Vallvägen 11

Utgångspris

600 000 kr

Sparad

Utgångspris

600 000 kr

Södermalm— Lycksele

Vallvägen 11

Till salu
Utgångspris
600 000 kr

Lycksele - Södermalm

Trivsamt bostadsrättsradhus på Södermalm

Välkommen till detta bostadsrättsradhus om 3 rum och kök på efterfrågade Södermalm i Lycksele. Här bor du centralt på Vallvägen 11 med närhet till affärer, skolor och service.

Bostaden om 73,7 kvadratmeter är fördelad på två våningar. Från köket på entréplan nås en altan med tak som förlänger säsongen och har även ombonad uteplats med gräsmatta. På övre plan finns dessutom en trevlig balkong i sydvästläge med eftermiddags- och kvällssol. Badrummet renoverades 2022 och erbjuder en modern och funktionell miljö.

Bostadsrättsföreningen har en stabil ekonomi och erbjuder en trygg boendemiljö. Månadsavgiften är 3.399:- inkl värme, vatten, basutbud Tv samt fiber. Föreningen har mycket god ekonomi och har 2026 gjort ny fasad, vilket ger ett tryggt och långsiktigt boende.

Läget är centralt med kort avstånd till Södermalmsskolan, Tannbergsskolan och ishallen. Området är omtyckt och erbjuder lugna kvarter samtidigt som du har nära till centrum och vardagens alla bekvämligheter. Ett bekvämt boende i radhusform med bostadsrättens fördelar.

Utgångspris
600 000 kr

Boarea
73.7 kvm

Avgift
3 399 kr/mån

Rum
3 rum (2 sovrum)

Aktuella visningar

Tisdag 19 maj 14:00 — 15:30

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Helene för mer information kring Vallvägen 11.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Rumsbeskrivning

01
Hall (Entréplan)

Välkomnande entréhall med klickgolv, ljusa väggar och fyra garderober. Innerhall i samma stil med praktiskt förråd, vilket ger goda förvaringsmöjligheter och en enhetlig interiör.

02
Kök (Entréplan)

Kök med ljusa Härjedalsluckor, tapetserade väggar och samma klickgolv som i hallen. Köket är utrustat med spis, fläkt och kombinerad kyl/frys. Utgång till altan med tak.

03
Sovrum 1 (Entréplan)

Sovrum med klickgolv, tapet/boasering och garderob.

04
Badrum (Entréplan)

Badrum renoverat 2022 med våtrumsmatta på golv och väggar. Utrustat med wc, tvättställ och duschplats med vikbara duschväggar för effektiv utnyttjande av ytan.

05
Hall (Övervåning)

Hallen på övervåningen har plastmatta, tapet och garderob.

06
Vardagsrum (Övervåning)

Vardagsrum med laminatgolv och ljusa väggar som ger en neutral bas och goda möbleringsmöjligheter. Utgång till balkongen.

07
Sovrum 2 (Övervåning)

Sovrum 2 har ljus plastmatta, tapetserade väggar och en praktisk skjutdörrsgarderob som ger goda förvaringsmöjligheter och en lättmöblerad yta.

08
Toalett (Övervåning)

Toalett med plastmatta och ljusa väggar. Wc och handfat.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

73,7 kvm (Boareauppgifter enligt bostadsrättsföreningen)

Rum

3 (2 sovrum)

Lägenhetsnummer

20-17

02
Byggnadssätt
Byggnadsår

1960

Upplåten mark

Uteplatsen/marken är upplåten med bostadsrätten (ingår i bostadsrätten)

Värme och ventilationsanl.

Uppvärmning: Fjärrvärme
Ventilation: Självdrag

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Energiprestanda, primärenergital

154 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2017-05-14

Besiktningsman

Håcan Åström, Energiretur i Umeå AB

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

TV: KabelTV
Internet: Fiber

05
Balkong

Balkong på övervåningen i sydvästläge

06
Altan med tak

Altan med tak i sydvästläge

07
Bilplats/Övriga byggnader
Bilplats/Garage

Garage: Har separat kö. Har strömuttag.

Parkering

P-plats: Ingår i avgiften.

08
Övrigt

Bostadsrätten säljes med friskrivningsklausul, för ytterligare information kontakta ansvarig mäklare.

Ekonomi

01
Avgift

3 399 kr/mån

Ingår i avgift

I avgiften ingår bostadsrättstillägg, värme, varmvatten, internet och kabel-TV

Beskrivning av kostnader som ingår i avgiften

TV: Grundutbud ingår
Internet: Ingår i avgiften 3399 kr, alla hyresgäster debiteras med 300 kr/mån. Bredband2/Telenor

Årlig elförbrukning

1499 kWh/år

Hushållsström

351 kr/mån

Sammanlagd driftskostnad

351 kr/mån

Antal personer i hushållet

1

Kommentar driftskostnad

Total elförbrukningen av hushållsel 2025: 1499 kWh/år, vilket blev en total fakturerad kostnad på: 4215 kr/år; dvs 351,25 kr/månad (avrundar till 351 kr i driftkostnaden).
Bostadsrättstillägget betalar föreningen.

Upplåtelseform

Bostadsrätt

Inre reparationsfond

1 022 kr (Senast kontrollerad: 2026-05-06)

Beskrivning reparationsfond

Inga avsättningar görs till reparationsfond, detta är kvar sen flera år tillbaka.

Överlåtelseavgift

825 kr, betalas av köpare.

Andel i förening

1,36250

Pantsättning

är inte pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-05-06.

Boendekalkyl

Avgiftsförändringar

Beslut om ev hyreshöjning tas på årsstämman 2026-05-20 och det kommer då att gälla from 2027-01-01

Föreningen

01
Benämning

Malmen.

Markägare

Föreningen äger marken

Utförda renoveringar

Fasadbyte -26
Swoosh, relining -14
Byte av fönster och altandörrar

Övriga utrymmen i föreningen

Om ledigt - finns förråd att hyra fr 100 kr.

Följande gemensamma utrymmen finns att hyra/låna:
Tvättstuga, torkrum (Knaftvägen 46B), samlingslokal/festlokal

Taxeringstyp

Privatbostadsföretag (äkta)

Andel av BRF nettoskuldsättning

0 kr

Beskrivning av Andel av BRF nettoskuldsättning

Förenings tillgångar uppgår 2024 till 1.959.309:- och skulderna till 513.100:-

Dokument

Ekonomi
Avgift
3 399 kr/mån
Ingår i avgift
Beskrivning av kostnader som ingår i avgiften
TV: Grundutbud ingår
Årlig elförbrukning
1499 kWh/år
Hushållsström
351 kr/mån
Sammanlagd driftskostnad
351 kr/mån
Antal personer i hushållet
1
Kommentar driftskostnad
Bostadsrättstillägget betalar föreningen.
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Inre reparationsfond
1 022 kr (Senast kontrollerad: 2026-05-06)
Beskrivning reparationsfond
Överlåtelseavgift
825 kr, betalas av köpare.
Andel i förening
1,36250
Pantsättning
är inte pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-05-06.

Välkommen till Södermalm

Södermalm är en central stadsdel av Lycksele och har alltid varit ett populärt bostadsområde med både villor, radhus, samt bostad- och hyresrätter.

01
Fördelar med området
Cykelstigar (mtb) Barnvänligt Hundvänligt Skidspår Cykelbanor Orientering Nära flygplats Utegym Motionsspår Parker/Grönområden Ishall

02
Centralt område

Det är ett centralt läge väst om Umeälven med gångavstånd till centrum och skola. Barnvänligt område med närhet till natur och friluftsliv. Finns även ett stort utbud och variation av lekplatser runtom området.

03
Sport och fritid

Området erbjuder närhet till fin natur och en aktiv livsstil. Här kan du motionera utomhus men likaså inomhus då det finns elljusspår, rullskidbana, löpbana, ishall och ett nybyggt gym i närområdet.