Julgranstigen 4
1 950 000 kr
Högt belägen villa nära Västlandasjön!
Välkomna till Julgranstigen 4 - en modernt renoverat vinterbonat fritidshus om 92 kvm högt belägen på en tomt i populära området Sundänge där det finns både permanent- och fritidsbostäder. Tomten är insynsskyddad och belägen på en återvändsgata mot skog och natur ett stenkast från strandpromenad och badplats. Huset kan användas i alla årstider och har alla bekvämligheter man behöver samt kommunalt vatten och avlopp. Dessutom kan styra kaminen som går på både ved och pellets med hjälp av applikation i mobilen och det är ett miljösmart och effektivt hus tack vare solpanelerna som är monterade 2020.
Huset är byggt år 1975 och ärväl omhändertaget och tidsenligt renoverat. När man stiger in i huset är det första man möts av en praktisk hall med förvaring. Till höger finns badrum med bastu och vidare in i huset är det ett luftigt vardagsrum med stora fönster och utgång till inglasat rum som idag används som sovrum. Köket är beläget i anslutning till vardagsrummet och är renoverat 2019 med moderna mörka köksluckor och utrustat med allt man behöver såsom häll, ugn, diskmaskin, fläkt och side-by-side kyl och frys. Det finns även två sovrum till i lagom storlek. Taket är bytt 2019, fasaden är ommålad och verandan omgjord till uterum 2020.
För övrigt är Sundänge ett omtyckt område där man anordnar till exempel midsommarfirande. Det finns även sommarkiosk och i Västlanasjön finns möjlighet för båt- och badliv tack vare båtplatserna man kan ställa sig i kö till och de två fina badstränderna. Området är lokaliserat strax utanför Köping, 16 mil till Stockholm, 5,5 mil till Västerås, 6 mil till Örebro och 6 mil till Eskilstuna. I Köping finns allt man behöver såsom matvaruaffärer, apotek, butiker, restauranger, caféer, vårdcentral och utmärkta tåg- och bussförbindelser till de större städerna.
Välkomna på visning!
92 kvm
19 253 kr/år
1 389 kvm
4 rum (2-3 sovrum)
2021-05-22
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad
