Nyrenoverat i Las Cascadas-komplexet, Nueva Andalucía
Denna stora 3-rumslägenhet är helt renoverad och ligger på bottenvåningen inom Las Cascadas-komplexet i hjärtat av Golfdalen, med sydvästläge och direkt tillgång till de vackra gemensamma trädgårdarna och poolen.
En perfekt plats att bo, den består av ett stort vardagsrum/matsal med öppen spis, 3 sovrum och 3 badrum, alla med direkt tillgång till trädgårdarna. Komplexet ligger mellan Las Brisas och Aloha Golf, bara 5 minuters bilfärd från Puerto Banús och stranden.
631 190
820 000 €
136 kvm
215 EUR/mån
160 kvm
3 Sovrum
Äganderätt
Mäklarhuset Marbella
Kontakta Christopher Robin för mer information kring Nueva Andalucía.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
01
Beskrivning
136 kvm
160 kvm
3 sovrum
3
02
Byggnadssätt
1980
03
Pool
Utomhus
01
15 EUR/mån
200 EUR/mån
215 EUR/mån
822 EUR/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 3 407 EUR/år)
Äganderätt
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.

Nueva Andalucía
Det finns många anledningar till att Nueva Andalucía har blivit ett av Marbellas mest populära områden. Det centrala men lugna läget med ett fantastiskt behagligt klimat året runt. Fantastiska vyer både mot det vackra berget Sierra Blanca och mot Gibraltar och Afrika i sydväst.
01
Fördelar med området
02
Nöjen
Den vackra naturen med kullar och frodiga trädgårdar, de många golfbanorna av världsklass, Centro Plaza med sin internationella atmosfär, det internationella Casinot, genuina La Campana med sina många tapasbarer, restauranger och butiker. Utöver detta uppskattar många närheten till både lyxhamnen och nöjesmetropolen Puerto Banús, samt genuint spanska San Pedro de Alcántara med sitt myllrande folkliv och rika utbud av affärer och restauranger. Stränderna i Nueva Andalucía håller också mycket god klass och utefter den nyrustade strandpromenaden som sträcker sig från San Pedro till Marbella, njuter människor av energigivande promenader och trevliga strandhugg bland de många strandrestaurangerna.
03
Fritid
I Nueva Andalucía är det lätt att trivas, här finns något för alla under årets alla månader. Utbudet av aktiviteter i Nueva Andalucía med intilliggande områden är i det närmaste outtömligt. Trevliga bergspromenader i norra Nueva Andalucía invid Istánsjön eller utefter strandpromenaden ger ro för själen. Golfbanorna Aloha, Las Brisas, Los Naranjos och La Quinta är kända för världens alla golfare och de många gym-, tennis- och paddelklubbarna gör att alla kan få sitt lystmäte. På bara 2 timmars avstånd finns också skidåkning i världsklass i Sierra Nevada från november till slutet på april och på en timma når man ett av Europas stora surfing paradis på beacherna norr om Tarifa. Utöver detta tar det bara en halvtimma med bil för att upptäcka de trevliga och vackra bergsområdena med genuint levande vita byar med starka traditioner och stor charm.
04
Kommunikation och shopping
För den shopping intresserade finns det mesta runt hörnet. Mängder av högklassiga mataffärer, möjlighet att köpa svenska livsmedel i flera butiker, lyxshopping i Puerto Banús eller på El Corte Inglés, varuhuset som har allt och lite till. I Nueva Andalucias urspungsdel, La Campana, finns dessutom flera charkuterier och delikatessbutiker med säsongens färska råvaror och färsk fisk. Vill man bredda utbudet når man enkelt både San Pedro, Marbella stad och stora shoppingcentret La Cañada.
05
Familjeliv
Det finns många skolor i området, allt från publika till privata engelska skolor och det är gott om lekplatser för barn i olika åldrar.


serranocamposgolf
279 m
Restaurante las Brisas
311 m
Restaurante Chez Philippe
412 m
Resturante Nuevo Porton
488 m
Links Bar Aloha Pueblo
526 m
Restauranggata
1,34 km
Mobile massages by Aleksandra
546 m
Aloha College Marbella
1,24 km
Colegio Francisco Echamendi
1,31 km
Public school José Banús
1,37 km
Escuela Pipiris
1,48 km
Leo Foods International Wholesale and Supermarket
1,34 km
Komo Komo La Campana
1,46 km
Coviran
1,54 km
Organic Mini Market
1,66 km
Supercor Exprés
1,69 km
SuperCore
1,69 km
Mercadona
1,82 km
Fuengirola
31,03 km
Ronda
31,31 km
Los Boliches Train Station
32,04 km
Jimera de Libar
32,37 km
Torreblanca
32,92 km
Urb. Aloha Pueblo
602 m
Retranca del Ángel
683 m
Urb. Azahara 2
800 m
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Grönområde270 m2 min3 min2 min
-
Lokalt centrum2,34 km6 min10 min25 min
-
HållplatsUrb. Aloha Pueblo602 m--
-
Hav3,13 km10 min15 min1 tim 0 min
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Christopher Robin!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.