Skogstorp Enebacken 1
200 000 kr
Dröm dig bort till lantlig idyll – endast 20 minuter från Linköping!
I ett rofyllt och idylliskt läge, med vacker utsikt över naturen, väntar detta trivsamma fritidshus upplåtet med arrenderätt. Här kan du njuta av lugnet och de öppna grönområdena direkt från den fristående uteplatsen på husets framsida – perfekt för somriga middagar och långa, soliga kvällar. Här erbjuds frukter och bär i form av körsbärsträd, päronträd och björnbär. På tomten finns även redskapsbod, snickarbod och traditionellt dass.
Fritidshuset, som uppfördes 1959, erbjuder en hemtrevlig planlösning. Här finns en välkomnande altan/hall med plats för matbord, ett mindre men funktionellt kök utrustat med kylskåp, gasolplattor, skafferi och förvaringsutrymmen, ett rymligt allrum med gott om plats för möblemang samt ett sovrum som rymmer en fullstor dubbelsäng.
På bekvämt avstånd ligger Svinstadsjön med kommunal badplats – perfekt för svalkande dopp och somriga aktiviteter vid sjön.
Här erbjuds en perfekt tillflyktsort för den som söker ett naturnära och fridfullt fritidsboende, samtidigt som stadens bekvämligheter i Linköping finns inom nära räckhåll.
Säljarens önskemål är att all möblemang/lösöre förutom dammsugaren i hallen mellan sovrum och allrum ingår i försäljningen.
Välkommen att uppleva detta charmiga fritidshus på plats – vi ses på visningen!
44 kvm
5 000 kr/år
4 546 kr/år
1 500 kvm
2 rum (1 sovrum)
2025-09-26
Mäklarhuset Linköping
Denna fritidshus på Skogstorp Enebacken såldes av oss 2025-09-26. Se alla våra försäljningar i Linköping samt även på Skogstorp Enebacken.
Låt oss värdera din bostad
