Kommande försäljning

Baravägen 12

Utgångspris

5 995 000 kr

Sparad

Utgångspris

5 995 000 kr

Åkarp— Burlöv

Baravägen 12

Kommande försäljning
Utgångspris
5 995 000 kr

Burlöv - Åkarp

Rymligt familjehus med öppen planlösning och solig baksida i söderläge!

Välkommen till detta rymliga och välplanerade 1,5-planshus om 179 kvm med baksidan i soligt söderläge. Ett hem som kombinerar generösa sociala ytor med flexibilitet för den stora familjen eller för dig som uppskattar ett rymligt hem.

Redan innanför entrén möts man av en av bostadens stora höjdpunkter. Köket och vardagsrummet samspelar i en öppen och social planlösning där den stilrena köksön med granitbänkskiva blir en naturlig samlingspunkt och samtidigt skapar en elegant avgränsning mellan kök och vardagsrum. De djupa fönsterpartierna ger ett fantastiskt ljusinsläpp som tillsammans med kaminen från 2022 skapar en varm och trivsam atmosfär året om.

Bostaden erbjuder goda förutsättningar för den stora familjen med möjlighet för upp till sex sovrum. På entréplan finns tre sovrum i varierande storlek samt ett helkaklat badrum från år 2014 med dusch och en praktisk tvättdel som underlättar vardagen. En trappa upp finner ni bostadens andra helkaklade badrum från år 2012, även detta utrustat med en dusch. Här ligger även husets största sovrum med en rymlig klädkammare i direkt anknytning. Bostadens allrum är väldigt rymligt och går även vid behov att göra om till ytterligare sovrum. Från allrummet nås bostadens balkong med utsikt över baksidans trädgård.

I nästan hela huset löper ett massivt ekparkettgolv som bidrar till en varm och gedigen känsla, golvet går även att slipa för att ge ny lyster.
Från vardagsrummet når man det inglasade uterummet som på sommarhalvåret blir en naturlig förlängning av bostaden. Huset är väl placerat på tomten vilket skapar en större och insynsskyddad trädgårdsyta på baksidan samtidigt som man har plats för en bil på framsidans stenlagda uppfart.

På tomten finns även ett garage med två tillhörande förråd i direkt anslutning, vilket ger mycket goda förvaringsmöjligheter.

Ett trivsamt och välplanerat hem med stora ytor, flexibel planlösning och ett attraktivt läge – perfekt för familjen som söker ett hus att växa i.

Utgångspris
5 995 000 kr

Boarea
179 kvm

Driftkostnad
36 295 kr/år

Tomtarea
605 kvm

Rum
6 rum (4 sovrum)

Har du några frågor?

Kontakta Herman för mer information kring Baravägen 12.

01
Vardagsrum + kök (Entréplan)

Stor öppen planlösning med vardagsrum och kök, Ekparkettgolv och vita väggar. Spotlights i taket och den vita köksinredningen med svart granitbänkskiva ger ett stilrent intryck. Köket är fullt maskinellt utrustat med kyl och frys i fullformat, mikrovågsugn, diskmaskin samt generöst med förvaring. Den integrerade induktionshällen är placerad i köksön, där även vasken finns, med fläkt elegant placerad ovanför. Stora fönsterpartier i tre väderstreck skapar ett härligt ljusinsläpp, och med två utgångar till uterum och trädgård suddas gränsen ut mellan inne och ute. Kamin bidrar med både värme och karaktär. Ett fantastiskt utrymme med generösa sociala ytor.

02
Badrum 1 (Entréplan)

Helkaklat badrum i stilrena, stora beiga klinkerplattor som skapar en exklusiv känsla. Här finns handfat med kommod, praktisk förvaring i spegelskåp, vägghängd toalett, dusch med glasdörr samt tvättmaskin. Fönster bidrar med naturligt ljus och spotlights i taket ger en behaglig belysning.

03
Sovrum 1 (Entréplan)

Sovrum med breda ekparkettgolv och vita väggar, kompletterat med en dekorativ fondvägg i blommig tapet som skapar en ombonad känsla. Här finns plats för dubbelsäng, förvaring i garderob samt fönster som ger fint ljusinsläpp.

04
Sovrum 2 (Entréplan)

Mindre sovrum med laminatgolv och fönster som ger fint ljusinsläpp. Vita väggar tillsammans med en fondvägg i rött skapar en stilfull kontrast och ger rummet karaktär.

05
Allrum (Ovanvåning)

Allrummet på ovanvåningen är ett generöst och luftigt rum med ekparkettgolv och ljusa väggar, där tre fönster i rad samt en utgång till balkongen ger ett fantastiskt ljusinsläpp och en härlig rymd. Tidigare väggar har tagits ner för att skapa den öppna ytan, men för den som önskar fler sovrum finns mycket goda möjligheter att skapa två sovrum samt ett mindre allrum.

06
Sovrum 3 (Ovanvåning)

Sovrum med parkettgolv och ljusa väggar, kompletterat med en fondvägg med tapet som ger rummet karaktär. Här finns gott om förvaring i garderob bakom spegelskjutdörrar längs en hel vägg, två fönster som ger fint ljusinsläpp samt plats för dubbelsäng.

07
Sovrum 4 (Ovanvåning)

Mindre sovrum med parkettgolv och vita väggar i ett ljust och trivsamt utförande. Rummet passar utmärkt som barnrum, gästrum eller hemmakontor och har fönster som ger ett fint ljusinsläpp.

08
Badrum 2 (Ovanvåning)

Stilrent badrum i en elegant svartvit färgsättning med stora klinkerplattor som ger ett modernt och exklusivt intryck. Här finns handfat med svart kommod, svart förvaringsskåp, svart handdukstork samt dusch med glasdörr. Takfönster bidrar med härligt naturligt ljus och spotlights i taket skapar en behaglig belysning.

09
Inglasat uterum

Inglasat uterum med parkettgolv och vita väggar som skapar en naturlig förlängning av vardagsrummet. Här finns gott om plats för ett större loungemöblemang, matbord eller annan möblering efter behov.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

179 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Tomtarea

605 kvm

Rum

6 (4 sovrum)

Fastighetsbeteckning

BURLÖV KARSTORP 4:20

02
Byggnadssätt
Byggnadsår

1972

Standardpoäng

37

Fönster

3-glasfönster isoler

El, stammar

En kamin sattes in 2022 av märket Contura.

Renovering omarbetning etc

2008 Ny varmvattenberedare installerad
2012 Renoverat badrum ovanvåning, våtrumsintyg finns
2014 Renoverat badrum/tvättstuga bottenvåning, våtrumsintyg finns
2015 Öppnat upp nedervåningen och installerat nytt kök samt nya dörr- och fönsterpartier
2015 Renoverat uterum
2015 Ny elcentral
2022 Kamin Contura
2024 Bytt papptak på vidbygg del (garage/förråd)
2026 Renovering av golv i uterum
2026 Nytt laminatgolv i Walk in Closet
2026 Tätning av vindslucka plus ventilationskanal
2026 Målning invändigt hall och trappa
2026 Satt ventilation i 3 sovrum som saknade ventilation
2026 Satt galler nedanför stuprör
2026 Fixat viss fogspricka i badrummet nedan våning

03
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber och utbud av TV-kanaler via samfällighet.

04
Uteplats
Beskrivning, uteplats

En härlig trädgård med stor gräsmatta och flera stenbelagda uteplatser som erbjuder gott om plats för olika möblemang och sociala stunder utomhus. Trädgården är insynsskyddad av en tät häck som skapar en privat och rofylld miljö. Baksidan vetter mot väster med eftermiddags och kvällssol.

05
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Garage med förrådsbyggnad.

Beskrivning, parkering

Uppfart med plats för en bil samt tillhörande garage.

06
Gemensamhetsanläggningar

Burlöv karstorp ga:1

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

605 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Planbestämmelser

Stadsplan (Beslutsdatum: 1971-12-17, Senast ändrad: 1995-09-08)

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

4 306 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

3 004 000 kr

Markvärde

1 302 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1972

Vatten och avlopp

2 100 kr/år

Elkostnad

32 595 kr/år

Årlig elförbrukning

9705 kWh/år

Samfällighet

1 600 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

36 295 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

9 525 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 45 820 kr/år)

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 9 pantbrev om totalt 2 603 000 kr.

Taxeringsvärde
4 306 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
3 004 000 kr
Markvärde
1 302 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1972
Vatten och avlopp
2 100 kr/år
Elkostnad
32 595 kr/år
Årlig elförbrukning
9705 kWh/år
Samfällighet
1 600 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
36 295 kr/år
Pantbrev
Det finns 9 pantbrev om totalt 2 603 000 kr.

Picadeli

1,04 km

C’s

1,05 km

Lillgården

1,47 km

Alnarp 9 - Pembert & Company

1,86 km

Zira - Uzbek Home Food Delivery

1,99 km

Förskolan Svanetorp

200 m

Personalkooperativet Blomrankan

243 m

Svanetorpsskolan

245 m

Dalslund förskola

630 m

Dungens förskola

705 m

Matöppet

2,2 km

Lidl

2,61 km

Wittenstein AB

2,68 km

Stora Coop Goda maten och billigt

2,78 km

Åkarp station

868 m

Hjärup station

2,14 km

Lomma station

2,52 km

Burlöv station

3,05 km

Klostergården

5,35 km

Alnarp Motorvägen

1,15 km

Campus Alnarp

1,38 km

Hvilan Lindvägen

1,46 km

Åkarp Alnarpsvägen

1,51 km

• Sjö
    363 m
    2 min
    1 min
    7 min
  • Hav
    2,91 km
    8 min
    12 min
    49 min
  • Tågstation
    Åkarp station
    868 m
    -
    -
  • Hållplats
    Alnarp Motorvägen
    1,15 km
    -
    -

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Herman!