Beskrivning
-
255 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)
-
-
-
-
Byggnadssätt
-
11/2 plan med delvis källarvåning
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Sjövärme, vedspis, kakelugn samt braskamin
Märke på värmeanläggning: IVT
Energideklaration
-
-
-
Energideklaration är utförd
Datum: 2015-05-26
-
Jan -Olof Odeholm, Odeholm Byggkonsult.
Uteplats
-
Uteplats 1: Balkong i västerläge
Uteplats 2: Takad uteplats i västerläge
Uteplats 3 : Öppen uteplats i västerläge
Bilplats/Övriga byggnader
-
Fristående dubbelgarage
Förråd och friggebod
Tomt/Servitut
-
3506 kvm (Tomtareauppgifter enligt lantmäteriet)
-
Friköpt strandtomt om 3 506 kvm med bärbuskar, häckar och sjöutsikt.
-
Avtalsservitut: Område - Se beskrivning
-
Uddeholm, Områdesbestämmelse (Beslutsdatum: 19941026)
Övrigt
-
Fastigheten försäljs i befintligt skick, varvid det åligger intresserade spekulanter att själva inspektera fastigheten för att förvissa sig om dess skick och gränser. En spekulant måste ovillkorligen själv inhämta tillräckliga uppgifter om fastigheten som grund för ev köpbeslut.
Lagen om undersökningsplikt säger att köparen ska utföra en sådan undersökning som är "påkallad med hänsyn till fastighetens skick, den normala beskaffenheten hos jämförliga fastigheter samt omständigheterna vid köpet". Tanken är att fastigheter säljs i befintligt skick och att köparen ska ta reda på fastighetens fysiska beskaffenhet. Säljaren är aldrig ansvarig för fel som kunde ha upptäckts vid en undersökning.
Om du hittar någonting som kan tyda på ett fel ingår det i undersökningsplikten att utreda detta närmare. Det finns inget krav på att undersökningen ska göras av en fackman, men många gånger kan det vara klokt att ta till hjälp. Ibland, särskilt om du misstänker ett allvarligt fel, kan det vara klokt att anlita någon som yrkesmässigt utför besiktningar.
Det är inte mäklarens uppgift att utföra undersökningen.