Till salu

Fredrikshögsgatan 14

Utgångspris

7 250 000 kr

Sparad

Utgångspris

7 250 000 kr

Haga— Umeå

Fredrikshögsgatan 14

Till salu
Utgångspris
7 250 000 kr

Umeå - Haga

Fint, rymligt och charmigt hus med hörntomt på attraktiva östra Haga!

Fint inredd, omhändertagen och mycket charmig villa belägen i ett av Umeås absolut attraktivaste områden på östra Haga. Huset är renoverat med bl a nytt tak, ny fasad och nya fönster. Ljust snyggt kök, helkaklat badrum, stora rum, många fönster och bra förvaringsmöjligheter är ytterligare plus som följer med detta boende. Huset står på hörntomt och har en härligt uppvuxen trädgård med solchanser hela dagen. Här bort du dessutom mycket centralt och ändå i ett lugnt och stillsamt villakvarter från 40-talet. Citykärnan finns nära, liksom park, sport- och naturområde, tågstation, sjukhus och universitet, skolor mm. Det finns ett tidigare bygglov för tillbyggnad på östra gaveln, se under "Dokument". Varmt välkommen på visning för att själv uppleva detta fina hus!

Utgångspris
7 250 000 kr

Boarea/biarea
136/50 kvm

Driftkostnad
45 540 kr/år

Tomtarea
707 kvm

Rum
4 rum (3 sovrum)

Byggnadstyp
2 plan med källare

Aktuella visningar

Måndag 18 maj 16:00 — 17:00

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka
Anmäl dig på vår egen sida, önskas andra tider kontakta mäklaren. Välkommen!

Har du några frågor?

Kontakta Christer för mer information kring Fredrikshögsgatan 14.

01
Hall (Bottenvåning)

Ljus hall med vackert gråmelerat skiffergolv. Här finns trapporna som leder till över- respektive källarvåning.

02
Kök (Bottenvåning)

Ljust och trivsamt arbetskök med fint ljusinsläpp från två väl tilltagna fönsterpartier. Grått skiffergolv och släta vita luckor med gömda handtag ger ett stilrent intryck. Maskinvarorna består av kyl-frys, spishäll, spisfläkt, inbyggnadsugn och integrerad diskmaskin.

03
Matplats och vardagsrum (Bottenvåning)

I direkt anslutning till köket finns ett stort ljust sällskapsrum med vackert fiskbensmönstrat ekgolv, stora fönsterpartier i två väderstreck och en mysig öppen spis. I detta rum ryms såväl matgrupp som soffgrupp.

04
Toalett (Bottenvåning)

Liten toa med ingång från köket. Det är inrett med klinkergolv som har elgolvvärme, toalettstol och handfatskommod.

05
Allrum (Övervåning)

Du går uppför trappan och kommer till ett ljust allrum som har fiskbensmönstrat ekgolv och fönster åt två håll. Ena fönsterpartiet är glasdörren som leder ut till balkongen.

06
Sovrum (Övervåning)

Tre ljusa och trevliga sovrum, alla med trägolv. Det ena sovrummet har två fönster i olika väderstreck och ingång till två klädkammare. De andra sovrummen har också garderobslösningar.

07
Badrum (Övervåning)

Badrum med vitkaklade väggar och grått klinkergolv med elgolvvärme. Ljusinsläpp via dubbelfönster med frostat glas. Här är inrett med toalettstol, stor handfatskommod med underliggande lådor, spegel och duschhörna.

08
Källarvåning (Källarvåning)

I källarplan finns fina förvaringsutrymmen. Här är den stora tvättstugan med klinkergolv, tvättmaskin och torktumlare, flera förråd med betonggolv, pannrum med betonggolv, matkällare med betonggolv samt wc/dusch med klinkergolv.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

136 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Biarea

50 kvm

Tomtarea

707 kvm

Rum

4 (3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

UMEÅ KÖLEN 9

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

2 plan med källare

Byggnadsår

1941

Standardpoäng

28

Stomme

Trä

Fasad

Träfasad

Takbeklädnad

Plåt

Fönster

2-glasfönster och 3-glasfönster

Renovering omarbetning etc

Badrum på övre plan renoverades 2008
Dränering med platon 2008
Kök renoverat 2010
3-glasfönster från 2022
Fasad renoverad 2022
Yttertak byttes 2022

03
Energideklaration
Sammanställning

Energideklaration är beställd

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Ansluten till bredband

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Två stora uteplatser med trätrall ger solchanser hela dagen. Den ena uteplatsen finns invid huset och den andra är anlagd längre in på tomten.
Balkong mot väster med utgång från allrummet.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Beskrivning, parkering

Anlagd plats framför huset för tre fordon. Motorvärmaruttag finns.

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

707 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Trevligt uppvuxen och lummig trädgård med gräsytor, träd och buskar.

Planbestämmelser

Kölen, Tomtindelning (Beslutsdatum: 1939-06-14), Markusröjningen, storröjningen, lilla pilgärdet, wallsgärdet, jullen och kölen, Stadsplan (Beslutsdatum: 1953-06-29)

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

4 713 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

2 454 000 kr

Markvärde

2 259 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1941

Uppvärmning

24 334 kr/år

Vatten och avlopp

10 107 kr/år

Renhållning

3 045 kr/år

Elkostnad

8 054 kr/år

Årlig elförbrukning

5108 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

45 540 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 55 965 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Kostnad för el (5108 kWh/år) och fjärrvärme (22295 kWh/år) är utifrån säljarens faktiska årsförbrukning 202505-202604 med Umeå Energis årsgenomsnittliga elpris 36,60 öre (2025). Kostnad för renhållning, sotning, vatten och avlopp är beräknade utifrån schablon. Kostnader för husförsäkring tillkommer med ca 2500-4000 kr/år.

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 11 pantbrev om totalt 3 100 000 kr.

Taxeringsvärde
4 713 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
2 454 000 kr
Markvärde
2 259 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1941
Uppvärmning
24 334 kr/år
Vatten och avlopp
10 107 kr/år
Renhållning
3 045 kr/år
Elkostnad
8 054 kr/år
Årlig elförbrukning
5108 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
45 540 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 11 pantbrev om totalt 3 100 000 kr.

Nära till allt

01
Fördelar med området
Parker/Grönområden Gym Motionsspår Orientering Lugnt Cykelbanor Utegym Barnvänligt Bussar Skidspår Sportevenemang Sport och friluftsliv Restauranger Stadspuls

02
Allmänt

En av Umeås äldre stadsdelar som började byggas under 20-talet och med gångavstånd till Umeå centrum. Haga är en populär stadsdel som kombinerar en blandad bebyggelse och många grönområden med direkt närhet till stadens puls. Här finns privatägda hyreshus, bostadsrättslägenheter och småhus med äganderätt, fördelade i ett oregelbundet och charmigt gatunät.

03
Rekreation

På Haga finns flera parker och grönområden, och området angränsar till två stora rekreationsområden, I-20 området i väster och Stadsliden i öster. På I-20 området finns idrottsarenan Vildmannavallen och motionspår, utegym och strövområden. Stadsliden erbjuder strövområden med flera motionsspår som vintertid prepareras för skidåkning. Från Haga når du även Gammliaområdet där det bland annat anordnas årlig julmarknad samt traditionsenligt midsommarfirande.