Tomten Högehus

Tomten Högehus

Slutpris

935 000 kr


Gudhem— Falköping

Tomten Högehus


Slutpris
935 000 kr

Falköping - Gudhem

En bit svensk kulturhistoria – Tomten Högehus från 1800-talet

Längs en slingrande grusväg, inramad av en vacker kalkstensmur, väntar Tomten Högehus – ett riktigt smultronställe där tiden tycks ha stannat. Här möts du av klassisk torpcharm med rödfärgade fasader, vita knutar och ett patinerat tegeltak som vittnar om generationers omsorg.

Fastigheten omfattar en generös trädgårdstomt om ca 4 790 kvm – en prunkande oas där syrenbuskar, fruktträd och blomster omfamnar husen och skapar en inbjudande atmosfär. Här finns två bostadshus som tillsammans erbjuder både permanentboende och gott om plats för gäster eller generationsboende.
Huvudbyggnaden andas 1800-tal med sin låga dörr, höga tröskel och bevarade detaljer. Köket är hemtrevligt i vinkel med en gammaldags köksspis bevarad. Här finns också ett modernt duschrum med golv- och väggmatta samt ett ljust vardagsrum med fönster i två väderstreck och en dekorativ rörspis med karaktär. Via en trappa nås ett charmigt loft med två sovrum – varav ett med synliga takbjälkar och träpanel som verkligen förstärker torpkänslan.
Från utsidan når du den inglasade altanen – ett älskat extrarum där sommarmiddagar och kaffestunder får ta plats omgivna av fågelsång och kvällssol.

Gäststugan på tomten är perfekt när släkt och vänner kommer på besök. Den rymmer hela fyra rum, varav tre sovrum – idealiskt för övernattande gäster eller kanske som kreativt utrymme för hobby eller arbete. På tomten finns även garage i kombination med förråd med plats för 1 bil. Fastigheten är ansluten till djupborrad brunn och har avlopp via sluten tank.

På andra sidan grusvägen väntar en alldeles särskild plats – Odens källa. Denna hednisk källa är omskriven redan på 1200-talet och tillhör en närliggande allmänning där du som ägare av Högehus har del. Här hörs verkligen historiens vingslag – en plats där människor i århundraden har vilat, samlats och vandrat.
Läget är utmärkt – strax norr om Falköping, bara en mil bort, med Hornborgasjön inom 10 minuters bilväg. I närområdet finns charmiga kaféer, loppisar, restauranger och strövområden som förgyller både helger och vardag.
Tomten Högehus är inte bara ett hem – det är en livsstil. Ett unikt tillfälle att förvärva en liten bit svensk kulturhistoria och leva ut drömmen om det enkla, genuina torplivet i vacker, naturnära miljö.

Snabbt övertagande är möjligt för rätt köpare – Välkommen till torpdrömmen!


Boarea
50 kvm
Driftkostnad
13 597 kr/år
Tomtarea
4 790 kvm
Rum
3 rum (2 sovrum)
Såld
2025-08-15

Mäklarhuset Falköping

Denna villa på Tomten Högehus såldes av oss 2025-08-15. Se alla våra försäljningar i Falköping samt även på Tomten Högehus.

Boka värdering

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.