Till salu

Kinne-Kleva Prästgård 1

Utgångspris

3 895 000 kr

Sparad

Utgångspris

3 895 000 kr

Kinnekulle— Götene

Kinne-Kleva Prästgård 1

Till salu
Utgångspris
3 895 000 kr

Götene - Kinnekulle

Vacker prästgård vid Kinnekulles fot

Vid foten av vackra Kinnekulle, omgiven av grönska och fågelsång, ligger charmiga Kinne-Kleva Prästgård – en elegant fastighet med ett lugnt och naturnära läge. Den stora, hägnade trädgården skapar en privat och trivsam miljö där huset väntar på sin nästa ägare.

Bostadshuset om tre plan erbjuder generösa sällskapsytor med ett ljust vardagsrum och ett rymligt Vedum-kök med direkt anslutning till den stora altanen, som blir en naturlig förlängning av hemmets sociala ytor under årets varmare månader. På entréplanet finns även den tidigare pastorsexpeditionen, idag använd som kontor, med charmiga detaljer såsom väggfast hyllinredning och ett äldre kassavalv.

På ovanvåningen finns två trivsamma sovrum med sovalkov samt ett större sovrum med god förvaring i angränsande klädkammare. Här finns också ett modernt duschrum och ett trevligt allrum med utgång till den stora balkongen.

Källarplanet erbjuder praktiska utrymmen i form av tvättstuga, pannrum, flera förråd samt garage med elbilsladdare.

Den stora tomten bjuder på öppna gräsytor med gott om plats för lek, odling och avkoppling. Trädgården är vackert anlagd med lättskötta perenner, vintergröna växter samt flera fruktträd och bärbuskar som gör miljön trivsam året runt.

Området kring Kinnekulle erbjuder fantastisk natur och fina vandringsleder, samtidigt som Götene med skolor, service och butiker ligger endast cirka fem kilometer bort.

Varmt välkomna till ett hem som bäst upplevs på plats!

Utgångspris
3 895 000 kr

Boarea/biarea
175/95 kvm

Driftkostnad
69 703 kr/år

Tomtarea
4 580 kvm

Rum
6 rum (3-4 sovrum)

Byggnadstyp
1 1/2-plan med källare

Aktuella visningar

Lördag 30 maj 12:00 — 13:00

01
Entréhall/Kapprum (Entréplan)

Välkomna in i entrén med praktiskt kapprum till höger med god plats för avhängning. I entré och kapprum ligger fin kinnekullesten. Stengolvet övergår längre in till parkettgolv. I den inre delen av hallen finns ytterligare ett kapprum med garderober för förvaring.

02
Vardagsrum (Entréplan)

Ljust och trevligt vardagsrum med höga fina fönster med härligt ljusinsläpp. Utrymmet kan stängas till genom vackra skjutdörrar, både mot hall och kök. I vardagsrummet finns en öppen spis i kinnekullesten. På golvet ligger fiskbensmönstrad parkett.

03
Kök med matplats (Entréplan)

Rymligt kök med stora härliga arbetsytor i form av bänkar i snygg marmorliknande kompositsten. Köket blandar äldre charm med modern funktion och utgör husets naturliga samlingsplats. Köksinredningen från Vedum erbjuder mycket utrymme för förvaring i många praktiska lådor. Här finns fina vitvaror i form av en exklusiv spis från italienska Lofra med fem induktionsplattor och stor ugn, kyl och frys (Electrolux), diskmaskin (Asco, 2025), samt inbyggd micro (Electrolux). Dessutom finns en äldre charmig fullt fungerande köksspis. Från köket nås den stora altanen som på sommaren blir som ett extra rum. Det schackrutiga golvet har golvvärme.

04
Groventré (Entréplan)

Praktisk groventré i anslutning till köket. Här ligger kinnekullesten på golvet och plats för avhängning finns.

05
Kontor (f.d. pastorsexpedition) (Entréplan)

Trevligt rum som tidigare fungerade som prästgårdens pastorsexpedition vilket återspeglas i de väggfasta hyllorna på ena väggen och det stora kassavalvet. Rummet kan användas som kontor eller extra sovrum om så önskas. Här ligger ett tarkettgolv.

06
Toalett (Entréplan)

Toalettrum med klinker på golvet och målad vägg. Utrustning: Handfat och wc.

07
Allrum (Ovanvåning)

Ljust allrum med utgång till stor balkong. På golvet ligger fin fiskbensparkett och allrummet avskärmas vid trappan mot inre hallen av valvbågar i trä. Här finns också en öppen spis med braskassett.

08
Duschrum (Ovanvåning)

Stort och modernt helkaklat duschrum med takfönster som släpper in ljus. Duschrummet är utrustat med handfat, wc, duschplats och elburen golvvärme.

09
Sovrum (Ovanvåning)

Trevligt sovrum med trägolv och tillgång till vindsförråd. Här finns även en garderobsvägg och i anslutning till sovrummet hittar man en större klädkammare med inredning och heltäckningsmatta.

10
Sovrum (Ovanvåning)

Sovrum med mysig sovalkov och isolerat vindsutrymme. Här ligger ett trägolv.

11
Sovrum (Ovanvåning)

Charmigt sovrum med sovalkov och vindsförvaring samt trägolv.

12
Hall (Källare)

Hall med förvaring.

13
Tvättstuga (Källare)

Tvättstuga där det gamla bykkaret finns bevarat. I övrigt modern inredning i form av arbetsbänk med tvättho och utrustning i form av tvättmaskin och torktumlare (Bosch) och torkskåp (Nimo Eco Dryer 2.0) samt en garderob.

14
Förråd (Källare)

Förrådsutrymme som även kan användas som t ex träningsrum.

15
Pannrum (Källare)

Pannrum med pelletsbrännare och varmvattenberedare.

16
Förråd (vinkällare) (Källare)

Förråd eller framtida vinkällare.

17
Garage (Källare)

Garage för en bil med elbilsladdare.

18
Beskrivning av samtliga rum

Genomgående i hela huset finner du vacker Kinnekullesten, såväl i fönsterbrädor som på golv samt öppna spisar.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

175 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Biarea

95 kvm

Tomtarea

4 580 kvm

Rum

6 (3-4 sovrum)

Fastighetsbeteckning

GÖTENE KLEVA 30:2

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 1/2-plan med källare

Byggnadsår

1940

Standardpoäng

41

Takbeklädnad

Tegel (ny papp, läkt och pannor 2019)

Utv plåtarbeten

Plåt (2019)

Fönster

2-glasfönster

Ventilation

Självdrag

Skorstenstyp

Murad skorsten

Vatten

Kommunalt vatten via förening

Avlopp

Enskilt avlopp, minireningsverk Ecobox (2024)

Kommentar, radon

Radonmätning gjord av tidigare ägare, årsmedelvärde var då 80 bq/m3.

Uppvärmning

Pellets, el-patron

Renovering omarbetning etc

Sedan inflytt 2019 har nuvarande ägare utfört följande renoveringar:

- Installerat minireningsverk
- Dränerat om (2020/2021)
- Renoverat och byggt ut duschrum på ovanvåning (2019/2020)
- Ny el i källare och på ovanvåning
- Målat om hela huset utvändigt med linoljefärg
- Flyttat ned och renoverat tvättstuga i källaren med ny tvättmaskin och torktumlare (2019/2020)
- Inrett om den gamla tvättstugan till walk in closet/klädkammare (intill stora sovrummet)
- Installation av ny diskmaskin (2025)
- Löpande har fönster restaurerats med kitt och ommålning
- Trappan invändigt ommålad

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

127 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

90 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2016-07-21

Besiktningsman

Matias Stårbeck, 14 energy Eklund & Eklund

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Via fiber.

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Stor härlig upphöjd träaltan, delvis under tak.
Rymlig balkong.
Paviljong med stenlagd uteplats.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Trädgårdsförråd med indragen el.

Beskrivning, parkering

Egen gårdsplan och garage för en bil.

07
Gemensamhetsanläggningar

Götene kleva ga:2 - vattenanläggning

08
Tomt/Servitut
Tomtarea

4580 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Stor inhägnad tom med fina gräsytor. Här finns flera fina lättskötta perenner och vintergröna växter och många fruktträd och bärbuskar som päron, blåbär, äpple, hallon, krusbär och vinbär. På flera ställen finns det plats för egen odling.

Inskrivna servitut och övriga gravationer

Fornlämning

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

1 776 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 424 000 kr

Markvärde

352 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1940

Uppvärmning

18 475 kr/år

Försäkring

11 904 kr/år

Vatten och avlopp

2 272 kr/år

Renhållning

5 200 kr/år

Sotning

1 140 kr/år

Elkostnad

30 262 kr/år

Årlig elförbrukning

13405 kWh/år

Samfällighet

450 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

69 703 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 074 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 79 777 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Uppvärmningskostnad står för pelletsuppvärmning.

Antal personer i hushållet

4

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 7 pantbrev om totalt 2 465 000 kr.

Taxeringsvärde
1 776 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 424 000 kr
Markvärde
352 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1940
Uppvärmning
18 475 kr/år
Försäkring
11 904 kr/år
Vatten och avlopp
2 272 kr/år
Renhållning
5 200 kr/år
Sotning
1 140 kr/år
Elkostnad
30 262 kr/år
Årlig elförbrukning
13405 kWh/år
Samfällighet
450 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
69 703 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Uppvärmningskostnad står för pelletsuppvärmning.
Antal personer i hushållet
4
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 7 pantbrev om totalt 2 465 000 kr.

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Jennifer eller Sara!