Till salu

Strö Bredberg 1

Utgångspris

2 900 000 kr

Sparad

Utgångspris

2 900 000 kr

Strö— Lidköping

Strö Bredberg 1

Till salu
Utgångspris
2 900 000 kr

Lidköping - Strö

Fint läge i Strö

Som sista hus på vägen finner man denna lantliga idyll med avskiljt och rofyllt läge i Strö. Bostadhuset ligger högt och fint med fantastisk utsikt över kringliggande landskap.
Huset lämpar sig som såväl permanentbostad som fritidshus och ger plats åt övernattande släkt och vänner i både den inredda gästbostaden med egen toalett och dusch ovan garaget samt i ett extra rum ovan verkstaden.

Här har det funnits ett bostadshus i över hundra år men huset är på senare år om- och tillbyggt och rymmer idag, på entréplanet, kök, trevlig matplats, toalett med dusch och ett fint vardagsrum med öppet till nock och stora fönster ut mot trädgården. På ovanvåningen finns ett allrum med vacker utsikt, sovrum med stor anslutande klädkammare samt en toalett med dusch.

Praktisk garagebyggnad från 2011 med dubbla portar. Den inredda ovanvåningen nås utifrån via egen entré.

Stor och härlig trädgård med frukt- och bärträd, bärbuskar, odlingslådor och planteringar. Flera fina uteplatser finns med både uterum samt stor altan som sträcker sig runt hela huset.

Missa inte chansen att uppleva denna oas, välkommen på visning!

Utgångspris
2 900 000 kr

Boarea
146 kvm

Driftkostnad
37 915 kr/år

Tomtarea
5 989 kvm

Rum
3 rum (1-2 sovrum)

Byggnadstyp
1 ½ -plan

Aktuella visningar

Fredag 05 juni 16:00 — 17:00

01
Hall

Ljus och välkomnande entré med klinkers innanför dörren följs av inre hall med trägolv. Vid fint fönsterparti med vacker utsikt finns utrymme för matplats och härifrån finns dörr till uterum och till altan.
Från hallen nås en garderob. I hallen är det vattenburen golvvärme.

02
Vardagsrum

Vardagsrum med trägolv, öppet till nock och fint ljusinsläpp via stora fönster. Här finns dörr ut till altanen. I vardagsrummet finns en luft/luftvärmepump placerad.

03
Kök

Charmigt och hemtrevligt kök med fönster åt två väderstreck. Köket är utrustat med spishäll, fläkt, ugn, mikro, diskmaskin och kyl/frys. Golv i trä och vattenburen golvvärme.

04
Toalett med dusch

Toalett med dusch belägen vid entrén. Här finns toalett, handfat, duschkabin och värmepanna. På golvet ligger klinkers och väggarna är kaklade. Vattenburen golvvärme.

05
Allrum

Allrum på ovanvåningen med trägolv och fin utsikt över landskapet i öster. Rummet kan delas av till förmån för ett extra sovrum.

06
Sovrum

Sovrum med trägolv och stor anslutande klädkammare.

07
Toalett med dusch

I anslutning till sovrummet finns en toalett med dusch. Våtrumsmatta på väggar och golv.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

146 kvm (Boareauppgifter enligt mätning)

Tomtarea

5 989 kvm

Rum

3 (1-2 sovrum)

Fastighetsbeteckning

LIDKÖPING STRÖ 9:7

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 ½ -plan

Byggnadsår

1909

Standardpoäng

23

Fönster

2-glasfönster

Renovering omarbetning etc

2022-2023 Gjutet nytt golv i vardagsrummet samt nya ytskikt.
2022 Installerat kommunalt avlopp via förening.
2013-2015 Byggt om och till huset.
2011 Byggt garage med överbyggnad.

03
Energideklaration
Sammanställning

Energideklaration är beställd

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

TV/Internet via fiber.

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Uterum i sydostligt läge med klinkergolv och elburen golvvärme. Stor träaltan sträcker sig runt hela huset.
Uteplats/balkong finns också i anslutning till entré vid både gästboendet över garaget och rummet ovan verkstaden.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Garagebyggnad med dubbla garageportar. I garaget finns ett extra kök monterat med diskho, mikro, kyl, frys, arbetsbänk, förvaring samt en tvättmaskin. Här finns också en toalett, handfat och duschkabin. Uppvärmning via luft/luft-värmepump.
Garagets ovanvåning är inredd som ett gästboende med stort allrum med pentry (spisplatta fungerar ej), sovrum samt en toalett med dusch. Uppvärmning via luft/luft-värmepump.

Verkstad/garagebyggnad med verkstadsutrymme samt ett rum på ovanvåningen. Verkstadsutrymmet värms upp via luft/luft-värmepump.

Beskrivning, parkering

Stor grusad yta ger gott om plats för parkering samt garage med plats för två bilar.

07
Gemensamhetsanläggningar

Lidköping rackeby ga:3 - väg, Lidköping rackeby ga:6 - väg, Lidköping lindholmen ga:3 - väg, Rgss Bredband ekonomisk förening - Fiber, Rackeby Vatten Ekonomisk Förening - Avlopp

08
Tomt/Servitut
Tomtarea

5989 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Stor, naturskön tomt med gräsyta, berg, frukt- och bärträd, bärbuskar, planteringar och odlingslådor.

Rättigheter förmån

Officialservitut: vattenledning, Officialservitut: avloppsledning, Officialservitut: vattentäkt

Inskrivna servitut och övriga gravationer

Fornlämning

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

1 199 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

549 000 kr

Markvärde

650 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1929

Försäkring

6 740 kr/år

Vatten och avlopp

3 887 kr/år

Renhållning

2 288 kr/år

Vägav/Snö

1 000 kr/år

Elkostnad

24 000 kr/år

Årlig elförbrukning

14000 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

37 915 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

8 993 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 46 908 kr/år)

Antal personer i hushållet

1

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 4 pantbrev om totalt 1 375 000 kr.

Taxeringsvärde
1 199 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
549 000 kr
Markvärde
650 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1929
Försäkring
6 740 kr/år
Vatten och avlopp
3 887 kr/år
Renhållning
2 288 kr/år
Vägav/Snö
1 000 kr/år
Elkostnad
24 000 kr/år
Årlig elförbrukning
14000 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
37 915 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Antal personer i hushållet
1
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 4 pantbrev om totalt 1 375 000 kr.

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Erik eller Lina!