Bostadsområdet består av totalt 40 radhus med enastående utsikt över havet och Sierra de Mijas och 19 lägenheter, båda med priser från 425.000 €! Bostäderna har en modern arkitektur, stora fönster och stora terrasser. Materialen som erbjuds är de bästa på marknaden.
I området kommer det finnas plats att grilla, områden för barnen att leka, 2 pooler inramade av ett strandområde med hängmattor och en jacuzzi samt en skog där man kan njuta av en picknick med familj och vänner. Det kommer också att erbjudas tjänster som cykelförvaring, information om cykling och vandringsleder, sportprodukter m.m. Allt du behöver för en perfekt dag i naturskön omgivning.
Nature Collection ingår i Reserva del Higuerón Resort som är mer än bara ett bostadsområde. Som boende får du ett exklusivt medlemsskap utan kostnad (värt ca 6.000 euro) samt ett års medlemsavgift i klubben där du erbjuds tjänster som erbjuder bästa möjliga livskvalitet! Här finns sportfaciliteter i världsklass, ett prisbelönt spa som är den största anläggningen på hela Costa del Sol och fantastiska restauranger (varav en med Michelin stjärna). Sportklubben tar upp ett område på 12 000 m2 och här finns ett högteknologiskt gym samt simbassänger, både inomhus och utomhus. Det erbjuds både träningspass och simlektioner, så det finns något för både barn och vuxna. Det finns även två planer för tennis, volleyboll och basket samt tolv banor för paddle tennis, där de bästa spelarna i sporten möts varje år under tävlingen Pro Tour Paddle Tournament. På under en timme når du över 60 golfbanor, vilket gör detta till Europas ledande centrum för sporten. Du har även möjlighet att spela polo, rida, segla eller prova på en vattensport alldeles i närheten. I området kommer det att gå ett litet tåg som man kostnadsfritt kan ta för att smidigt ta sig till strand, restauranger, gym etc.
Kontakta ansvarig mäklare redan idag för mer information!
Vill du veta mer om detta projekt? Fyll i dina kontaktuppgifter så hör vi av oss!