Vitabergsvägen 18
5 900 000 kr
Modern villa med naturskön omgivning
Välkommen till Vitabergsvägen 18 – en nybyggd villa från 2018 med modern komfort och en fantastisk naturnära känsla. Belägen i det idylliska Stensjö, bara ett stenkast från både kustlinje och naturreservat, erbjuder denna bostad ett perfekt läge för den som vill njuta av stillsam natur samtidigt som man har nära till både hav och stad. Här bor du i ett modernt hem med hög standard, där varje detalj är genomtänkt för att ge både funktionalitet och komfort.
Villan har en ljus och öppen planlösning där kök och vardagsrum ligger i vinkel med stora fönster som ger härligt ljusflöde och en vacker utsikt över den omgivande naturen. Från både vardagsrummet och master bedroom finns utgång till altandäck som sträcker sig runt huset, med soliga ytor i både söder- och västerläge – ett perfekt ställe för avkoppling, måltider eller sociala tillställningar.
Med tre sovrum, ett allrum och två badrum utöver det finns det gott om utrymme för hela familjen. Master bedroom är rymligt och har egen walk-in closet samt ett stilrent badrum med dusch. De två övriga sovrummen ligger i en egen del av huset, med ett extra allrum och ett badrum med badkar. Tvättstugan fungerar också som en praktisk groventré.
Trädgården är en fröjd för både stora och små. Den skyddade baksidan ger gott om utrymme för lek och aktiviteter, och de flera uteplatserna ger möjlighet att njuta av naturen från olika vinklar och under hela dagen.
Steninge är känt för sin natursköna miljö och erbjuder något för alla. För den badsugne ligger Stensjöstrand och Glassvik nära, med både klippor och små sandstränder, samt Stensjö Hamn där man kan hyra plats för sin båt. För den som föredrar att vandra, springa eller cykla finns fantastiska leder genom bokskog och myrmark. Området omges av naturreservat och är en av de mest natursköna delarna av västkusten.
I närheten finns också gårdsbutiker, caféer och restauranger, och för familjer med barn är det ett extra plus att Steninges nya skola (F-3) ligger bara 2 km bort. Kommunikationerna till Halmstad och Falkenberg är utmärkta med buss, och E6 ligger bara 15 minuter bort med bil. Kattegattleden erbjuder dessutom en vacker cykelväg till Halmstad.
Sammanfattningsvis är detta en fantastisk villa som kombinerar modern livsstil med naturens lugn, i ett av de vackraste områdena på västkusten. Ett hem där du kan njuta av både inomhuskomfort och utomhusliv i en oslagbar miljö.
Varmt välkomna på visning! Med vänliga hälsningar Sara Johansson 073-507 40 41 Mäklarhuset
140/20 kvm
37 429 kr/år
1 155 kvm
5 rum (3 sovrum)
2025-08-21
Mäklarhuset Halmstad
Denna villa på Vitabergsvägen såldes av oss 2025-08-21. Se alla våra försäljningar i Ugglarp samt även på Vitabergsvägen.
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad
