Välplanerad 3:a med inglasad balkong i soligt söderläge
Här erbjuds en lägenhet med stor potential, belägen i en stabil och välskött HSB-förening.
Lägenheten har en välkomnande hall i vinkel med gott om plats för förvaring och avhängning. Det generösa vardagsrummet erbjuder plats för både soffgrupp och matplats. Härifrån når du den inglasade balkongen i bästa söderläge – perfekt för avkoppling från tidig förmiddag till kvällssol. Lägenheten disponerar två bra sovrum med goda förvaringsmöjligheter. Duschrummet är fräscht och utrustat med duschhörna med glasväggar.
Föreningens innergård bjuder på en trivsam atmosfär med grönytor, lekplats för barn och en grillplats för trevliga stunder med familj och vänner. I huset finns tvättstuga och i hus 24 finns dessutom bastu.
Ett utmärkt läge för både vardag och pendling. Härifrån har du gångavstånd till Märsta station där både pendeltåg och SJ-tåg tar dig snabbt och smidigt till Stockholm, Uppsala och Arlanda. Vid stationen finns även bussförbindelser mot Sigtuna och andra delar av Märsta. I området hittar du gym, caféer och restauranger, och på kort promenadavstånd når du Märsta Centrum med ett brett utbud av butiker, service och matställen.
En bostad med flexibilitet och stora möjligheter – varmt välkommen på visning!
Har du några frågor?
Kontakta Patrik för mer information kring Sätunavägen 23c.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Upptäck med smarta digitala verktyg
-
Inglasad balkong med söderläge
Vy över innergård
Vardagsrum med utgång till balkong
Vardagsrum med anslutning till sovrum 2
Vardagsrummet mot sovrum 2 och hallen
Sovrum 2
Klädförvaringsutrymme vid sovrum 2 med anslutning till hallen
Kök med matplats
Kök mot hallen
Kök
Entré och hall
Hall
Sovrum 1
Duschrum/WC
Boka en fri värdering med Patrik
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
-
01
Hall
Laminat på golvet, vävtapet och målat i tak.
02
Kök
Laminat på golvet, vävtapet och målat i tak.
Köket är utrustat med kylskåp (Electrolux), spis (Bosch) och kolfilterfläkt.
03
Sovrum 1
Laminat på golvet, tapet och målat i tak.
Garderob och fönster mot norr.
04
Duschrum
Plastmatta på golvet, kakel och målat i tak. Duschrummet är utrustat med dusch, tvättställ, badrumsskåp med spegel och belysning samt ett högskåp.
05
Vardagsrum
Ekparkett på golvet, tapet och målat i tak. Utgång till inglasad balkong.
06
Sovrum 2
Laminat på golvet, tapet och målat i tak. Fönster mot söder.
07
Klädkammare
Laminat på golvet, tapet och målat i tak. Hyllor och klädhängare.
01
Beskrivning
73,5 kvm (Boareauppgifter enligt bostadsrättsföreningen)
3 (2 sovrum)
2 av 3
136
Enligt överenskommelse
02
Energideklaration
131 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2018-02-06
Ola Wiklund, DHW Konsult i Sigtuna AB
03
TV/Internet
Alla lägenheter är försedda med uttag för bredband. Avgift för grundutbudet för kabel-TV, bredband samt telefoni: 190 kr/mån (inräknat i månadsavgiften).
Leverantör: ComHem och Tele2
04
Inglasad balkong
Läge söder.
05
Bilplats/Övriga byggnader
För garage och p-plats har HSB separata köer. Är man boende får man köpa ett P-tillstånd, som kostar 1 200 kr/år, med detta tillstånd är det fritt att parkera på samtliga lediga platser på Sätunavägen. Är man besökande löser man sin P-biljett och parkerar där det finns en ledig plats.
Föreningen har numera 6 st laddplatser för elbil, kostar 300 kr/mån och 3,5kr/KWh.
Varmgarageplats: 485 kr/mån
Kallgarageplats: 354 kr/mån (Nytt kallgarage 381 kr/mån)
P-tillstånd på övriga platser: 1 000 kr/år
P-plats med motorvärmaruttag: 181 kr/mån
Husvagns och husbilsplats: 1 600 kr/år
01
5 522 kr/mån
I avgiften ingår värme, vatten och internet
Internet 140 kr/mån.
221 kr/mån
1908 kWh/år
229 kr/mån
450 kr/mån
1
Bostadsrätt
20 391 kr (Senast kontrollerad: 2026-08-18)
1 480 kr, betalas av säljare.
592 kr
0,5550
0,5550
0,5550
Beräknat av Bopedia
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-08-18.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
01
HSB Dragonen. I föreningen finns 180 lägenheter.
Föreningen äger marken
Föreningen äger fastigheterna Sätuna 3:188 och 3:189 som bebyggdes år 1963. Föreningen har investerat i bl.a bergvärme och solceller med ambitioner att bli energieffektiva och miljövänliga. På detta sätt producerar föreningen sin egen el och bidrar till minskade koldioxidutsläpp.
Föreningen har 6 bostadshus med tillsammans 25 trapphus med adresserna Sätunavägen: 19 A-E, 20 A-C, 21 A-E, 22 A-C, 23 A-D, 24 A-E.
- Lägenheter: 180 st,
- Lokaler och förråd: 85 st (varav 2 st med bostadsrätt)
- Varmgarage: 32 st
- Kallgarage: 45 st
- Motorvärmarplatser: 32 st
I månadsavgiften ingår värme, vatten och kabel-TV. Avgift 140 kr/mån för bredband 500/500 Mbit/s och telefoni.
På föreningens mark finns flera trevliga gårdar med goda utrymmen för lek, avkoppling samt mat- och grillplatser.
Övriga kommentarer
- I föreningen finns bastu på Sätunavägen 24A med relaxavdelning samt ett gym.
- För medlemmarna finns extra förråd och lokaler för hobby att hyra. 5 tvättstugor med modern utrustning (2 tvättmaskiner i varje tvättstuga) samt en grovtvättstuga med torkrum.
För att bli medlem i en HSB-förening krävs medlemskap i HSB Arlanda, engångsavgift 500 kr (betalas tillbaka vid utträde). Årsavgift 300 kr. Blir man medlem efter den 1 juli så betalar man endast 150 kr första året.
För vidare information se föreningens hemsida: http://www.arlanda.hsb.se/
https://www.hsb.se/arlanda/brf/dragonen/
Föreningen utför och planerar följande åtgärder under de närmaste 5 åren:
2024 - Renovering av miljöhus
2024 - Byte av låssystem till taggar
2025 - Renovering av bastu och duschrum
2026 - Byte till LED-belysning i trapphus och källare
2026 - Renoveringar av lekplatser
2027 - Byte av belysning vid bilparkeringen
2028 - Ovk obligatorisk ventilations kontroll
2029 - Energideklaration
2029 - Spolning av avloppskanaler
Sedan föreningen startade har följande större åtgärder genomförts:
Se bifogad årsredovisning.
Gjorda renoveringar:
2010-2012 - relining av avloppsstammar
2010-2014 - Byte av vattenrör
2015 - Större balkonger samt inglasning
2016 - Renovering av gårdar med nya planteringar av blommor och buskar
2017 - Renovering och isolering av husgavlar slutfördes 2019
2017 - Exteriörbelysning, fönsterrenovering eller fönsterbyte
2018 - Målning av trapphus, vipportar (varmgarage).
2019 - Installation av bergvärme och solpaneler
2021 - OVK
2022 - Installation av 6 st laddplatser för elbilar.
2023 - Fönsterbyte
2023-2024 - Ventilationsprojekt med byte till mekanisk frånluft, beräknas klart Q1 2024
2023-2024 - Byte av skalskydd/passersystem. Samt nytt bokningssystem till tvättstuga.
2024 - Byte av belysning vid bilparkeringen
I föreningen finns bastu med relaxavdelning och ett gym (Sätunavägen 24). Alla lägenheter har bredbandsuttag.
Ett källarförråd hör till lägenheten. I källaren finns även cykel och barnvagnsrum med utgång till gatan.
Tvättstuga ligger bekvämt i samma hus.
Privatbostadsföretag (äkta)
235 187 kr
01
Sätuna är bland de mest centrala områdena i Märsta och som boende här har man nära till allt även till naturområden.
Närhet till de mesta så som matbutiker, fina grönområden och pendeltågsstation samt Märsta Centrum. Från Märsta Station tar du dig till Stockholm och Uppsala på ca 20-25 min med SJ och Arlanda på ca 15 min. Sätuna Torg vid Märsta Station genomgår nu en större renovering och här skapas ett nytt torg där det planeras för nya affärslokaler och verksamheter.
Märsta erbjuder ett rikt utbud av fritidsaktiviteter. För motion finns det träningsanläggningar SATS, Fitness24seven och Träna Mera i centrala Märsta. Flera promenadstråk, idrottsarena Midgårdsvallen och Midgårdsbadet med det första utomhusbadet i Sverige och i Norden, med biologiskt reningssystem. Det finns även intill Märsta centrum en ishall.
Här har du även nära till förskolor och skolor som Sätunaskolan och Norrbackaskolan med F-6. Förskolan Smedjan finns på Tallstigen.
På Dragonvägen finns förskolan Kanonkullen, som är en fristående förskola. Förskolan Skutan och Lyan ligger bredvid Norrbackaskolan på Odensalavägen och Ekorrvägen. Arlandagymnasiet finns nära och i Sigtuna finns Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket.
På Kulturum vid Arlandagymnasiet anordnas emellanåt konserter och föreställningar som är öppna för allmänheten.
För mer information om kommunen vänligen besök www.sigtuna.se eller www.sigtunaturism.se.
Promenadavstånd till Märsta Station. Längs Stationsgatan går även bussar mot Märsta Station och Sigtuna. Från stationen går bussar till Sigtuna och Arlanda, och du tar dig till Stockholm på ca 20 minuter med SJ eller till Uppsala på samma tid. Det går även pendeltåg mot Stockholm och Uppsala. Arlanda når du från Märsta Station på ca 16 min med buss.
Avgift
5 522 kr/månIngår i avgift
I avgiften ingår värme, vatten och internetBeskrivning av kostnader som ingår i avgiften
Internet 140 kr/mån.Försäkring
221 kr/månÅrlig elförbrukning
1908 kWh/årHushållsström
229 kr/månSammanlagd driftskostnad
450 kr/månAntal personer i hushållet
1Upplåtelseform
BostadsrättInre reparationsfond
20 391 kr (Senast kontrollerad: 2026-08-18)Överlåtelseavgift
1 480 kr, betalas av säljare.Pantsättningsavgift
592 krAndel i förening
0,5550Andel av årsavg.
0,5550Andelstal insats
0,5550Kommentar, andelstal
Beräknat av BopediaPantsättning
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-08-18.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Märsta - Sätuna
Sätuna - centralt boende och nära till allt.
01
Fördelar med området
02
Området
Sätuna är bland de mest centrala områdena i Märsta och som boende här har man nära till allt även till naturområden.
03
Fritid och närservice
Märsta erbjuder ett rikt utbud av fritidsaktiviteter. För motion finns det träningsanläggningar SATS, Fitness24seven och Träna Mera i centrala Märsta. Flera promenadstråk, idrottsarena Midgårdsvallen och Midgårdsbadet med det första utomhusbadet i Sverige och i Norden, med biologiskt reningssystem. Det finns även intill Märsta centrum en ishall.
På promenadavstånd ligger Märsta centrum med flera livsmedelsaffärer, restauranger, caféer, banker, butiker, apotek och systembolag samt bibliotek, konsthall och på Stockholmsvägen finns en biograf.
Sätuna Torg vid Märsta Station genomgår nu en större renovering och här skapas ett nytt torg där det planeras för nya affärslokaler och verksamheter.
På Kulturum vid Arlandagymnasiet anordnas emellanåt konserter och föreställningar som är öppna för allmänheten.
För mer information om kommunen vänligen besök www.sigtuna.se eller www.sigtunaturism.se.
04
Kommunikationer
Gångavstånd till Märsta station som är knutpunkten för all lokaltrafik, buss och pendeltågstågstrafik. Från Märsta station kan man sedan fortsätta med pendeltåg mot Stockholm alternativt ta SJ:s tåg till Uppsala eller Stockholm. Det finns även bussar till Arlanda och Arlandastad som avgår från stationen. SL-kortet gäller i hela Stockholms län.
05
Förskolor och skolor
I Märsta finns det ett flertal förskolor och skolor samt Arlandagymnasiet.
Besök kommunens hemsida för mer information www.sigtuna.se
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Lokalt centrum1,03 km4 min5 min18 min
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Patrik!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.