Kanontvåa i högt läge med öppen planlösning!
Har du också letat efter den perfekta tvåan, med öppen planlösning, fri utsikt och balkong i bästa västerläge? Nu är den äntligen här!
Ett kvarter in från Råsundavägens puls och all tänkbar kommunikation i form av pendeltåg, tvärbana SL-bussar och flygbuss, hittas bostaden på Slottsvägen 2. Högt upp i huset, med vackert ljusinsläpp i ett attraktivt läge och en populär förening. Med korta avstånd når du allt Solna och Råsunda har att erbjuda, men även närhet till stan och vacker natur i Hagaparken.
En stor hall välkomnar dig in i lägenheten. Vardagsrummet och köket möts i en öppen planlösning med härlig utsikt mot den stora gården. Här skapas en charmig karaktär då det moderna köket sömlöst passas ihop med möbleringen i vardagsrummet och trevnadskänslan förhöjs av stora fönster. Arbetsytan slår det mesta, här kan du laga mat i alla färger och former samtidigt som du ser ut över årstiderna som förändras. Vardagsrum och kök är lättmöblerat och skapar utrymme för både matplats och soffhörna - här är det lätt att bjuda hem vänner och familj. Från vardagsrummet når du ut på den rymliga balkongen som även den vetter in mot den lummiga gården. Balkongen, som är inglasad, ligger i västerläge vilket gör det möjligt att avnjuta en middag i kvällssolen med grönskande utsikt.
Från vardagsrummet når du sovrummet som med sitt trevliga läge mot bostadens balkong. Sovrummet har plats för stor säng och annat möblemang som exempelvis skrivbord för en arbetsplats. Och i tillägg är den inre väggen utrustad med en stor skjutdörrsgarderob.
Via hallen når badrummet med allt du behöver. Helkaklat med vitt porslin och kromade detaljer. Här finns en trevlig hylla ovan handfat, stor spegel, handdukstork samt både tvättmaskin och torktumlare.
Det här är en pärla som du inte får missa - varmt välkommen att höra av dig till mäklaren vid intresse! Välkommen hem!
Har du några frågor?
Kontakta Matilda för mer information kring Slottsvägen 2.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
-
Boka en fri värdering med Matilda
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
-
01
Beskrivning
58 kvm (Boareauppgifter enligt bostadsrättsföreningen)
2 (1 sovrum)
3 av 6
35
02
Byggnadssätt
1999
Flerfamiljshus
Fjärrvärme
F
03
Energideklaration
110 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2018-06-30
Jimmy Östling, Acc Byggkonsult ABತತ
04
TV/Internet
Föreningen är ansluten med fiber -TV. Nuvarande leverantörer är Telenor (fiber).
Från 2026-02-01 blir SAPPA föreningens leverantör.
Föreningen har ett gruppavtal gällande bredband/IP-TV och IP-telefoni (ingår i månadsavgiften)
05
Bilplats/Övriga byggnader
Föreningens garage har 117 bilplatser varav 17 är el-bilsplatser och 15 MC-platser.
Bilplats kostar 880 kr/mån, El-bilsplats 1045:-/mån och MC-plats 314 kr/mån. Vanligtvis förekommer det kö till garageplatser.
I övrigt kan boendeparkering på gatan sökas hos Solna stad.
01
4 403 kr/mån
I avgiften för lägenheterna ingår värme, vatten och bredband/IP-TV/IP-telefoni och kabel-TV.
Föreningen har enhetsmätning för el. Det betyder att enskilda medlemmar inte tecknar eget el-abonnemang.
Den faktiska förbrukningen debiteras varje lägenhet i efterhand tillsammans med hyran.
Bostadsrätt
2 072 kr, betalas av säljare.
888 kr
0.4638 %
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-01-26.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
01
HSB Brf Haga i Solna.
Föreningen äger marken
Brf HSB Brf Haga i Solna är en äkta bostadsrättsförening som bildades 1999. Föreningen äger marken.
Husen byggdes 1999/2000 och föreningen är fördelad på tre byggnader grupperade som en triangel.. Det finns 161 lägenheter upplåtna med bostadsrätt, en föreningslokal, samt 132 garageplatser.
Föreningen tillåter delat ägande (minsta ägarandel är 5%), och har för närvarande inga krav på minsta ägarandel. Samtliga ägare behöver dock godkännas som medlemmar i föreningen.
Juridisk person accepteras inte.
Den ekonomiska förvaltningen sköts av HSB.
Fastigheten är fullvärdesförsäkrad via Folksam, fastighetsförsäkringen inkluderar numera inte bostadsrättstillägg. Samtliga lägenhetsinnehavare måste teckna detta tillägg till sin hemförsäkring.
Fönsterrenovering utförs på Sottsvägen 2 mellan den 12/1 till sista februari 2026
Hissrenovering planeras att utföras 2028, plan för detta är inte framtagen i dagsläget.
2025 Kompletterande utomhusbelysning vid Råsundavägen 28
2025 Uppgradering av taksäkerhet för att möta dagens krav
2025 Fasadmålning mot Frösundaleden
2025 Renovering fönster
2025 Stamspolning
2025 Fasadtvätt
2026 Byte av internet- och TV-leverantör till Sappa
2027 OVK
2030 OVK
2015 Garagerenovering
2017 Installation av bergvärme
2018 Installation 9 stycken elbilplatser
2018 Installation av solceller
2019-2020 Fasadrenovering
2021 Installation av 8 stycken elbilplatser
2021 Målning trapphus
2024 Installation av ny garageport
2024 OVK F-system
2024 OVK FTX -system
2024 Byte av hisstelefoner
Cykelförråd, barnvagnsrum, hobby- och mangelrum och lummig innergård med grillplatser och lekplats.
Föreningen har ingen gemensam tvättstuga
Föreningslokal går att hyra för exempelvis övernattning och mottagning.
Privatbostadsföretag (äkta)
414 211 kr
Beräkningen är baserad på årsredovisningen 2024. Hänsyn har ej tagits till händelser som skett efter 2024-års årsredovisning. För ytterligare frågor angående föreningens skuldsättning hänvisas till bostadsrättsföreningen.
01
Välkommen hem till Haga Norra! Detta trevliga och populära område i Solna växer fram till att bli ett av de mest kommunikationstäta och flexibla boenden vi har i Solna. Områdena i närheten är fyllda av historia och vacker bebyggelse men har även anor från exempelvis filmindustrin i Sverige. I Solna blandas hus från alla 1900 talets olika byggår och stilar, med tinnar, torn och nyproduktion samt olika fasader och färger. Här finns massor att se och uppleva i din egen lilla stad utanför staden.
Området uppskattas mycket för sin stadslika karaktär kombinerat med en lugn atmosfär och nära till natur. Här bor du med närhet till flertalet olika gym, restauranger, cafeer och butiker. Med gångavstånd till Nordens största köpcenter Mall of Scandinavia har du dessutom tillgång till allt annat du behöver.
Utöver kommunikationer och service bjuder närområdet på härliga grönområden och promenadstråk exempelvis runt Råstasjön och Lötsjön eller i Haga parken, där du kan ta en söndagspromenad, satsa med kvällens löprunda eller slå dig ner för en picknick på sommaren. I Hagaparken kan du också njuta av härlig natur, hyra kajak och ta ett dopp i sjön.
En helgdag här kan exempelvis börja med frukost på Café Kärven, därefter ett träningspass på SATS, följer upp det med lunch på Restaurang Gio eller P, tar en promenad i Haga Parken, fyller på med en korv från Korvbyrån, kikar runt på de vackra husen, svänger in på lite vintage shopping och promenerar bort till stråket i Råsunda för drinkar och god mat på Esuki Sushi eller Sardin, för att sedan avrunda med bio på Filmstaden i MOS. Och då var detta bara ett axplock av vad som finns att göra och uppleva här.
Kommunikationsvägarna är fantastiska med bussar, tvärbana och tåg inom ett par minuters promenad. Här finns cykelvägar genom parker in mot stan och flygbuss direkt till Arlanda. Motorvägen ligger precis intill och tar dig snabbt ut på både E4 och E20. Här är alternativen många.
Avgift
4 403 kr/månKommentar, månadsavgift
I avgiften för lägenheterna ingår värme, vatten och bredband/IP-TV/IP-telefoni och kabel-TV.Föreningen har enhetsmätning för el. Det betyder att enskilda medlemmar inte tecknar eget el-abonnemang.
Den faktiska förbrukningen debiteras varje lägenhet i efterhand tillsammans med hyran.
Upplåtelseform
BostadsrättÖverlåtelseavgift
2 072 kr, betalas av säljare.Pantsättningsavgift
888 krAndel av årsavg.
0.4638 %Pantsättning
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-01-26.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Filimon
73 m
Bistro Mathilda Solna
139 m
Ateljéns Pizza Haga Norra
144 m
Mazati KÖK & BAR
153 m
Restaurang P.
163 m
Förskolan Fjorden
149 m
Thors förskola
221 m
Hagaskolan
360 m
Dibber Rullen anpassad grundskola
360 m
Solens öppna förskola
411 m
Hemköp
960 m
Pers Market
1,04 km
Lidl
1,07 km
Solna station
441 m
Solna
499 m
Universitetet station
1,87 km
Ulriksdal
2,18 km
Kolonnvägen
69 m
Brahevägen
155 m
Andersvägen
261 m
Haga norra
309 m
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Hav1,03 km5 min5 min19 min
-
TågstationSolna station441 m--
-
HållplatsKolonnvägen69 m--
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Matilda!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.