Till salu

Kulla-Nyby 11

Utgångspris

1 895 000 kr

Sparad

Utgångspris

1 895 000 kr

Örsundsbro— Enköping

Kulla-Nyby 11

Till salu
Utgångspris
1 895 000 kr

Enköping - Örsundsbro

Naturnära hus med stor tomt i Örsundsbro

Välkommen till Kulla-Nyby 11 i naturnära Örsundsbro, ett hus om 69 kvadratmeter med 4 rum på en generös tomt om 2832 kvadratmeter. Här bor du med fin trädgård och naturtomt, högt beläget med utsikt över åker och äng.

Läget kombinerar lugnt lantliv med närhet till flera större städer. Endast cirka 1 km bort når du Mälaren med liten sandstrand och brygga, perfekt för bad och båtliv. På kort promenadavstånd ligger även Kullabadet, ett omtyckt bad med gräs- och sandstrand, bryggor, barnbad, toalett och omklädningsrum.

I närheten finns Hjälstaviken med vacker natur och fina strövområden. Runt hörnet ligger Hallonparken som erbjuder ekologisk odling, försäljning av färska bär, självplock och café. För den golfintresserade finns Fribergsgolfbana med tillhörande restaurang i närområdet.

Fastigheten lämpar sig väl både som sommarboende och åretruntboende. På tomten finns garage som idag används som förråd, carport samt ett praktiskt gästrum med altan bakom garaget. Dessutom finns ett gästhus med verkstad/snickarbod och ytterligare ett gästrum, samt ett äldre utedass som idag används som förråd.

Utgångspris
1 895 000 kr

Boarea
69 kvm

Driftkostnad
45 200 kr/år

Tomtarea
2 832 kvm

Rum
4 rum (3 sovrum)

Byggnadstyp
1 plans friliggande fritidshus

Aktuella visningar

Söndag 24 maj 15:30 — 16:15

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Helena för mer information kring Kulla-Nyby 11.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Rumsbeskrivning

01
Hall

Välkomnande förstuga med vitmålad stående panel och goda avhängningsmöjligheter. Här ligger en praktisk plastmatta på golvet. Vidare in i hallen möts du av samma stilrena panel, vita innerdörrar och en mörk plastmatta. Hallen är utrustad med en effektiv luft/luft-värmepump samt en värmande täljstenskamin som bidrar till både komfort och trivsel i hela huset.

02
Vardagsrum

Ljust och rymligt vardagsrum i öppen planlösning med matplats i vinkel. Rummet har ett vackert lackat furugolv samt panel på både väggar och tak som skapar en varm och ombonad känsla. Här finns en öppen spis med insatskassett för förbättrad värmeeffekt. Från vardagsrummet nås den generösa altanen, med trappa ner till den lummiga trädgården.

03
Kök

Charmigt äldre kök med klassiska furuluckor och gott om förvaringsutrymmen. Köket är utrustat med hällspis med ugn samt kylskåp. Här finns god potential för den som vill sätta sin egen prägel.

04
Tv Rum / sovrum

Väl tilltaget sovrum i anslutning till hallen, med plats för både säng och arbetsyta – perfekt för den som önskar ett hemmakontor.

05
Sovrum 2

Rymligt sovrum med halv vitmålad bröstpanel i kombination med en dekorativ blommig tapet. Rummet har furugolv och fönster som ger ett fint ljusinsläpp.

06
Sovrum 3

Mindre sovrum med plats för enkelsäng. Här finns målad panel och ett charmigt lackat furugolv.

07
WC / dusch

Badrum utrustat med dusch och kommod. Plastmatta på golv och väggar i blå ton ger ett enhetligt och lättskött intryck.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

69 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Tomtarea

2 832 kvm

Rum

4 (3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

ENKÖPING KULLA-NYBY 1:5

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 plans friliggande fritidshus

Byggnadsår

1954

Om-/tillbyggnadsår

1982

Standardpoäng

26

Grund

Inklädd plintgrund

Takbeklädnad

Sadeltak med beklädnad av profilerad plåt

Fönster

2-glas kopplade, 2-glas isoler med extraruta samt 3-glas isoler fasta

Indikationsmätning av radon
Entréplan vardagsrum: 63 Bq/m³
Entréplan tv-rum/ sovrum 1: 82 Bq/m³

Uppvärmning

Värme via direktverkande elradiatorer samt från en luft/luftvärmepump, tillskottsvärme via en braskamin samt från en öppen spis med kassett

Renovering omarbetning etc

Säljaren förvärvade fastigheten vid okänt tillfälle.
Inga kända renoveringar och underhåll är utförda;

03
Energideklaration
Sammanställning

Energideklaration behövs ej

04
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Ett generöst trädäck med vacker utsikt över den grönskande tomten skapar en naturlig plats för umgänge och avkoppling. Härifrån leder en trappa smidigt ner till trädgården och vidare ut i den omgivande naturen.
Vid entrén finns ytterligare ett trädäck, rofyllt placerat mellan huskropparna. Den skyddade placeringen tillsammans med utsikten över ett vackert skogsparti och det charmiga gästhuset skapar en privat och harmonisk miljö.

05
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Garage & Carport
Garage som idag används som förråd samt tillhörande carport. På baksidan av garaget finns ett praktiskt gästrum med plats för två sängar, med furupanel och furugolv. Här finns även en liten altan med utsikt mot trädgården.

Gästhus
Gästhus med två separata ingångar – den ena leder till en verkstad/snickarbod och den andra till ytterligare ett gästrum. Gästrummet har laminatgolv och furupanel på väggarna, vilket skapar en varm och trivsam miljö.

Ett äldre utedass som bara är förråd.

Beskrivning, parkering

Det finns plats för flera bilar i garage och carport men även bredvid carporten.

06
Gemensamhetsanläggningar

Enköping kulla-nyby ga:2

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

2832 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Generös och uppvuxen tomt med vackert anlagda rabatter och stora, öppna gräsytor som harmoniskt möter ett inslag av naturnära skogsparti. På fastigheten finns flera byggnader som skapar en trivsam känsla, Här finns två äldregäststugor som ger gott om plats för familj och vänner.

Rättigheter förmån

Officialservitut: väg

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

1 798 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

849 000 kr

Markvärde

949 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1970

Uppvärmning

24 000 kr/år

Vatten och avlopp

17 100 kr/år

Renhållning

2 900 kr/år

Sotning

1 200 kr/år

Årlig elförbrukning

18000 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

45 200 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 55 625 kr/år)

Antal personer i hushållet

2

Försäkring

Kostnaden för en villaförsäkring varierar beroende på försäkringsbolag och vilket skydd som ingår. En vanlig årskostnad ligger mellan 5000 och 10 000 kronor.

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 1 pantbrev om totalt 50 000 kr.

Boendekalkyl

Området

01

Kulla Nyby är ett lugnt och naturnära område med ett attraktivt läge nära Mälarens vackra omgivningar. Här bor du med närhet till både bad och rekreation – populära Kullabadet ligger inom bekvämt avstånd och erbjuder fina möjligheter till svalkande dopp under sommaren.
För den golfintresserade finns Friiberghs Golfklubb i närheten, en uppskattad 18-hålsbana med varierad park- och skogsmiljö vid Mälarens strand.I direkt anslutning ligger även Friiberghs Herrgård, som erbjuder en charmig herrgårdsmiljö med restaurang, boende och konferensmöjligheter – perfekt för både avkoppling och sociala tillfällen. Området präglas av en harmonisk kombination av natur, vatten och fritidsaktiviteter, vilket gör Kulla Nyby till ett trivsamt boende för såväl barnfamiljer som livsnjutare som söker lugn utan att ge avkall på närhet till aktiviteter.

Kommunikationer

För den som pendlar med bil är läget smidigt med närhet till vägförbindelser som snabbt tar dig mot både Enköping, Bålsta och vidare mot Stockholm eller Uppsala. Samtidigt gör områdets lugna läge att du bor ostört med naturen runt knuten, utan att helt tappa tillgängligheten. Området trafikeras bland annat av busslinje 234, som passerar hållplatser som Kullabadet och Nyby (Kulla) och går vidare mot både Örsundsbro och Enköping.

Dokument

Ekonomi
Taxeringsvärde
1 798 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
849 000 kr
Markvärde
949 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1970
Uppvärmning
24 000 kr/år
Vatten och avlopp
17 100 kr/år
Renhållning
2 900 kr/år
Sotning
1 200 kr/år
Årlig elförbrukning
18000 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
45 200 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Antal personer i hushållet
2
Pantbrev
Det finns 1 pantbrev om totalt 50 000 kr.

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Helena!