Modern och stilren 2:a med öppna ytor!
Välkommen till denna moderna och trivsamma 2:a med öppen planlösning och stilrena materialval!
Ni välkomnas av en inbjudande hall med generösa förvaringsmöjligheter som skapar både funktion och ett harmoniskt första intryck. Från hallen nås det luftiga vardagsrummet och köket i öppen planlösning. Här skapas en naturlig samlingsplats med gott om utrymme för både avkoppling och sociala tillställningar. Härifrån tar ni er även ut till den härliga balkongen som under årets varmare månader blir en naturlig förlängning av bostaden. Lägenheten erbjuder ett rofyllt sovrum med en trivsam atmosfär samt ett stilrent badrum med smakfulla materialval som bidrar till den moderna och exklusiva känslan genom hela hemmet.
Som medlem i föreningen får du dessutom tillgång till en uppskattad takterrass som kan hyras för privata tillställningar. Här kan du njuta av sociala stunder, middagar och avkopplande dagar med fantastisk utsikt över Uppsala.
På Gränby Bilgata bor ni i ett bekvämt område med närhet till ett brett serviceutbud. Inom kort promenadavstånd ligger Gränby köpcentrum där ni hittar allt från livsmedelsbutiker, apotek, gym, restauranger, biograf och shopping. Även vårdcentral och andra vardagsbekvämligheter finns nära till hands. För den som pendlar är läget optimalt med snabb access till E4:ans norra påfart, samtidigt som det är enkelt att ta sig in till centrala Uppsala med både buss och cykel. I området finns dessutom Gränbyparken med stora grönområden, promenadstråk och öppna ytor som passar perfekt för avkoppling, motion eller härliga dagar utomhus.
Har du några frågor?
Kontakta Alexander för mer information kring Gränby Bilgata 28.
Låt oss värdera din bostad
-
Boka en fri värdering med Alexander
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
-
01
Beskrivning
48 kvm (Boareauppgifter enligt bostadsrättsföreningen)
2 (1 sovrum)
3 av 5
31202
Enligt överenskommelse
02
Byggnadssätt
2023
03
Energideklaration
62 kWh/kvm och år
68 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2024-01-29
Jonas Sjöholm Norling, Incoord installationscoordinator AB
04
TV/Internet
Telia Triple play (fiber 1000/1000, tele abonnemangsavgift, TV ca 20 kanaler). Obligatoriskt tillägg om 230 kr/månad
05
Övriga upplåtna utrymmen
Balkong och förråd är upplåtna med bostadsrätten.
06
Bilplats/Övriga byggnader
Föreningen kan erbjuda följande parkeringsalternativ:
31 garageplatser, varav 22 utan el till en kostnad om 1 350 kr/månad, 8 med laddbox till en kostnad om 1 650 kr/månad samt 1 HK-plats med laddbox.
01
3 440 kr/mån
I månadsavgiften ingår kallvatten.
Obligatoriskt tillägg avseende Telia Triple play om 230 kr/månad.
Varmvatten och el debiteras efter egen förbrukning kvartalsvis.
Inget gemensamt bostadsrättstillägg via föreningen.
314 kr/mån
350 kr/mån
230 kr/mån (Obligatorisk kostnad)
80 kr/mån
974 kr/mån
2
Bostadsrätt
Inre reparationsfond saknas
1 480 kr, betalas av köpare.
592 kr
Uppgiften saknas i föreningens register
1,32783 %
1,16271%
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-05-05.
Föreningen har inga beslutade avgiftsförändringar i dagsläget. Kontrollerat 2026-05-06.
01
BRF Meteorologen 1.
Föreningen äger marken
I Meteorologen har moderna och välplanerade lägenheter om 1-4 rum och kök med balkong eller uteplats. Kvarteret består av 69 lägenheter i två huskroppar med en sober, grå skifferfasad med svarta detaljer. Under huset finns ett garage som nås med hiss från samtliga trapphus.
Vi på Mäklarhuset vill uppmärksamma dig på att den information vi vidarebefordrar om bostadsrättsföreningen baseras på de uppgifter som säljaren och föreningen själva lämnat.
Om du tycker att något saknas, verkar oklart eller att förändringar av avgiften till föreningen har stor betydelse för dig, ber vi dig att kontakta föreningen för att undersöka saken närmare.
Föreningen har inga beslutade kommande renoveringar. Kontrollerat 2026-05-06.