Till salu

Villagatan 24

Utgångspris

1 500 000 kr

Sparad

Utgångspris

1 500 000 kr

Mösseberg— Falköping

Villagatan 24

Till salu
Utgångspris
1 500 000 kr

Falköping - Mösseberg

Trivsam och charmig 1 1/2 plans villa med historia på Mösseberg

På attraktiva Mösseberg, i ett lugnt och trivsamt område, finner ni denna charmiga fastighet med anor från 1800-talet. Här bor ni med ett fint läge på hörntomt, omgiven av grönska och med närhet till både Mössebergs friluftsområde, Mössebergsskolan och anrika Mössebergs Kurort – en historisk kurort som lockat besökare sedan 1867 med sin natursköna miljö och rekreation.

Via verandan välkomnas man in i bostadshuset och entréhallen där det finns en praktisk toalett i anslutning. Härifrån vidare till det trivsamma köket som erbjuder gott om arbetsyta, generöst med förvaring samt plats för matbord. Klinkergolv med golvvärme skapar både komfort och en ombonad känsla och löper vidare genom köket. Från köket nås även tvättstuga och uterum – en härlig plats att njuta av trädgården under stora delar av året. På entréplanet finns dessutom ett inbjudande vardagsrum med plats för både umgänge och avkoppling. På ovanvåningen möts ni av en möblerbar hall, två sovrum samt ett allrum som tidigare varit ytterligare ett sovrum. För den som önskar fler sovrum finns god möjlighet att med enkla medel återställa rummet till sovrum igen. Här uppe finns även toalett med dusch.

På tomten finns ytterligare en byggnad som tidigare använts som bostadsdel men som under senare år nyttjats som verkstad för hobbyverksamhet. Byggnaden erbjuder idag ett större rum, äldre kök samt toalett och ger fina möjligheter för den som önskar utrymme för hobby, verksamhet, ateljé eller extra förvaring.
Den välskötta trädgården ramas in av flera perenna växter och erbjuder både grönska och trivsel. Här finns även stenlagd uteplats, förråd, matkällare som nås utifrån och gott om plats för både odling och umgänge. I samband med försäljningen är fastigheten besiktigad och säljaren har tecknat försäkring mot dolda fel, Skyddat Köp.

Ett hem med mycket själ och historia, där charm möter funktionella ytor i ett av Falköpings mest omtyckta områden – med naturen runt knuten och Mössebergs fina promenad- och friluftsområden alldeles i närheten.

Varmt välkommen på visning!

Utgångspris
1 500 000 kr

Boarea/biarea
104/32 kvm

Driftkostnad
68 343 kr/år

Tomtarea
931 kvm

Rum
4 rum (2-3 sovrum)

Byggnadstyp
1 1/2 plan med mindre källare

Aktuella visningar

Måndag 25 maj 16:30 — 17:30

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka
Välkommen med er anmälan!

Har du några frågor?

Kontakta Petra eller Ellen för mer information kring Villagatan 24.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

På fastigheten finns ytterligare en byggnad som använts på senare tid som verkstadsdel åt hobbyverksamhet. Här finns både kök, toalett samt oinredd vind. Perfekt för den som vill ha lite extra utrymme
Extra verkstadsbyggnad

Tvättstuga innanför köket med bra arbetsyta och flera garderober till förvaring. Här finns även tvättlinor i taket för enklare hantering av tvätten
Extra verkstadsbyggnad

Tvättstuga

Härligt uterum med öppningsbara partier ut mot trädgård. Även fönstren är skjutbara. Under uterummet finns även ett utrymme till förvaring som nås genom en lucka i golvet
Uterum

Rumsbeskrivning

01
Entréhall

Entréhall med klinker på golv och vattenburen golvvärme. Här finns plats för avhängning samt toalett i direkt anslutning.

02
Vardagsrum

Vardagsrum med fönster i 2 väderstreck och markiser som hjälper till att hålla solen ute när det är som varmast på dagen. Laminatgolv och vävtapet på vägg (ej bakom bokhyllan).

03
Kök

Trivsamt kök med plats för matbord. Här finns gott om bänkyta och skåp till förvaring. Bänkskiva i laminat och ljust kakel ovanför bänk. Utrustning. spis, fläkt, kyl, frys.

04
Toalett

Toalett i anslutning till entréhall med klinker på golv och tapet på vägg. Utrustning: toalett, handfat.

05
Tvättstuga

Tvättstuga innanför köket med bra bänkyta och flera garderober till förvaring. Här finns även tvättlinor i taket och utgång till uterum. Plastmatta på golv. Utrustning: tvättmaskin, tvättho.

06
Uterum

Härligt uterum med öppningsbara partier i söderläge mot trädgården. Här finns även ett extra utrymme till förvaring som nås genom en lucka i golvet.

07
Möblerbar hall i ovanplan

När man kommer upp för trappan finns en möblerbar hall som kan nyttjas både som loungedel eller varför inte ha en kontorshörna här.

08
Allrum i ovanplan

Tidigare sovrum men som på senare år har gjorts om till allrum. Här finns gott om garderobsförvaring och som med enkla medel kan återställas till sovrum igen för den lite större familjen.

09
Sovrum x 2 i ovanplan

Ovanplanet inrymmer 2 sovrum med laminatgolv och garderober till förvaring.

10
Toalett/dusch i ovanplan

Toalett och dusch med plastmatta på golv och vägg. Utrustning: toalett, handfat, dusch och bidé.

11
VERKSTADSBYGGNAD

Verkstadsbyggnad som tidigare använts som bostadshus men som på senare tid har nyttjats som en verkstadsdel för hobbyverksamhet. Här finns ett större rum där verkstad varit samt äldre kök och en toalett. Här finns även en oinredd vind.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

104 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Biarea

32 kvm

Tomtarea

931 kvm

Rum

4 (2-3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

FALKÖPING STENSKVÄTTAN 14

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 1/2 plan med mindre källare

Byggnadsår

1909

Standardpoäng

27

Fönster

2-glas kopplade och 3-glas isolerfönster

Renovering omarbetning etc

2004
Wc/dusch på övreplan
Kök, använt de gamla stommarna.
Wc entréplan.
Klinker med golvvärme i hall och kök

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

150 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

108 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2026-04-29

Besiktningsman

Johan Holmkvist, Energikvisten

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber finns inte installerat men är framdraget till fastigheten

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Stenlagd uteplats i söderläge

06
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Verkstadsbyggnad som tidigare utgjorde huvudbyggnaden men på senare tid använts som verkstad åt hobbyverksamhet. Här finns ett stort rum, kök, toalett samt vindsdel.
Förrådsskjul

Beskrivning, parkering

Uppställningsplats vid verkstadsbyggnad

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

931 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Härlig trädgårdstomt med perenna växter och uteplats i söderläge

Planbestämmelser

Bestorp, del av, Stadsplan (Beslutsdatum: 1950-09-08, Senast ändrad: 2021-11-09)

08
Övrigt

Planritning finns ej

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

1 328 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

963 000 kr

Markvärde

365 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1929

Uppvärmning

40 836 kr/år

Försäkring

7 353 kr/år

Vatten och avlopp

7 334 kr/år

Renhållning

2 499 kr/år

Elkostnad

7 666 kr/år

Årlig elförbrukning

27555 kWh/år

Hushållsström

2 655 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

68 343 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

9 960 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 78 303 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Kostnaden för uppvärmning avser fjärrvärmen

Antal personer i hushållet

2

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 1 pantbrev om totalt 36 000 kr.

Taxeringsvärde
1 328 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
963 000 kr
Markvärde
365 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1929
Uppvärmning
40 836 kr/år
Försäkring
7 353 kr/år
Vatten och avlopp
7 334 kr/år
Renhållning
2 499 kr/år
Elkostnad
7 666 kr/år
Årlig elförbrukning
27555 kWh/år
Hushållsström
2 655 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
68 343 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Kostnaden för uppvärmning avser fjärrvärmen
Antal personer i hushållet
2
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 1 pantbrev om totalt 36 000 kr.

Området
Mösseberg  i falköping

Mösseberg

På Mössebergs sluttning finns mycket att erbjuda. Inom Mössebergs friluftsområde erbjuds ett brett urval av rekreation och aktiviteter: badsjö, motions- och skidspår, utsiktstorn (35 m högt), promenadvägar, Mössebergs djurpark, slalombacke, frisbeegolfbana, motionscentral, aktivitetsytor, camping och stugby. Kurorten Mösseberg är en välbesökt hotell-, konferens-, och spa-anläggning med härliga omgivningar i Mössebergsparken. I sluttningens norra del finns även Falköpings lasarett med vårdcentral, Folktandvård och apotek.

01
Fördelar med området
Barnvänligt Cykelstigar (mtb) Tågstation Spa Tennis Sport och friluftsliv Caféer Utegym Parker/Grönområden Motionsspår Restauranger Skidspår Bussar Badstrand Orientering

02
Skolor och barnomsorg

I närheten finns förskolan Trollet samt Mössebergs förskola. Förskolan Utsikten är belägen på Mössebergssluttningen och förskolan Växthuset som är belägen på nedre Mösseberg är enskilda förskola med kristen profil.
Mössebergsskolan omfattar förskoleklass - åk 6 samt fritidshem.
Högstadium Centrum (fd Kyrkerörsskolan) omfattar årskurs 7-9.