Kommande försäljning

Södra vägen 3

Utgångspris

1 495 000 kr

Sparad

Utgångspris

1 495 000 kr

Svalliden— Oskarshamn

Södra vägen 3

Kommande försäljning
Utgångspris
1 495 000 kr

Oskarshamn - Svalliden

Charmigt hem med stor grönskande trädgårdstomt!

Välkommen till en charmig gul trävilla med tidstypisk karaktär och en stor, grönskande trädgård som bjuder in till både lek, odling och avkoppling. Huset är beläget på en höjd, vilket ger en fin överblick över omgivningarna och bidrar till en härlig känsla av rymd och avskildhet. Trädgården är generös till ytan och omsorgsfullt utformad med lummiga planteringar, grönska och flera trevliga platser att vistas på. Här finns en vacker pergola med plats för en sittgrupp – en perfekt plats för avkoppling, middagar under bar himmel eller långa sommarkvällar i gott sällskap.
Husets genomgående planlösning skapar ett naturligt och trivsamt flöde där man smidigt kan röra sig mellan rummen. Invändigt möts du av flera sociala ytor i form av vardagsrum, finrum och ett trivsamt matrum – perfekta miljöer för både vardag och festligare tillfällen. I ett av rummen stoltserar dessutom en vacker kamin som bidrar med både värme och extra charm.

På övervåningen finns idag tre sovrum men bostadens planlösning gör det möjlighet att skapa fler för den som önskar eller behöver extra utrymme. Från övervåningen erbjuds dessutom en fin utsikt över vackra Döderhultsdalen, vilket ger hemmet en extra känsla av lugn och närhet till naturen. Det inglasade uterummet blir en naturlig samlingsplats stora delar av året – en plats att njuta av morgonkaffet, långa middagar eller sena sommarkvällar med utsikt över den lummiga trädgården. Tack vare inglasningen förlängs säsongen och skapar ett extra rum med härligt ljusinsläpp.

På fastigheten finns ett garage och förråd som ger praktiska förvaringsmöjligheter.

Här finns närhet till skola, fotbollsplaner, skidbacke samt gång- och cykelväg till centrum och sjukhuset. Här finns också den magnifika Döderhultsdalen med sina gigantiska vyer och trevliga natursköna promenadstråk.

Ett hem som upplevs bäst på plats! Välkommen att boka plats på visningen!

Utgångspris
1 495 000 kr

Boarea
110 kvm

Driftkostnad
52 750 kr/år

Tomtarea
1 577 kvm

Rum
7 rum (3 sovrum)

Byggnadstyp
1,5 plansvilla

Aktuella visningar

Onsdag 03 juni 12:00 — 12:30

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka
Välkommen att boka plats på visningen! För tidsbokning och mer info gå till Mäklarhusets sida.

Onsdag 03 juni 16:30 — 17:00

01
Beskrivning av samtliga rum

Entrévåning

Inglasat uterum
Från baksidan av huset når man huset inglasade uterum, vilket blir en perfekt förlängning utav bostaden. I rummet finns gott om plats att möblera med ett stort matbord.

Kök
Köket är hemtrevligt och har gott om skåpsförvaring samt bra med bänkyta. Köket är utrustat med fläkt, spis och kylskåp.

Matrum
Från köket nås ett utav rummen som idag används som matrum. Här finns det gott om plats att möblera med ett större matbord. I rummet stoltserar en vacker kamin som värmer gott och höjer mysfaktorn i rummet.

Rum
Vidare tar vi oss till nästa rum som även detta används som ett matrum. Detta rum skulle kunna inredas som ytterligare ett sovrum om behovet finns. Ett härligt rum med fönster i två vädersträck.

Entré / Veranda
Detta är ett fint rum med otroligt fin utsikt över omgivningarna.

Vardagsrum
Vardagsrummet har även detta ett fantastiskt ljusinsläpp. I vardagsrummet erbjuds plats för en större soffgrupp och tv-möbel.

Badrum
Bostadens tilltagna badrum är utrustat med wc, kommod, dusch och tvättmaskin.

Övervåning

Hall
Vi tar trappan upp till övervåningen och kommer till hallen som leder till de övriga rummen.

Toalett
Toaletten på övervåningen är utrustad med wc och tvättställ.

Sovrum
Bostadens första sovrum är ett rum som är genomgångsrum. Detta rum kan inredas som sovrum, kontor eller gästrum. I detta rum finns goda förvaringsmöjligheter.

Sovrum
Vidare tar vi oss till det andra sovrummet som har gott om plats att möblera med en dubbelsäng, sängbord och byrå.

Sovrum
Det tredje sovrummet har även detta en bra yta med plats för säng, sängbord och byrå.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

110 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Tomtarea

1 577 kvm

Rum

7 (3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

OSKARSHAMN ÅKVAGNEN 6

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1,5 plansvilla

Byggnadsår

1929

Standardpoäng

33

Grund

Torpargrund, Källare, Krypgrund (entrédel), Natursten

Fönster

2-glasfönster isoler

Ventilation

Självdrag

Vatten

Kommunalt vatten året om

Avlopp

Kommunalt avlopp

Uppvärmning

Direktverkande el, Luft-Luft värmepump, Braskamin

Renovering omarbetning etc

2017 - Luft/luft värmepump.
2007 - Renovering av badrum.
1999 - Fönster byts ut.
1988 - Köket renoveras.

Fel och brister

Se besiktningsprotokoll som lämnas innan visning.

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

94 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

138 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2026-05-20

Besiktningsman

Fredrik Johansson, Energibolaget Fastighetskontroll AB

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber.

05
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

På fastigheten finns ett garage med tillhörande förråd.

Beskrivning, parkering

Parkeringsmöjligheter i garage samt på uppfarten.

06
Tomt/Servitut
Tomtarea

1577 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Rättigheter förmån

Officialservitut: rätt att för utfart använda området x enligt karta, aktbilaga ka 7 - utfart

Rättigheter last

Avtalsservitut: ledning mm - se beskrivning

Planbestämmelser

Döderhults kyrkotrakt, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1950-10-04, Senast ändrad: 2023-11-21), Kv tratten, Byggnadsplan (Beslutsdatum: 1965-12-10, Senast ändrad: 2023-12-05), Ändring genom tillägg till detaljplan da1 för döderhults kyrkotrakt, Ändring av detaljplan (Beslutsdatum: 2019-05-24, Registreringsdatum: 2019-06-24, Senast ändrad: 2024-10-10), Ändring av detaljplan över döderhults kyrkotrakt, da 1, Ändring av detaljplan (Beslutsdatum: 2021-03-09, Registreringsdatum: 2021-04-16, Senast ändrad: 2023-11-16)

Avtalsrättigheter

Avtalsservitut ledning mm

07
Övrigt

Uppgifterna i objektbeskrivningen härrör huvudsakligen från säljaren och kontrolleras av fastighetsmäklaren endast om omständigheterna ger anledning till detta.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

1 601 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 209 000 kr

Markvärde

392 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1929

Försäkring

4 656 kr/år

Vatten och avlopp

9 600 kr/år

Renhållning

2 800 kr/år

Elkostnad

35 694 kr/år

Årlig elförbrukning

10386 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

52 750 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 63 175 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Driftkostnaderna kan komma att variera beroende på hur man nyttjar boendet.

Antal personer i hushållet

2

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 6 pantbrev om totalt 473 000 kr.

Taxeringsvärde
1 601 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 209 000 kr
Markvärde
392 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1929
Försäkring
4 656 kr/år
Vatten och avlopp
9 600 kr/år
Renhållning
2 800 kr/år
Elkostnad
35 694 kr/år
Årlig elförbrukning
10386 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
52 750 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Antal personer i hushållet
2
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 6 pantbrev om totalt 473 000 kr.

01
Fördelar med området
Bussar Lätt att parkera bilen Tennis Hundvänligt Parker/Grönområden Sport och friluftsliv Barnvänligt Cykelbanor Restauranger
Använd kartan
X

Platser

Mister York - Oskarshamn E22

778 m

McDonald's Oskarshamn

898 m

Svallidens Pizzeria

910 m

Picadeli

1,11 km

Pizzeria BlåGul

1,21 km

Dejegårdens Förskola

818 m

Klockarebackens Förskola

928 m

Rödsleskolan

956 m

Långelids Förskola

1,47 km

Södertorns Förskola

1,82 km

Alehsaan livs

2,12 km

Lidl

2,65 km

Ruda livs

25,23 km

..Högsby lives

25,89 km

Vivian Livs

42,12 km

Tratten

66 m

Dejegatan

72 m

Nynäshagen

310 m

Oskarshamn sjukhus väg 37

450 m

Storgränd

544 m

Berga station

23,63 km

Högsby station

25,83 km

Blomstermåla station

32,04 km

Väderum station

36,68 km

Vena station

39,37 km

Tratten
    66 m
    -
    -
  • Hav
    2,31 km
    6 min
    10 min
    35 min