Till salu

Skärmartorp Stockåsen

Utgångspris

995 000 kr

Sparad

Utgångspris

995 000 kr

Skärmartorp— Vintrosa— Lekeberg

Skärmartorp Stockåsen

Till salu
Utgångspris
995 000 kr

Lekeberg - Vintrosa - Skärmartorp

Välskött fritidshus med ett naturskönt, högt och enskilt läge!

Välkommen till Skärmartorp Stockåsen!

På ett högt och fint läge saluförs nu denna mysiga sommarstuga. Med sina 79kvm boarea inrymmer huset 3 rum och kök varav 1-2 sovrum. Den oinredda vindsdelen kan även byggas till ett rum för att ge extra sovplatser. Huset har nödvändiga förnödenheter för att kunna stanna under längre period med bland annat kyl/frys, varmvattenberedare, dusch, vattentoalett och tvättmaskin.
Här kan du bjuda in gästerna till ett otroligt mysigt vardagsrum med spröjsade fönster åt tre håll, den öppna spisen är i bruk och bidrar med väldigt stor mysfaktor.
Sovrummet byggdes ut 2003 och blev väl tilltaget vilket innebär att klädförvaring med lätthet fåt plats här.
Vid entrén kan du duka upp på altanen som vetter mot söder. Under de varma dagarna så går det bra att kliva runt huset för att söka skugga på altanen som vetter mot norr.

Övriga byggnader:
På tomten finns en uthuslänga med förråd, redskapsbod och en relativt välfylld vedbod.

Vatten: Borrad brunn som delas med 5 grannar.
Avlopp: Egen 3-kammarbrunn med infiltrationsbädd (bädden anlades 2015).
Uppvärmning: Direktverkande el, öppen spis och vedspis.

Fastigheten säljs till stor del inklusive inventarier, vissa möbler och lösöre önskar säljaren ta med dig. För mer information, se längre ned i annonsen.

Från huset är det ca 6km till Ica och pizzerian i Vintrosa.
Ca 10km till Fjugesta och ca 20km till Marieberg (Örebro) med brett utbud av shopping, matbutiker, restauranger och byggvaruhandel.

Utgångspris
995 000 kr

Boarea
79 kvm

Driftkostnad
14 086 kr/år

Tomtarea
10 360 kvm

Rum
3 rum (1-2 sovrum)

Byggnadstyp
1-planshus med delvis inredd vind

Aktuella visningar

Torsdag 28 maj 17:00 — 17:30

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Fred för mer information kring Skärmartorp Stockåsen.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Rumsbeskrivning

01
Vardagsrum (Bottenvåning)

Jättemysigt vardagsrum med spröjsade fönster åt tre håll samt ett fint trägolv och trätak.
Den öppna spisen är godkänd för eldning och bidrar verkligen till mysfaktorn!

02
Kök (Bottenvåning)

Köket är utrustat med spis, spisfläkt, vedspis och en liten skafferidel.
I köksgolvet finns en liten lucka till ett utrymme som agerat som en sval liten matkällare.
Utanför köket finns en kyl/frys, här har säljaren även möblerat med en liten bänk som ger utrymme för mikrovågsugn.

03
Sovrum (Bottenvåning)

På entréplan finns ett stort sovrum med två garderober.

04
Badrum (Bottenvåning)

Badrummet är utrustat med duschplats, wc, tvättställ, varmvattenberedare och en tvättmaskin.

05
Sovrum 2 (Ovanvåning)

Direkt ovanför trappan möts vi av en möblerbar hall som kan möbleras med med extra sovplatser.

06
Vind (Ovanvåning)

Oinredd vindsdel med dörr/lucka från sovrum 2.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

79 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Tomtarea

10 360 kvm

Rum

3 (1-2 sovrum)

Fastighetsbeteckning

LEKEBERG SKÄRMARTORP 1:50

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1-planshus med delvis inredd vind

Byggnadsår

1938

Kommentar, byggnad

Huset är ett fritidshus och är inte vinterbonat för permanent bruk.

Huset säljs inklusive inventarier men vissa saker ämnar säljaren ta med sig:
Skrivbord och blå stol.
Fyra vita caféstolar.
Träfärgad bokhylla.
Två solstolar.
Litet träbord (på norra altanen)

Om-/tillbyggnadsår

2003 (Sovrum)

Standardpoäng

21

Fönster

2-glas kopplade bågar

Ventilation

Självdrag

Kommentar, skorsten

Vedspis - brandskyddskontroll 2023-07-28 - kontrollen är utförd utan notering som föranleder vidare utredning, inga avvikelser noterades
Öppen spis - brandskyddskontroll 2023-07-28 - kontrollen är utförd utan notering som föranleder vidare utredning, inga avvikelser noterades

Vatten

Sommarvatten, borrad brunn tillsammans med 5 grannar

Avlopp

Egen 3-kammarbrunn-93 med infiltrationsbädd-15

Uppvärmning

direktverkande el, vedspis och kamin

Renovering omarbetning etc

1993: Kök renoverades och badrum inreddes. Taket byttes.
Borrad brunn och filter installerades.
3-kammarbrunnen anlades

2003: Utbyggt med sovrum.

2013: Glidskydd och takstege installerades.

2015: Ny infiltrationsbädd.

2020: Renovering skorsten.

2021: Del av fasaden byttes ut och huset målades om.

03
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Säljaren har nyttjat mobilt bredband.

04
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Uteplats vid entrén mot söder.
På baksidan av huset finns ytterligare en altan, norrläge

05
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Uthuslänga med förråd, redskapsbod och välfylld vedbod.

06
Gemensamhetsanläggningar

Lekeberg skärmartorp ga:3 - djupborrad BRUNN.
Delägande fastigheter Lekeberg Skärmartorp 1:46-51.

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

10360 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Samfällighet

Lekeberg skärmartorp s:2

Samfällighet

Lekeberg edsbergs häradsallmänning s:1

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

1 072 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

565 000 kr

Markvärde

507 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1953

Försäkring

3 175 kr/år

Renhållning

3 050 kr/år

Vägav/Snö

750 kr/år

Elkostnad

5 351 kr/år

Årlig elförbrukning

450 kWh/år

Slamtömning 1 gång vartannat år

660 kr/år

Sotning och brandskydskontroll

800 kr/år

Vatten

300 kr/år

Sammanlagd driftskostnad

14 086 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

8 040 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 22 126 kr/år)

Taxeringsvärde
1 072 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
565 000 kr
Markvärde
507 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1953
Försäkring
3 175 kr/år
Renhållning
3 050 kr/år
Vägav/Snö
750 kr/år
Elkostnad
5 351 kr/år
Årlig elförbrukning
450 kWh/år
Slamtömning 1 gång vartannat år
660 kr/år
Sotning och brandskydskontroll
800 kr/år
Vatten
300 kr/år
Sammanlagd driftskostnad
14 086 kr/år

Restaurang Lannalodge

1,53 km

Lanna Bokcafé

2,39 km

Lekhyttans Kök & Kiosk

3,22 km

Picadeli

4,74 km

Restaurang & Pizzeria Falken vintrosa

4,76 km

Hidinge skola

1,42 km

Lärkan förskola

1,49 km

Förskola Norrgården

1,54 km

Sörgårdens förskola

1,6 km

Solberga Förskolor

2,11 km

Coop Forum, Örebro Marieberg

15,1 km

Coop Forum Goda maten och billigt

15,11 km

Stora Coop

15,16 km

Stora Coop Goda maten och billigt

18,15 km

Stora Coop, Örebro Ladugårdsängen

18,15 km

Hidinge kyrka

810 m

Västra Skärmartorp

990 m

Hidinge skola

1,57 km

Lanna golfbana

1,93 km

Hagakorset

2,34 km

Örebro S

18,78 km

Örebro C

19,48 km

Kumla station

19,71 km

Hallsberg Central Station

23,52 km

Hallsberg

23,56 km

Hidinge kyrka
    810 m
    -
    -

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Fred!

Mäklarhuset Magazine

Tips, inspiration och erbjudanden.