Marklägenhet på hörna!
Nu presenteras stolt denna fina trerumslägenhet i lummiga Almvik. Välkommen till denna gavellägenhet på första plan om 75 välplanerade kvadratmeter, med en härlig uteplats och egen täppa.
Bostaden erbjuder två sovrum med fönster mot trädgården, ett helkaklat badrum med dusch, ett generöst kök med matplats för sex personer samt ett ljust vardagsrum med utgång till den stenbelagda uteplatsen och trädgården. På uteplats kan man njuta av solen, plantera blommor samt grilla.
Här bor du i en välskött förening med trevliga och gröna gårdar. För medlemmarna finns bland annat fest- och fritidslokal, lekplatser, grillplatser, boulebana och motionsanläggning. Föreningen har även en egen hemsida med löpande information och regelbundna utskick till medlemmarna. Garage- eller parkeringsplats kan hyras via föreningen.
På Tenorgatan bor man behagligt med välskötta, barnvänliga gårdar och granne med blomstrande grönområden. Här finns även närhet till skola och dagis. Med bra busskommunikationer når man enkelt Malmös stadskärna och kan cykla till Emporia på 10 minuter. För den bilburna pendlaren är läget praktiskt med snabb anslutning till motorvägen mot både Lund och Köpenhamn.
Varmt välkomna på visning!
Har du några frågor?
Kontakta Alexandra för mer information kring Tenorgatan 12.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
-
Boka en fri värdering med Alexandra
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
-
01
Hall
Rymlig hall med parkettgolv och ljusa väggar. I hallen finns den väl tilltagna klädkammaren.
02
Vardagsrum
Ljust och trevligt vardagsrum som har plats för både matbord och soffhörna. Ljusa väggar och parkettgolv. Från vardagsrummet har man utgång till den egna uteplatsen.
03
Uteplats
Härlig uteplats bestående av en stenbelagd del och gräs som omgärdas av ett staket. Uteplatsen ligger på en hörna och har fri utsikt mot grönska. Förråd finns att husera diverse trädgårdsredskap mm i.
04
Kök
Rymligt kök med goda förvaringsmöjligheter och med matplats för ca sex personer. Spis/ugn är ca 5 år och kyl/frys samt fläkt är av okänt årtal. Ljusa väggar och parkett på golvet.
05
Sovrum
Två sovrum finns, båda med plats för dubbelsäng. Det ena med parkettgolv och det andra med laminatgolv, båda med ljusa väggar.
06
Badrum
Helkaklat badrum med badkar, handfat och wc renoverat ca 2015.
01
Beskrivning
75 kvm (Boareauppgifter enligt bostadsrättsföreningen)
3 (2 sovrum)
1 av 2
25
Enligt överenskommelse
02
Byggnadssätt
1975
Flerbostadshus.
Fjärrvärme och F (mekaniska frånluft).
03
Energideklaration
139 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2020-04-30
Claus Holten, Skandek AB
04
TV/Internet
Internet via Banhof 1 Gbit/s (1000/1000 Mbit/s).
05
Bilplats/Övriga byggnader
Föreningen har 90 P-platser ( 200kr/mån) och 205 Garage (400kr/mån), föreningen har även Mc-garage (140kr/mån) och cykelförråd.
Kösystem tillämpas.
01
6 235 kr/mån
I avgiften ingår bostadsrättstillägg och vatten
Vatten och bostadsrättstillägg ingår. Ett obligatoriskt tillägg om 767kr för värme och 99kr för internet och Kabel-TV.
Total månadskostnad : 7 101kr
Föreningen har tecknat ett kollektivt elavtal. Bostadsrättsinnehavarna debiteras efter deras faktiska elförbrukning. Debiteringen sker månadsvis men med tre månaders eftersläp.
180 kr/mån
180 kr/mån
1
Bostadsrätt
Inre reparationsfond saknas
2 072 kr, betalas av köpare.
888 kr
0,35412
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-08-17.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Årsavgiften höjdes med 2 % från och med 1 januari 2026. Nästa avgiftsändring är planerad till 1 januari 2027, men storleken på höjningen är ännu inte beslutad.
01
Riksbyggens Brf Malmöhus nr 25. I föreningen finns 282 lägenheter och 2 lokaler.
Marken är tomträtt
I föreningen finns totalt 282 lägenheter samt 2 lokaler i totalt 27 hus. Fastigheten är upplåten med tomträtt genom ett tomträttsavtal med Malmö kommun. Kupletten 1-3 tom 2034-12-31 och Kupletten 4-7 tom 2034-12-31. Fastigheterna är fullvärdesförsäkrade i Folksam, bostadsrättstillägget ingår. Riksbyggen har hand om föreningens ekonomiska förvaltning.
Gällande delat ägande ser föreningen från fall till fall vid godkännande av medlemskap. Men den som bor i lägenheten måste äga minst 10%.
Föreningen godkänner inte juridisk person som köpare.
Ovanstående information har inhämtats genom årsredovisningen, föreningens hemsida (https://www.mhus25.se/) och kontrollerats med representant från föreningen. Slutgiltig köpare uppmanas att kontakta representant från föreningen för att stämma av ovanstående information. Stadgar och årsredovisning finns att läsa och skriva ut på bostadsbeskrivningen på vår hemsida www. maklarhuset.se eller kan fås av mäklaren.
Tillsyn: Tillämpas vid överlåtelse, föreningen vill att både säljare och köpare närvarar.
Kommande renoveringar enligt underhållsplanen:
Stammar - 2030.
Vattenledningar - 2030.
Ny el till garagen - 2030.
Årsavgiften höjdes med 2 % från och med 1 januari 2026. Nästa avgiftsändring är planerad till 1 januari 2027, men storleken på höjningen är ännu inte beslutad.
2005 Avloppsstammar spolade.
2007-2008 Fasad målad.
2008 Mekanisk frånluftsventilation installerad.
2009 Takrenovering, loftgångar och ventilation.
2010 Indragning fiberoptisk kabel.
2010/11 Renovering tvättstugor samt utbyte utrustning.
2010/11 Vattenreningssystem installerades.
2012 Statuskontroller utförda i alla lägenheter och vid behov har krav på förändring ställts på innehavaren.
2013 Injustering av värme/byte av reglerutrustning för fjärrvärmen
2013 Utbytt alla glödlampor till lågenergi samt satt in avkännare på vissa ställen.
2013 Hängrännor.
2014 Fogning loftgångar, målning p-platsmarkeringar.
2015 Uppvärmning: EB-metoden installerad för en jämn värme.
2015 Lekplatser, boulebana, landhockey, spolplatta och plattgångar, asfalt garage, översyn bruksfogar samt luktsanering.
2016 Byte dagvattenbrunn, dränering.
2017-2019 El: Fastighets el.
2017 -2019 Fönster, dörrar och fasadrenovering.
2018 Värmecentralerna.
2018 Sopsortering.
2020 Gemensam el.
2020 Gårdsombyggnad Soprangatan 1,3,5,7.
2020 Gårdsombyggnad Soprangatan 20, 22/24.
2020 Gemensam El avläsning och förbrukning.
2021 Målning fastighet.
El: Garagen 2021-2023.
2023–2024 Målning av högstaket.
2023–2024 Tvättning av balkonger på framsidan.
2024 Åtgärdande av betongskador på Sopranagatan 1.
Pågående renoveringar
2024-2028 Lagning betongskador
Tvättstuga: Det finns tre servicehus med vardera tre tvättstugor. I varje tvättstuga finns två tvättmaskiner, en torktumlare samt ett torkskåp. Tvättstugorna kan bokas alla dagar, tvättmedel och mjukmedel ingår och sköts automatiskt av tvättmaskinen. Ett mangelrum finns i varje servicehus med en kallmangel och strykbräda. Parkering: 90 p-platser (200 kr/månad) och 205 garage (400 kr/månad), föreningen har även mc-garage (140 kr/månad) och cykelförråd. Separat kösystem tillämpas.
Gemensamhetslokaler: I föreningen finns två lokaler. Den ena är en festlokal som medlemmarna kan hyra för 250 kr den rymmer 25 personer. Den andra är en fritidslokal med bl a pingisbord.
Privatbostadsföretag (äkta)
391 345 kr
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras enbart på den senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
Avgift
6 235 kr/månIngår i avgift
I avgiften ingår bostadsrättstillägg och vattenKommentar, månadsavgift
Vatten och bostadsrättstillägg ingår. Ett obligatoriskt tillägg om 767kr för värme och 99kr för internet och Kabel-TV.Total månadskostnad : 7 101kr
Föreningen har tecknat ett kollektivt elavtal. Bostadsrättsinnehavarna debiteras efter deras faktiska elförbrukning. Debiteringen sker månadsvis men med tre månaders eftersläp.
Hushållsström
180 kr/månSammanlagd driftskostnad
180 kr/månAntal personer i hushållet
1Upplåtelseform
BostadsrättBeskrivning reparationsfond
Inre reparationsfond saknasÖverlåtelseavgift
2 072 kr, betalas av köpare.Pantsättningsavgift
888 krAndel i förening
0,35412Pantsättning
är pantsatt. Uppgiften är kontrollerad 2026-08-17.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Avgiftsförändringar
Årsavgiften höjdes med 2 % från och med 1 januari 2026. Nästa avgiftsändring är planerad till 1 januari 2027, men storleken på höjningen är ännu inte beslutad.Almvik
I Almvik bor man i anslutning till flera grönområden och med närhet till citykärnan, det är den perfekta mixen av stadskänsla och landet. Almvik och ligger mellan motorvägen E6 och Munkhättegatan, söder om Inre ringvägen. Vid Munkhättegatan har Almvik två hållplatser för stadsbuss för linje 2. Dessa heter Högaholm och Almviksgången.
01
Fördelar med området
02
Området
Det erbjuds både flerbostadshus och villor vilket gör området populärt för många. Bussförbindelserna är goda och det är inte långt från Hyllie station vilket underlättar resandet inom regionen. Detta gör området populärt för pendlare som ser möjligheterna att snabbt kunna ta sig till sina arbetsplatser. Lekplatser, fotbollsplan, fritidsgård, butiker och stora grönområden skapar en bra miljö för både vuxna och barn.
03
Centrum
Närliggande Lindängen centrum erbjuder förutom bibliotek, butiker och restaurang även på en mötesplats för konstnärer och musiker. Almviks punkthus (Högaholm) är bland Malmös högsta bostadshus.
04
Skolor
I Almvik finns inga skolor. Närmaste grundskola ligger på Lindängen. Det finns dock två förskolor, Högaholms och Almviksgårdens förskola. Det finns en liten livsmedelsbutik i området. Bebyggelsen består nästan uteslutande av bostadsrätter från 1970-talet.
05
Koloniområde
Almvik har en stark odlargemenskap. Kolonisterna själva beskriver området och odlingslotterna som en viktig funktion i deras liv, lägger många timmar på lotten och tycker att grannarna är trevliga och hjälpsamma.
Speciellt för området är att man här får ha en större drivbänk än på övriga odlingsområden (cirka hela lottens längd). Det är också tillåtet att grilla på odlingslotterna.
Almviks odlingslottsområde har 106 odlingslotter, de flesta av lotterna har en storlek på ca 100 kvm.
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Alexandra!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.