Kommande försäljning

Garagevägen 32

Sparad

Blåsut— Enskededalen— Stockholm

Garagevägen 32


Kommande försäljning

Stockholm - Enskededalen - Blåsut

Högt upp i huset – unikt gavelläge med två inglasade balkonger och storslagen utsikt!

Välkommen hem till en bostad som verkligen sticker ut och erbjuder det lilla extra. Här bor du högt upp i huset i en modern fyrarummare där ljus, rymd och elegans möter en genomtänkt planlösning med hög standard i varje detalj.

Den generösa känslan börjar redan i hallen och fortsätter genom bostadens alla rum. Här finns tre rofyllda sovrum, två stilfulla badrum samt gott om förvaring för en smidig vardag. Lägenhetens hjärta är det öppna och sociala köket i anslutning till vardagsrummet – en naturlig samlingsplats för både familjeliv och middagar med vänner.

Som kronan på verket bjuder hemmet på två fantastiska, inglasade balkonger. Den stora terrassbalkongen i sydvästläge blir en självklar favoritplats under årets alla årstider – här kan du njuta av middagar, odla dina favoritväxter eller bara koppla av. Den mindre balkongen erbjuder milsvid utsikt och gör det enkelt att följa solens strålar hela dagen.

Bostaden är nyproducerad 2019, byggd med modern komfort och materialval av hög kvalitet. Självklart finns hiss hela vägen ner till garaget och föreningen är både stabil och äger sin mark.

Läget är lika unikt som hemmet. Från din trygga oas på höjden når du på bara några minuter grönskande Nytorps Gärde, badplatser och Nackareservatets fina motionsspår. Samtidigt tar tunnelbanan dig till Södermalm på sju minuter och till T-centralen på tolv – perfekt för dig som vill kombinera naturens lugn med stadens puls.

Det här är ett hem som har allt – ljus, utsikt, funktion och känsla.
Varmt välkommen på visning!


Boarea
91 kvm
Rum
4 rum (3 sovrum)
Våning
5 av 6 (Hiss finns)

Mäklarhuset Hammarbyhöjden

Kontakta Henrik för mer information kring Garagevägen 32.

Ekonomiska tjänster

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.

Om din bostad:
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor.


Planlösning

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

91 kvm (Boareauppgifter enligt säljaren och bostadsrättsföreningen)

Rum

4 (3 sovrum)

Våning

5 av 6


02
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Bostadsrättsföreningen har tecknat avtal med Telenor med grundutbud för tv/telefoni/bredband 1000/1000Mbit.
Anslutningen är obligatorisk för samtliga lägenheter i bostadsrättsföreningen.
Kostnaden ingår inte i månadsavgiften utan debiteras med 79 kr per månad och lägenhet från 1:a Oktober 2025.
Samtalskostnaden för telefoni ingår inte i månadsavgiften utan betalas av bostadsrättshavaren.


03
Bilplats/Övriga byggnader
Bilplats/Garage

Garage: Har separat kö.

Beskrivning, parkering

Föreningen har 54 stycken parkeringsplatser med laddboxar och sex stycken MC-Platser. Pris för parkering är ca 1500 kr/månad och sköts av Corepark AB. El debiteras separat på vanliga månadsfakturan. Idag finns inga lediga platser. (kontrollerat med styrelsen 2024-09-26).

Kösystem hanteras av Corepark AB.

Boendeparkering i Hammarbyhöjden för 500 kr/mån alternativt 35 kr/dygn. Tillstånd för boendeparkering ansöks via Stockholm Stad på: www.stockholm.se


Ekonomi

01
Ingår i avgift

I avgiften ingår värme och kallvatten

Upplåtelseform

Bostadsrätt

Överlåtelseavgift

2 058 kr, betalas av säljare.

Pantsättningsavgift

882 kr

Andel i förening

1.22592

Andel av årsavg.

1,1798

Boendekalkyl

Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.

Avgiftsförändringar

Det finns i dagsläget inga planerade avgiftsförändringar (kontrollerat med styrelsen 2025-03-19).


Föreningen

01
Benämning

HSB Brf Stinsen i Stockholm.

Markägare

Föreningen äger marken

Allmänt

Brf Stinsen är en äkta förening bestående av 116 lägenheter samtliga upplåtna med bostadrätt samt 4 lokaler upplåtna med hyresrätt. Föreningen äger marken.

Föreningen godkänner delat ägande (max 3 delägare). Minst 10% per ägare, dock vill föreningen se en tydlig ägare som faktiskt ska bo i lägenheten och innehav därefter.

Den ekonomiska förvaltningen sköts av HSB. Medlemskap i HSB krävs.

Besök gärna föreningens hemsida på: https://www.hsb.se/stockholm/brf/stinsen/

-----

Bra att veta:
Styrelsen har under verksamhetsåret tecknat avtal med Lumon som entreprenör för beställning av
inglasning av balkonger.

Varmvatten & Hushållsel:
Föreningen har kollektivt avtal gällande varmvatten och hushållsel dessa mäts indviduellt och debiteras bostadsrättsinnehavare i efterhand utifrån förbrukning (IMD).

Kommande renoveringar

Föreningen följer en underhållsplan.
Då husen är nyproducerade ligger inga stora renoveringar i närtid.

Avgiftsförändringar

Det finns i dagsläget inga planerade avgiftsförändringar (kontrollerat med styrelsen 2025-03-19).

Utförda renoveringar

2024: Beslutades att omvandla både gemensamhetslokal och tvättstuga till lokaler för uthyrning till extern hyresgäst.
2023: Installation av laddstolpar till samtliga parkeringsplatser.
2023: OVK.

Övriga utrymmen i föreningen

- Till lägenheten hör ett källarförråd.

- Föreningslokal med övernattningsmöjlighet, belägen på Garagev. 28. Kan hyras för 350 kr/dygn.

- En grovtvättstuga, ingång från gatan Garagev. 30-32.

- Cykelrum nås från gatuplan Sofielundsv. 33 samt Garagevägen 32, i föreningen finns totalt 3 cykelrum.

- Miljörum för hushållssopor och källsortering vid gaveln Garagev / Hållöv.

- Barnvagnsrum finns i anlsutning till varje uppgång.

Taxeringstyp

Privatbostadsföretag (äkta)

Andel av BRF nettoskuldsättning

1 285 437 kr

Beskrivning av Andel av BRF nettoskuldsättning

Via Bopedia


Dokument

Ekonomi
Ingår i avgift
I avgiften ingår värme och kallvatten
Upplåtelseform
Bostadsrätt
Överlåtelseavgift
2 058 kr, betalas av säljare.
Pantsättningsavgift
882 kr
Andel i förening
1.22592
Andel av årsavg.
1,1798
Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Avgiftsförändringar
Det finns i dagsläget inga planerade avgiftsförändringar (kontrollerat med styrelsen 2025-03-19).

Området

Blåsut

I en triangel omgett av Hammarbyhöjden, Johanneshov och Enskededalen växer ett modernt bostadsområde kring Blåsut. På kort avstånd från innerstaden och med tre tunnelbanelinjer lättillgängliga kan man verkligen kalla det för närförort. På några minuters promenadavstånd hittar man grannen Globenområdet, där flera av Stockholms största evenemang kan upplevas.


01
Fördelar med området
Utegym Restauranger Tunnelbana Sport och friluftsliv Cykelbanor Konserter och stora evenemang Motionsspår Bussar Stort nöjesutbud

02
Affärer och restauranger

Blåsut ligger på gångavstånd från både Globen Shopping med 60 butiker och restauranger och Dalens Centrum. Här finns närservice som ICA, Pressbyrån, apotek, bibliotek, blomaffär, restaurang, sushi och småbutiker. I Gamla Enskede finns bageri och delikatessbutik. Med tunnelbanan tar man sig lätt till Farsta Centrum där ett stort utbud av restauranger och affärer finns tillgängliga med generösa öppettider. Vill man hellre åka in mot stan finns till exempel Ringens köpcentrum vid Skanstull.


03
Kommunikation

Till Blåsut går Tunnelbanans gröna linje 18. I Skärmarbrink hittar man anslutande linje 17 och i Gullmarsplan hittar man linje 19, tvärbanan samt bussar till söderort, Tyresö och innerstaden. Södermalm når man på 5 min med tunnelbanan och centralen 12 min. Det finns även bra cykelleder och promenadvägar till innerstaden.


04
Kultur och nöjen

3-arena är en så kallad multiarena med flyttbart tak och kan ta emot upp till 40 000 besökare. Arenan är en så kallad multiarena med flyttbart tak och kan ta emot upp till 40 000 besökare. Under arenan har man också byggt ett upplevelsecenter-Tolv Stockholm. Här finns restauranger, karaokebar, inomhusminigolf och bowling. Tillsammans med Globen blir utbudet för sport och nöjesevenemang nästan obegränsat och Blåsut ligger på gångavstånd från evenemangsområdet. Det är inte heller långt till Stockholms kultur och nöjesliv, på Södermalm finns barer, klubbar, biografer, teatrar, restauranger och caféer.


05
Naturen och fritid

Nackareservatet har sin början vid Björkhagen, en kort bit från Blåsut. Här finns promenadstigar, löparslingor, strövområden och badmöjligheter. För den som är golfintresserad finns möjlighet till en runda på Björkhagens golfklubb, en bana med nio hål. I Hammarbyhöjden finns en av Stockholms slalombackar-Hammarbybacken. Här finns möjlighet till utförsåkning vintertid och är även populärt använt bland motionärer för intervallträning.

Använd kartan
X

Avstånd
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots

  • Hav
    1,61 km
    5 min
    11 min
    34 min
  • Sjö
    1,56 km
    5 min
    9 min
    31 min
Alla avståndsberäkningar sker automatiskt och baseras på data från OpenStreetMap

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Henrik!

Mäklarhuset Magazine

Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.

Kom igång och spara dina favoritbostäder
Kom igång och spara dina favoritbostäder

För att spara dina favoriter behöver du ett konto hos oss på Mäklarhuset. Fyll i dina uppgifter nedan för att skapa ett konto och få tillgång till "Mina sidor"

Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor.
Bostaden har nu sparats under favoriter på mina sidor. Gå till "Min sida" för att hantera dina favoriter.
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kontakta mäklare
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.