Ljus och välplanerad 4:a med dubbla balkonger!
Välkommen till denna inbjudande bostad som kombinerar genomtänkta detaljer med härliga sociala ytor och praktiska lösningar för vardagen. Här bor du i en omtyckt och trivsam förening, med allt du kan önska dig inom räckhåll. Högt läge med sjöglimt samt kort promenad via strandpromenaden till Sigtuna stad!
Redan i hallen möts du av ett stilfullt klinkergolv som både är snyggt och lättskött. Här finns dessutom gott om förvaring i två rymliga garderober. Lägenheten erbjuder ett helkaklat duschrum med både tvättmaskin och torktumlare, samt en separat gästtoalett – en uppskattad detalj vid besök.
Köket är ljust och modernt med grå luckor, vitt kakel och arbetsbänk i ek. Rostfria vitvaror och inbyggda ugnar i bekväm arbetshöjd gör matlagningen till en fröjd, och den smarta spishällen med timerfunktion underlättar vardagen.
Vardagsrummet bjuder på en öppen och luftig känsla med generösa ljusinsläpp. Härifrån når du den stora inglasade balkongen i vinkel – en förlängning av hemmet som kan njutas året runt. Dessutom har ett av de två sovrummen egen balkong, perfekt för en kopp morgonkaffe i stillhet. Vardagsrummet kan även delas av för att erhålla ett tredje sovrum.
Här får du en harmonisk kombination av stil, funktion och komfort – en bostad att trivas i länge.
Bostaden är en del av en mycket uppskattad och välskött +55-förening där minimiåldern är 55 år (detta är dock inte ett senior- eller äldreboende). Föreningen består av fyra flerbostadshus byggda 2004, samtliga med hiss. Det finns även två gästrum att hyra för långväga besökare, en gemensam tvättstuga, samt en trevlig uteplats med grill och boulebana. För dig som kör bil finns möjlighet att hyra carport eller parkeringsplats. Mer information finns på föreningens informativa hemsida: www.halleberget.com.
Bostaden har ett mycket attraktivt läge med gångavstånd till Sigtunas charmiga stadskärna via strandpromenaden alldeles nedanför huset. Här bor du nära natur, vatten, service och kultur – ett boende som kombinerar lugn och bekvämlighet med närhet till det mesta.
5 100 000 kr
103 kvm
8 607 kr/mån
4 rum (2-3 sovrum)
3 av 4 (Hiss finns)
Mäklarhuset Sigtuna Märsta Rosersberg
Kontakta Helena för mer information kring Manfred Björkquists allé 9a.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Upptäck med smarta digitala verktyg
-
Boka en fri värdering med Helena
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
Räkna på detta boende
-
01
Hall
Vid entrén ligger ett praktiskt klinkergolv i mörkgrått och det övergår längre in till ekparkett. Väggarna har en ljus mönstrad tapet. Här finns bra med förvaring i två garderober, varav ett har överskåp.
02
Kök
Köket som är från Vedum har grå luckor, en arbetsbänk av ek och rostfritt stål och ovanför den sitter ett vitt kakel. Vitvarorna består av kyl och frys i fullhöjd i rostfritt (Electrolux), inbyggd ugn (Electrolux), inbyggd micro (Husqvarna), integrerad diskmaskin (Electrolux), spishäll (Electrolux) samt en fläkt. Det finns gott om förvaring i skåp och lådor och det finns en matplats för 4-6 personer.
03
Vardagsrum
Vardagsrummet är stort och rymligt och härifrån når man den stora inglasade balkongen i vinkel. Golvet är av ekparkett och väggarna har en ljus tapet. Det är förberett för en öppen spis. Om ett extra sovrum behövs går det att dela av rummet vilket är originalplanlösningen.
04
Sovrum
Golvet består av ett parkettgolv av ek och väggarna har en ljus mönstrad tapet. Här finns det gott om förvaring i fyra garderober. Det finns en utgång till en balkong.
05
Sovrum
På golvet ligger ett parkettgolv av ek och väggarna har en ljus mönstrad tapet. Här finns två garderober.
06
Duschrum
På golvet ligger ett klinkergolv med golvvärme och väggarna är helkaklade i vitt. Här finns en duschhörna, en stor badrumsmöbel från Vedum med tvättställ, skåp och lådor, badrumsskåp med spegel och belysning, vägghängd WC, tvättmaskin (Electrolux) och torktumlare (Electrolux).
07
WC
Väggarna är vitmålade och golvet består av ett mörkgrått klinkergolv. Här finns en kommod med tvättställ och skåp från Vedum, badrumsskåp med spegel och spotlights samt en vägghängd toalett.
08
Klädkammare
Klädkammaren har vitmålade väggar, ekparkett på golvet samt kapphängare.
01
Beskrivning
103 kvm (Boareauppgifter enligt bostadsrättsföreningen)
4 (2-3 sovrum)
3 av 4
234
02
Byggnadssätt
2004
03
Energideklaration

50 kWh/kvm och år
Energideklaration är utförd
Datum: 2018-09-11
Peter Sundmark, Energikompetens i Sverige AB
04
TV/Internet
Fastigheten är ansluten till Telias fibernät och det ingår i månadsavgiften.
05
Bilplats/Övriga byggnader
Carport: 450 kr/månad fast kostnad. Har separat kö. Har strömuttag.
Parkeringsplats: 150 kr/månad fast kostnad.
Parkeringsplats: 250 kr/månad fast kostnad. Har strömuttag.
01
8 607 kr/mån
I avgiften ingår bostadsrättstillägg, värme, vatten och internet/TV
Bostadsrätt
1,99040
1,99
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.
Avgiften höjdes med 6 % from 1/1-2025.
01
Brf Hälleberget. I föreningen finns 59 lägenheter.
Föreningen äger marken
BRF Hälleberget är ett +55-boende, dock ej ett senior-/äldreboende, vilket innebär att man ska vara 55 år eller äldre för att få möjlighet att bosätta sig i området. Nyinflyttade boende förväntas vara delaktiga i föreningens arbete.
Inom området finns fyra flerbostadshus, tre hus i fyra våningar och ett i tre våningar, byggda 2004. Alla med vindsvåning innehållande lägenhetsförråd. Sammanlagt rymmer husen 59 lägenheter, med variation från tvåor på 67 kvm till fyror på 103 kvm, samt 2 lokaler.
Tvättstuga finns på Manfred Björkquists allé 9 A. Toalett finns utanför tvättstugan.
Carports och parkeringsplatser finns att hyra för den egna bilen.
Två gästrum kan hyras av medlemmar vid besök av vänner och släktingar. Båda gästrummen har dusch och toalett. Den ena med badkar.
Privatbostadsföretag (äkta)
739 733 kr
01
Hälleberget har ett mycket vackert läge med Mälaren åt söder där även en mycket fin strandpromenad finns som går från Sjudargårdsbadet, förbi Sigtunas stadskärna och vidare till Björkbacka Strand, cirka 5 km.
I Staden finns det mesta i tänkbar service som butiker, caféer, restauranger, 2 vårdcentraler, apotek, systembolag med mera.
SL-buss passerar området på linjen Sigtuna - Märsta. Ändhållplats är Märsta Station där byte kan ske till SL-tåg mot Stockholm.
Även SJ:s tåg mellan Stockholm och Uppsala har tåg som stannar i Märsta.
Avgift
8 607 kr/månIngår i avgift
I avgiften ingår bostadsrättstillägg, värme, vatten och internet/TVUpplåtelseform
BostadsrättAndel i förening
1,99040Andel av årsavg.
1,99Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekostnadskalkyl.Avgiftsförändringar
Avgiften höjdes med 6 % from 1/1-2025.Hälleberget
På Hälleberget finns +55 lägenheter och villor med sjönära läge mot Mälaren.
01
Fördelar med området
02
Området
Hälleberget är en 55+-förening (minimiålder 55 år) och består av 4 flerbostadsbyggnader i vacker stil byggda år 2004. Hälleberg ligger i mycket vackert läge med Mälaren åt söder där även en mycket fin strandpromenad finns som går från Sjudargårdsbadet, förbi Sigtunas stadskärna och vidare till Björkbacka Strand, cirka 5 km. Här bor du i en lugn, skötsam och trivsam förening. Till föreningen hör även en gemensam byggnad, Pojkarnas Hus, som innehåller matsal, gemensamhetsutrymmen och bastu. Vidare finns gästlägenheter att hyra i föreningen och en gemensam tvättstuga. Besök gärna föreningens mycket trevliga och informativa hemsida www.halleberget.com.
03
Närservice
Gångavstånd till Sigtunas stadskärna med all tänkbar service via den fina och utökade Strandpromenaden alldeles nedanför huset. Endast ett stenkast bort finns Restaurang 32 rum och kök samt Sigtuna småbåtshamn med både café och restaurang.
04
Fritid
I området finns en gemensam uteplats, grill samt en boulebana.
På cykel och gångavstånd finns en idrottsanläggning med sporthall, judolokal, fotbollsplan, tennishall och mindre slalombacke med släplift samt närhet till elljusspår för motion.
05
Kommunikationer
Från Hälleberget går det bussar mot stadskärnan i Sigtuna och till Märsta. Vid Märsta Station kan man åka vidare med pendeltåg till Stockholm eller SJ:s tåg till Stockholm och Uppsala. Upplands Lokaltrafiks linjebuss mellan Enköping och Arlanda stannar nära området, med den kan man åka direkt till Arlanda, Enköping och Bålsta.
Båthuset Krog & Bar
434 m
Våfflan Hamnkrog & Bar
457 m
1909 Sigtuna Stadshotell
571 m
Stora Brännbo Konferens & Hotell
626 m
Restaurang Kopparkitteln
776 m
Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket
383 m
Sankt Pers skola
420 m
Förskolan Harberget
501 m
Naturförskolan Karusellen
639 m
Sigtuna Folkhögskola
717 m
ICA Sigtuna
821 m
Lidl
1,73 km
Idun Livs
7,1 km
Mega Grocers
7,81 km
Coop Märsta
8,25 km
Märsta
8,66 km
Märsta station
8,66 km
Rosersberg station
10,18 km
Rosersberg
10,21 km
Bålsta
11,14 km
Sigtunastiftelsen
70 m
Sigtuna Sigtunastiftelsen
93 m
Doktorsgården
272 m
Sigtuna Doktorsgården
275 m
Läroverket
402 m
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
TågstationMärsta8,66 km--
-
HållplatsSigtunastiftelsen70 m--
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Helena!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.