Upplandsgatan 36, 1tr
8 175 000 kr
Fantastisk fin 3:a med kakelugn och balkong i hjärtat av Vasastan anno 1882!
Välkommen till denna fantastiska 3:a om 80 kvm med högt i tak, balkong och fungerande kakelugn i bästa läget vid Odenplan!
Denna unika 1880-tals lägenhet erbjuder ett fantastisk ljusinsläpp genom stora fönster i vardagsrum och en härlig rymd med genomgående högt i tak. Du har en härlig balkong och fantastiska detaljer som fungerande kakelugn, takrosetter och stuckatur. Hela lägenheten har nyslipade golv i en vacker naturfärg.
Här finns ett rymligt och lättmöblerat vardagsrum med plats för soffgrupp och matbord för upp till 6-8 personer samt generöst ljusinsläpp genom stora fönsterpartier.
Lägenheten disponerar även två rofyllda sovrum varav Master Bedroom innefattar en dekorativ kakelugn och det andra ger direkt access till lägenhetens balkong!
Bra och yteffektivt kök med gott om förvaring bakom vita högblanka skåpluckor och matplats för ca 3 personer
Vid Odenplan i hjärtat av Vasastan bor du i ett centralt och attraktivt läge med närhet till bland annat kommunikationer, matbutiker, restauranger, caféer och förskolor. Odenplan ligger runt precis hörnet, Vasaparken och Sankt Eriksplan en kortare promenad bort, storstadspulsen i city och Stureplan når du via 10 minuters promenad och för längre resor finns buss, tunnelbana och citybanan på 3 minuters avstånd. För den som gillar grönska finns flertalet mindre parker i närheten samt härliga Hagaparken där ni kan ta långpromenader längs Brunnsvikens vatten.
Söker du efter ett exklusivt boende med ett centralt läge har du hamnat rätt!
Välkommen på visning!
80 kvm
3 947 kr/mån
3 rum (2 sovrum)
1 av 4 (Hiss finns)
2019-11-29
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad
