Dag Hammarskjölds väg 15C
1 450 000 kr
Välplanerad och modern 1:a i populära Kåbo!
Välkommen till denna smakfulla och välplanerade etta om 27 kvm med öppen planlösning i hjärtat av Kåbo.
Här bor du med direkt närhet till BMC, Universitetet, Akademiska sjukhuset, botaniska trädgården och stadens centrala delar, samtidigt som du njuter av ett lugnt och trevligt område med bland annat en ICA-affär och ett gym.
Lägenheten erbjuder en genomtänkt planlösning där det moderna köket i grått passar fint med resten av bostaden. Köket är smart planerat med en köksbänk som även fungerar som barbord – perfekt för både matlagning och sociala stunder. Den öppna planlösningen skapar en rymlig känsla och gör bostaden lätt att möblera.
De stora fönstren vetter mot ett hus, en lugn parkering och grönska, vilket ger ett härligt ljusinsläpp och ro. Läget gör även att temperaturen i bostaden hålls behaglig året om.
Badrummet är stilrent med grått och vitt kakel och är utrustat med egen tvättmaskin – en stor bekvämlighet i vardagen. Till lägenheten hör även ett praktiskt källarförråd.
Det här är ett perfekt boende för dig som vill ha närhet till universitet, sjukhus och cityliv, men ändå bo i ett lugnt och trevligt område. En bostad som passar lika bra för studenter som för dig som söker en smidig övernattningslägenhet eller ett första hem.
Välkommen att höra av dig till ansvarig mäklare Åsa Hansson 073-388 14 24 för mer information!
27 kvm
3 041 kr/mån
1 rum
2 av 3 (Hiss finns)
2025-08-08
Mäklarhuset Uppsala & Knivsta
Denna lägenhet på Dag Hammarskjölds väg såldes av oss 2025-08-08. Se alla våra försäljningar i Uppsala samt även på Dag Hammarskjölds väg.
Liknande bostäder
Låt oss värdera din bostad
