Eva Lagerwalls väg 4

Eva Lagerwalls väg 4

Slutpris

2 710 000 kr


Ulleråker— Uppsala

Eva Lagerwalls väg 4


Slutpris
2 710 000 kr

Uppsala - Ulleråker

Rymlig 3:a med balkong!

I stadsnära Ulleråker finner ni denna stora 3:a belägen på våning 2. Ett naturskönt boende med modernt utformade bostadsbyggnader i samklang med äldre, vacker arkitektur.

Bostaden erbjuder en hall med en rymlig klädkammare som ger goda förvaringsutrymmen. Köket renoverades 2017 och är inrett med vita skåpsluckor, svart bänkskiva i norsk granit och majoriteten rostfria vitvaror. Här finns bra arbetsytor och den maskinella utrustningen består av spishäll, fläkt, inbyggnadsugn, diskmaskin, micro i högskåp samt kyl och frys i fullhöjd. Vid fönstret finns en matplats för fyra personer och härifrån är det utsikt mot grannhusets vackra fasad och föreningens trivsamma innergård. Vardagsrummet har fint ljusinsläpp och utgång till en möblerbar balkong med förmiddagssol. Vidare finns det två sovrum som är placerade på var sin sida om köket. I det större sovrummet finns ytterligare förvaring i en garderobsvägg och i anslutning till det mindre sovrummet finns en klädkammare. Badrummet är väl tilltaget och inrett med tvättmaskin.

I huset finns tvättstuga, cykelförråd och barnvagnsförråd. Föreningen har även en bastu och en samlingslokal som föreningens medlemmar får disponera över. Lägenhetsinnehavaren disponerar ett vindsförråd som ligger i samma trapphus.

Lindparken i nära anslutning till bostaden inbjuder till lek och samvaro, här kan familj samt vänner samlas kring grillplatser, grönytor och lekplatser. I närområdet finns både förskola och lågstadieskola. Som boende i Ulleråker har man skog och natur runt knuten. För den som är intresserad av odling finns också, invid Fyrisån, ett område med kolonilotter. På natursköna samt lättillgängliga cykel-/och gångvägar längs med Fyrisån tar man sig enkelt in till Uppsala centrum. För den som vill åka kommunalt med buss trafikerar den frekvent med täta avgångar till bland annat Resecentrum, Akademiska sjukhuset, Ultuna och Gottsunda centrum.

Ett stort utbud av service och butiker finns i närbelägna Gottsunda centrum där bl a Systembolaget, flera matbutiker, skomakare/nyckelservice, bibliotek, simhall, vårdcentral samt restauranger går att finna. I närheten ligger SLU, Ångströmslaboratoriet, Polacksbacken och BMC samt Rosendahl med ICA-butik och apotek.

Välkommen på visning!


Boarea
84 kvm
Avgift
6 171 kr/mån
Rum
3 rum (2 sovrum)
Våning
2 av 4 (Hiss finns)
Såld
2025-05-18

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

Denna lägenhet på Eva Lagerwalls väg såldes av oss 2025-05-18. Se alla våra försäljningar i Uppsala samt även på Eva Lagerwalls väg.

Boka värdering

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.