Sågargatan 6B

Sågargatan 6B

Slutpris

5 975 000 kr


Kungsängen— Uppsala

Sågargatan 6B


Slutpris
5 975 000 kr

Uppsala - Kungsängen

Välplanerad 5:a med två balkonger, två badrum och högt läge – nära city och natur

Vid torget i Kungsängen finns nu tillfälle att förvärva en av få 5:or i området, om hela ca 134 m² med två balkonger. För den som har behov av ytterligare ett rum finns möjlighet att dela av vardagsrummet.

Innanför ytterdörren möts man av en praktisk hall, med mycket förvaring, som leder vidare in i resten av lägnheten. Centralt placerat finner man både kök och vardagsrum i en delvis öppen planlösning. Här är det lätt att hålla i sociala tillställningar och under de varmare månaderna öppnar man lätt upp dörren till någon av de två balkongerna. Balkongen som nås från kök och sovrum har utsikt mot det bilfria torget och den andra balkongen, som nås via vardagsrummet, har ett lugnt läge mot innergården. Köket är inrett med vita släta köksluckor, mörk laminatbänkskiva och rostfria vitvaror såsom kyl och frys i fullhöjd, diskmaskin, spishäll samt ugn och micro i högskåp. Vid fönstret finns en matplats för 4-6 personer med utsikt mot torget. Vidare finner man fyra sovrum i bra storlek varav två av dessa vetter mot innergården. Finns behov går det att dela av vardagsrummet till ytterligare ett sovrum. Utöver detta finns två badrum varav ett med badkar, tvättmaskin och torktumlare.

Brf Olympentorget stod klar 2008/2009 och består av 61 bostadsrätter och 2 lokaler. I månadsavgiften ingår värme, varm- och kallvatten, kabel-TV, bredband samt bostadsrättstillägg. Föreningen har ett gemensamt elavtal för sina medlemmar, en tvättstuga, bastu och cykel-/barnvagnsförråd. I källaren finns 48 garageplatser och för tillfället finns en ledig plats.

Detta boende passar både barnfamiljen som söker ett centralt boende nära aktiviteter och centrums breda utbud eller villasäljaren som inte vill göra avkall på stora ytor.

Det stadsnära läget ger tillgång till härliga promenadstråk utmed Fyrisån, naturreservatet Kungsängen och vår vackra stadspark. Som boende på Sågargatan bor ni centralt med utmärkt pendlarläge då Resecentrum ligger inom kort promenadavstånd. I närområdet finner ni bland annat en stor matbutik med generösa öppettider och postombud, förskolor, ett flertal restauranger, gym och salonger samt att Uppsalas stadskärna, med allt vad denna erbjuder, nås genom en kort promenad. I området ligger även Mjölnarparken och populära Anna Petrus park samt att Hamnspången tar er över till Stadsträdgården och friluftsteatern Parksnäckan. Inom gång- och cykelavstånd når ni även Studenternas IP där en mängd idrottsevenemang arrangeras.

Välkommen att boka visning!


Boarea
134 kvm
Avgift
6 870 kr/mån
Rum
5 rum (4 sovrum)
Våning
5 av 7 (Hiss finns)
Såld
2025-08-21

Mäklarhuset Uppsala & Knivsta

Denna lägenhet på Sågargatan såldes av oss 2025-08-21. Se alla våra försäljningar i Uppsala samt även på Sågargatan.

Boka värdering

Katarina Wiksell

Ansvarig mäklare
Talar även engelska.

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.