Till salu

Sommarvägen 24

Utgångspris

1 595 000 kr

Sparad

Utgångspris

1 595 000 kr

Hagfors

Sommarvägen 24

Till salu
Utgångspris
1 595 000 kr

Hagfors

Välskött villa i lugnt bostadsområde!

Välkommen till ett mycket tilltalande och välplanerat boende med generösa ytor och gott om plats för hela familjen!

Bostaden erbjuder ett funktionellt entréplan med en välkomnande hall med klinkergolv, tapetserade väggar och ljusa takskivor. Köket är praktiskt utformat med slitstarkt klinkergolv och är utrustat med kyl och frys från Samsung, diskmaskin från Bosch samt köksfläkt, ugn och mikrovågsugn från Siemens – en komplett maskinpark för ett bekvämt vardagsliv.
Vardagsrummet är ljust och inbjudande med parkettgolv och utgång till en inglasad veranda som förlänger säsongen och skapar en naturlig plats för avkoppling och umgänge. På entréplanet finns även tre sovrum i varierande storlek med parkett- och laminatgolv samt ett badrum med dusch, wc och handfat i kommod.

Källarplanet erbjuder stora extraytor med goda möjligheter för både hobby och förvaring. Här finns en trivsam gillestuga, flera allrum, toalett samt tvättstuga och klädförråd. Perfekt för den som önskar extra utrymme för familj, gäster eller egna intressen.

Fastigheten är belägen på en trevlig och lättskött tomt med plats för både lek och trädgårdsliv. Det vidbyggda garaget är en stor fördel och ger både bekväm parkering och extra förvaringsmöjligheter. Med installerad bergvärme erbjuds en energieffektiv uppvärmningslösning som ger låga driftkostnader.

Ett hem med många möjligheter – varmt välkommen att boka visning!

Utgångspris
1 595 000 kr

Boarea/biarea
96/100 kvm

Driftkostnad
44 419 kr/år

Tomtarea
993 kvm

Rum
4 rum (3 sovrum)

Byggnadstyp
1- plan med källare

Aktuella visningar

Måndag 01 juni 15:30 — 15:45

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka
Detta är en digital livevisning med ZOOM. Inbjudan skickas ut samma dag till den e-postadress ni anger. Visningen spelas INTE in.
▶ Onlinevisning - Obs! Det finns ingen länk än så länge

Måndag 01 juni 16:00 — 16:30

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka
Vänligen ange hur många ni är som kommer.

Har du några frågor?

Kontakta Pär för mer information kring Sommarvägen 24.

01
Hall (Entréplan)

Golv: klinker. Väggar: tapet. Tak: vita tak skivor.

02
Kök (Entréplan)

Golv: klinker. Väggar: tapet. Tak: vita tak skivor. Utrustning: kyl och frys (Samsung), diskmaskin (Bosch), köksfläkt (Siemens), Micro och ugn (Siemens).

03
Vardagsrum (Entréplan)

Golv: parkett. Väggar: tapet. Tak: vita tak skivor. Utgång till inglasad veranda.

04
Sovrum 1 (Entréplan)

Golv: parkett. Väggar: tapet. Tak: vita tak skivor.

05
Sovrum 2 (Entréplan)

Golv: laminat. Väggar: tapet/panel. Tak: vita tak skivor.

06
Sovrum 3 (Entréplan)

Golv: laminat. Väggar: tapet. Tak: vita tak skivor.

07
Badrum (Entréplan)

Golv: plast matta. Väggar: plastmatta. Tak: vit panel. Utrustning: wc, handfat i möbel, dusch plats.

08
Gillestuga (Källare)

Golv: laminat. Väggar: tapet. Tak: vitt trä tak.

09
Allrum (Källare)

Golv: textil. Väggar: betong. Tak: vita tak skivor.

10
Förråd f.d. pannrum (Källare)

Golv: Väggar: Tak: Värmesystem

11
Allrum (Källare)

Golv: laminat. Väggar: målade väggar. Tak: vitt trä tak.

12
Toalett (Källare)

Golv: textil. Väggar: betong. Tak: vita tak skivor. Utrustning: wc, handfat i möbel.

13
Tvättstuga/klädförråd (Källare)

Golv: klinker. Väggar: betong. Tak: vita tak skivor. Utrustning: tvättmaskin (Samsung-25), tork

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

96 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Biarea

100 kvm

Tomtarea

993 kvm

Rum

4 (3 sovrum)

Fastighetsbeteckning

HAGFORS RITAREN 4

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1- plan med källare

Byggnadsår

1965

Standardpoäng

28

Fönster

3-glasfönster isoler

Bergvärmepump
Ålder: 2007
Märke på värmeanläggning: Thoren

Renovering omarbetning etc

Nytt innertak i vardagsrum, kök och hall - 2025.
Ny tvättmaskin - 2025.
Renoverat sovrum - 2025.
Byte av infällda elledningar & elcentral - 2025

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

43 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

68 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2026-04-19

Besiktningsman

Tomas Johansson, KanBoBra inomhusmiljö

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fiber finns

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Entréveranda, inglasad veranda med takad uteplats.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Övriga byggnader

Vidbyggt garage,

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

993 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Rättigheter last

Avtalsservitut: villa - se beskrivning

Planbestämmelser

Norra delen av kallkälldalen, Stadsplan (Beslutsdatum: 1962-03-28)

Avtalsrättigheter

Avtalsservitut villa

08
Övrigt

Fastigheten försäljs i befintligt skick, varvid det åligger intresserade spekulanter att själva inspektera fastigheten för att förvissa sig om dess skick och gränser. En spekulant måste ovillkorligen själv inhämta tillräckliga uppgifter om fastigheten som grund för ev köpbeslut.
Lagen om undersökningsplikt säger att köparen ska utföra en sådan undersökning som är "påkallad med hänsyn till fastighetens skick, den normala beskaffenheten hos jämförliga fastigheter samt omständigheterna vid köpet". Tanken är att fastigheter säljs i befintligt skick och att köparen ska ta reda på fastighetens fysiska beskaffenhet. Säljaren är aldrig ansvarig för fel som kunde ha upptäckts vid en undersökning.
Om du hittar någonting som kan tyda på ett fel ingår det i undersökningsplikten att utreda detta närmare. Det finns inget krav på att undersökningen ska göras av en fackman, men många gånger kan det vara klokt att ta till hjälp. Ibland, särskilt om du misstänker ett allvarligt fel, kan det vara klokt att anlita någon som yrkesmässigt utför besiktningar.
Det är inte mäklarens uppgift att utföra undersökningen.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

482 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

387 000 kr

Markvärde

95 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1965

Försäkring

9 000 kr/år

Vatten och avlopp

4 393 kr/år

Renhållning

1 200 kr/år

Elkostnad

29 826 kr/år

Årlig elförbrukning

14434 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

44 419 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

3 615 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 48 034 kr/år)

Antal personer i hushållet

4

Försäkring

IF försäkring

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 8 pantbrev om totalt 1 615 000 kr.

Taxeringsvärde
482 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
387 000 kr
Markvärde
95 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1965
Försäkring
9 000 kr/år
Vatten och avlopp
4 393 kr/år
Renhållning
1 200 kr/år
Elkostnad
29 826 kr/år
Årlig elförbrukning
14434 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
44 419 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Antal personer i hushållet
4
Försäkring
IF försäkring
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 8 pantbrev om totalt 1 615 000 kr.

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Pär!