Sörfjärden Gistvallsvägen 29

Slutpris

1 425 000 kr


Sörfjärden— Gnarp— Nordanstig

Sörfjärden Gistvallsvägen 29


Slutpris
1 425 000 kr

Nordanstig - Gnarp - Sörfjärden

Sjöbod med två skyddade båtplatser mitt i Sörfjärden

Nu finns möjligheten att överta en del av Sörfjärdens historia. Denna rejäla sjöbod är uppförd på gjutet fundament direkt mot vattnet och har ett attraktivt läge som näst sista sjöbod mot havet, vilket ger smidig access genom kanalen och snabb väg ut på öppet vatten.

Under det utskjutande taket finns plats för upp till två båtar, som kan ligga förtöjda och väl skyddade från väder och vind. Här finns även goda förvaringsutrymmen med plats för båtvagn samt övrig utrustning för båtlivet. El finns installerat i byggnaden och elabonnemanget är för närvarande vilande, med möjlighet till återaktivering via nätbolaget.

Belägen mitt i Sörfjärdens hamnområde utgör sjöboden en del av ortens historiska fiskeläge. Byggnaden är uppförd på mark som ägs av hamnföreningen och är således inte friköpt. Ett sällsynt tillfälle att förvärva en del av Sörfjärdens historiska hamnmiljö.

Välkommen med din intresseanmälan.

Driftkostnad
2 750 kr/år

Byggnadstyp
Sjöbod

Såld
2026-08-26

Mäklarhuset Hudiksvall

Denna sjöbod på Sörfjärden Gistvallsvägen såldes av oss 2026-08-26. Se alla våra försäljningar i Gnarp samt även på Sörfjärden Gistvallsvägen.

Låt oss värdera din bostad

Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
Mäklarhuset värdera din bostad
Hej! Hur kan vi hjälpa dig?
Vad letar du efter?
Kostnadsfri värdering av min bostad
Funderar du på att sälja nu eller längre fram? Boka en kostnadsfri muntlig värdering och rådgivning idag.
Jag vill sälja min bostad
Fyll i formuläret så kontaktar vi dig och berättar mer om hur vi kan hjälpa till med försäljningen och en riktigt lyckad affär.
Tack, vi har tagit emot din
förfrågan.
Vi kontaktar dig inom kort.