Till salu

Runnavägen 6

Utgångspris

3 695 000 kr

Sparad

Utgångspris

3 695 000 kr

Ölmevalla - Boberg— Åsa— Kungsbacka

Runnavägen 6

Till salu
Utgångspris
3 695 000 kr

Kungsbacka - Åsa - Ölmevalla - Boberg

Naturnära villa med magisk utsikt mot solnedgången

Välkommen till Runnavägen 6 i barnvänliga Åsa – ett naturnära boende med havsutsikt. Ett både ljust och luftigt läge och en magisk vy mot solnedgångarna från uteplatsen. Här bor du tryggt på landsbygden, med närhet till både hav, natur och goda kommunikationer.

Villan om 147 kvadratmeter erbjuder tre-fyra sovrum, vilket ger gott om plats för både vardagsliv och umgänge. Planlösningen bjuder in till att skapa öppna sociala ytor eller mysiga rum efter behov. Huset har ett renoveringsbehov, vilket ger en utmärkt möjlighet för dig som vill sätta egen prägel och forma ett hem helt efter din smak.

Den generösa tomten om 1120 kvadratmeter ger utrymme för lek, odling och avkoppling. Den trevliga uteplatsen med många soltimmar blir en självklar samlingspunkt för sommarens middagar och lugna stunder i kvällssolen.
I området finns möjlighet till påkoppling till kommunalt VA och fiber via förening.

Här får du ett lantligt och tryggt läge med närhet till service och kommunikationer, samtidigt som du kan njuta av havet och naturen runt knuten. Ett boende med stor potential för dig som drömmer om att skapa ditt eget hem i Åsa.
Välkommen på visning!

Utgångspris
3 695 000 kr

Boarea
147 kvm

Driftkostnad
21 600 kr/år

Tomtarea
1 120 kvm

Rum
6 rum (3-4 sovrum)

Aktuella visningar

Söndag 24 maj 11:00 — 12:00

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Måndag 25 maj 17:00 — 18:00

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Cissi för mer information kring Runnavägen 6.

Låt oss värdera din bostad

Om din bostad:

Upptäck med smarta digitala verktyg

Rumsbeskrivning

01
Hall (Entréplan)

Välkomnande hall med trivsam atmosfär som skapar ett gott första intryck av bostaden. Här finns det plats för både skor och jackor.

02
Allrum (Entréplan)

Trivsamt allrum med generös plats för soffgrupp och avslappnat tv-häng, perfekt som samlande yta för vardagens umgänge och sköna kvällar med både familj och vänner.Gott om fönster för ljusinsläpp, tapetserade väggar och plastmatta.

03
Sovrum (Entréplan)

Trivsamt sovrum med laminatgolv och tapetserade väggar, generös plats för både säng och skrivbord. Ett flexibelt rum som passar perfekt som barnrum, gästrum eller som hemmakontor.

04
Tvättstuga/groventré (Entréplan)

Praktisk tvättstuga med tvättmaskin, generösa förvaringsmöjligheter och duschhörna. I anslutning både maskinrum med vedpanna samt groventrén som ger rummet en funktionell och robust karaktär.

05
Toalett (Entréplan)

I anslutning till tvättstugan och duschen finns en praktisk gästtoalett med både handfat, spegel och toalett.

06
Kök (Ovanvåning)

Ljust kök med generös matplats, gott om skåpsförvaring och praktisk bänkyta. Fullt utrustad arbetsmiljö med ljusa väggar och lättskött plastmatta som ger ett funktionellt helhetsintryck. Härifrån även utgång till balkongen med hänförande öppen vy över både landskap och hav.

07
Förråd/arbetsrum (Entréplan)

Ett mindre rum med källarfönster som erbjuder gott om plats för diverse förvaring. Fungerar utmärkt som familjens pyssel- och arbetsrum eller som förråd för familjens intressen.

08
Vardagsrum (Ovanvåning)

Ljust och vackert vardagsrum i vinkel med fönster åt flera väderstreck. Stilfull ekparkett och generös plats för en stor soffgrupp och matsalsmöbler för sociala umgängen i en trivsam och harmonisk miljö.

09
Master Bedroom (Ovanvåning)

Ett rymligt och luftigt sovrum med hel garderobslänga. Här finns gott om plats för en dubbelsäng och fönstret ger en lugnande utsikt mot naturen för en god natts sömn. Ljust tapetserade väggar och matchande plastmatta.

10
Sovrum (Ovanvåning)

Ytterligare sovrum med skön vy mot naturen. Här finns bra med plats för både säng, skrivbord och garderober. Detta rum fungerar utmärkt som ett barnrum eller gästrum. Plastmatta och tapetserade väggar.

11
Badrum (Ovanvåning)

Badrum i äldre stil med badkar, handfat, toalett och fönster för skönt ljusinsläpp. Här finns stora möjligheter för den som vill sätta sin egen präge

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

147 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Tomtarea

1 120 kvm

Rum

6 (3-4 sovrum)

Fastighetsbeteckning

KUNGSBACKA BOBERG 1:39

02
Byggnadssätt
Byggnadsår

1984

Kommentar, byggnad

Kommunalt VA och fiber finns att koppla på genom VA- och fiberförening.
Länk till förening: https://www.bdvaf.nu/
För mer info kontakta mäklaren.

Standardpoäng

27

Ventilation

Mekanisk till- och frånluft. med värmeväxlare (FTX)

Vatten

Enskilt vatten året om (djupborrad brunn)

Avlopp

Enskilt avlopp (Minireningsverk, byte under 2026)

Uppvärmning

Vedpanna, elpatron

Renovering omarbetning etc

Se Frågelistan under Dokument.

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

130 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

91 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2026-02-23

Besiktningsman

Joakim Persson, Help Besiktning Väst AB

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Fastigheten är ej ansluten till fiber.
Fiber finns att tillgå i området via VA-förening: www.bdvaf.nu/
För mer info kontakta mäklaren.

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Balkong med hänförande vy mot hav och landskap.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Beskrivning, parkering

Afalterad uppfart med plats för flera fordon

07
Gemensamhetsanläggningar

Kungsbacka boberg ga:2

08
Tomt/Servitut
Tomtarea

1120 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Rättigheter förmån

Officialservitut: väg i samfälld vägmark, Officialservitut: väg avlopp

09
Övrigt

Denna fastighet är besiktigad varav det finns ett besiktningsprotokoll.
För att ta del av detta kontakta ansvarig mäklare alt. anmäl er till vising.

Tillträde möjligt sommar/höst 2026.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

3 051 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 975 000 kr

Markvärde

1 076 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Värdeår

1984

Försäkring

5 000 kr/år

Renhållning

6 500 kr/år

Sotning

700 kr/år

Vägav/Snö

1 400 kr/år

Elkostnad

8 000 kr/år

Årlig elförbrukning

12000 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

21 600 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

10 425 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 32 025 kr/år)

Beskrivning av kostnader

Kostnaden för Renhållning avser både sophämtning (Kungsbacka Kommun) samt slamsugning av enskilt avlopp 2 ggr/år
Elkostnaden avser både elnätskostnad (Ellevio), hushållsel och uppvärmning.
Vägvgiften avser kostnad för Boberg-Dotetorp Samfällighetsförening.

Antal personer i hushållet

2

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 8 pantbrev om totalt 1 355 100 kr.

Taxeringsvärde
3 051 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 975 000 kr
Markvärde
1 076 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Värdeår
1984
Försäkring
5 000 kr/år
Renhållning
6 500 kr/år
Sotning
700 kr/år
Vägav/Snö
1 400 kr/år
Elkostnad
8 000 kr/år
Årlig elförbrukning
12000 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
21 600 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
Antal personer i hushållet
2
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 8 pantbrev om totalt 1 355 100 kr.

• Sjö
    1,98 km
    6 min
    11 min
    40 min
  • Hav
    1,13 km
    4 min
    6 min
    16 min

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Cissi!