Till salu

Menuettvägen 10

Pris

2 250 000 kr

Sparad

Pris

2 250 000 kr

Stadsskogen 1— Lindesberg

Menuettvägen 10

Till salu
Pris
2 250 000 kr

Lindesberg - Stadsskogen 1

Villa med bra läge och generösa utrymmen på Stadsskogen I! Villan erbjuder 4 sovrum, stora sällskapsytor, gillestuga med öppen spis, badrum, dusch/bastu, hobbyrum mm. Villan har uteplats, bergvärme, fiber, dubbelgarage, stor carport och förråd. Villan omges av en lättskött trädgårdstomt.

Pris
2 250 000 kr

Boarea/biarea
134/127 kvm

Driftkostnad
53 808 kr/år

Tomtarea
1 052 kvm

Rum
6 rum (4 sovrum)

Byggnadstyp
1 plan med källarvåning

Aktuella visningar

Tisdag 26 maj 15:00 — 17:00

Anmälan krävs

Anmälan krävs
Boka

Har du några frågor?

Kontakta Karin för mer information kring Menuettvägen 10.

01
Entréhall (Bottenvåningen)

Entréhall med marmor- och parkettgolv, målad väv och vita skivor i tak (gammal fuktfläck finns i taket). Här finns 1 garderob och nedgång till källarvåningen.

02
Sovrum 1 (Bottenvåningen)

Sovrum 1 med parkettgolv, tapet och vita skivor i tak. Här finns 1 garderob och 1 linneskåp.

03
Kök (Bottenvåningen)

Kök med plastmatta på golv, tapet och vita skivor i tak. Köket har inredning i ek, rostfri diskbänk, laminatklädda bänkskivor och kakel över arbetsbänk. Köket är utrustat med spis med plattor (Elektro Helios), fläkt (SVAB), kyl (Cylinda, 2018), frys (Cylinda, 2018) och diskmaskin (Bosch).

04
Vardagsrum i vinkel (Bottenvåningen)

Vardagsrum i vinkel med parkettgolv, målad väv/målade väggar och vita skivor. Här finns utgång till uteplats på baksidan med markis.

05
Badrum (Bottenvåningen)

Badrum (orginal) med plastmatta på golv och vägg och vita skivor i tak. Här finns wc, kommod med 2 st handfat, stor spegel med belysning över, bidé, badkar och ett linneskåp.

06
Hall (Bottenvåningen)

Hall med nålfiltsmatta, målade väv på vägg och vita skivor i tak. Här finns städskåp och lucka till vinden.

07
Sovrum 2 (Bottenvåningen)

Sovrum 2 med plastmatta på golv, tapet och vita skivor i tak. Här finns 2 garderober, 2 linneskåp och utgång till uteplats på baksidan med markis.

08
Sovrum 3 (Bottenvåningen)

Sovrum 3 med plastmatta, tapet och vita skivor i tak. Här finns 1 garderob och 1 linneskåp.

09
Sovrum 4 (Bottenvåningen)

Sovrum 4 med plastmatta, tapet och vita skivor i tak. Här finns 1 garderob och 1 linneskåp.

10
Gillestuga (Källarvåningen)

Gillestuga med heltäckningsmatta, vävtapet/tegelvägg och panel i tak. Här finns en öppen spis.

11
Pannrum/tvättstuga (Källarvåningen)

Pannrum/tvättstuga med klinkergolv, målade väggar och vitmålat tak. Här finns tvättmaskin (Indesit), torktumlare (Indesit), tvättho, arbetsbänk med underskåp, bergvärmepump (Thermia Diplomat, 2003), vattenmätare och elcentral.

12
Hall (Källarvåningen)

Hall med klinkergolv, målade väggar och vitmålat tak. Här finns 1 garderob, frysbox (Elektro Helios) och elcentral.

13
Dusch (Källarvåningen)

Dusch med klinkergolv, kakel på vägg och panel i tak.

14
Bastu (Källarvåningen)

Bastu med plastmatta på golv och panel på vägg och i tak. El aggregat av märket Husqvarna. Här finns en golvbrunn.

15
Sep. wc (Källarvåningen)

Sep. wc med klinkergolv, målade väggar och vitmålat tak. Här finns wc och handfat.

16
Groventré (Källarvåningen)

Groventré med klinkergolv, målade väggar och vitmålat tak. Här finns 2 garderober och 2 linneskåp.

17
Förråd (Källarvåningen)

Förråd med betonggolv, vitmålade väggar och skivor i tak. Här finns 2 st 3-fas uttag.

18
Matkällare (Källarvåningen)

Matkällare med betonggolv, vitmålade väggar och skivor i tak.

19
Förråd (Källarvåningen)

Förråd med betonggolv, vitmålade väggar och skivor i tak.

Fakta

01
Beskrivning
Boarea

134 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)

Biarea

127 kvm

Tomtarea

1 052 kvm

Rum

6 (4 sovrum)

Fastighetsbeteckning

Lindesberg Stadsskogen 9:10

Tillträde

Enligt överenskommelse

02
Byggnadssätt
Byggnadstyp

1 plan med källarvåning

Byggnadsår

1978

Standardpoäng

40

Grund

källargrund

Stomme

Trä

Fasad

Mexi tegel

Takbeklädnad

Betongpannor (papp, läkt och pannor 2020)

Fönster

3-glas isoler med markiser och ventilation (orginal)

Ventilation

Mekanisk till- och frånluft (FTX, Villavent)

Kommentar, skorsten

Senaste brandskyddskontrollen är gjord 2022-01-13.

Vatten

Kommunalt

Avlopp

Kommunalt

Uppvärmning

Bergvärme (Thermia Diplomat, 2003)

Huvudsäkringar

20 A

03
Energideklaration
Energiklass
Energideklaration
Specifik energianvändning

54 kWh/kvm och år

Energiprestanda, primärenergital

90 kWh/kvm och år

Sammanställning

Energideklaration är utförd
Datum: 2026-04-23

Besiktningsman

Pontus Pettersson, FST Husbesiktningar AB

04
TV/Internet
Beskrivning TV/Internet

Öppen fiber är installerat.

05
Uteplats
Beskrivning, uteplats

Altan på baksidan med markis.

06
Bilplats/Övriga byggnader
Beskrivning, parkering

Dubbelgarage och dubbel carport med förråd i bakkant. Byggnaden har gjuten platta, tegel/träpanel fasad och plåttak, vikbara aluminium portar i garaget samt 3-fas uttag (äldre). Förrådet är isolerat.

07
Tomt/Servitut
Tomtarea

1052 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)

Beskrivning, tomt

Uppväxt och trädgård med fint läge.

Planbestämmelser

Stadsplan (Beslutsdatum: 1977-12-08, Senast ändrad: 1994-06-27)

08
Övrigt

* Villan är dränerad 2012.
* En friskrivningsklausul kommer att tillämpas, varför en köpare extra noggrant får undersöka fastigheten.
* Gångavstånd till förskolor och låg-, mellan- och högstadieskola, fina promenadstråk och skogsområden med mycket bär och svamp mm.

Ekonomi

01
Taxeringsvärde

2 042 000 kr (Fastställt avseende år 2024)

Byggnadsvärde

1 688 000 kr

Markvärde

354 000 kr

Typkod

220 Småhusenhet, bebyggd

Uppvärmning

31 622 kr/år

Försäkring

7 569 kr/år

Vatten och avlopp

11 605 kr/år

Renhållning

3 012 kr/år

Årlig elförbrukning

13706 kWh/år

Sammanlagd driftskostnad

53 808 kr/år

Fastighetsskatt/-avgift

8 874 kr/år (total driftskostnad inklusive fastighetsskatt/-avgift blir 62 682 kr/år)

Beskrivning av kostnader

I uppvärmningen ingår också hushållselen.

Antal personer i hushållet

1

Försäkring

If

Upplåtelseform

Äganderätt

Pantbrev

Det finns 4 pantbrev om totalt 546 200 kr.

Boendekalkyl

Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekalkyl.

Dokument

Ekonomi
Taxeringsvärde
2 042 000 kr (Fastställt avseende år 2024)
Byggnadsvärde
1 688 000 kr
Markvärde
354 000 kr
Typkod
220 Småhusenhet, bebyggd
Uppvärmning
31 622 kr/år
Försäkring
7 569 kr/år
Vatten och avlopp
11 605 kr/år
Renhållning
3 012 kr/år
Årlig elförbrukning
13706 kWh/år
Sammanlagd driftskostnad
53 808 kr/år
Fastighetsskatt/-avgift
Beskrivning av kostnader
I uppvärmningen ingår också hushållselen.
Antal personer i hushållet
1
Försäkring
If
Upplåtelseform
Äganderätt
Pantbrev
Det finns 4 pantbrev om totalt 546 200 kr.

Har du några frågor?

Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Karin!