Stort och utbyggt hus med stora sociala ytor!
Välkommen till Hyacintvägen 12, ett stort och utbyggt hus med stora sociala ytor i form av tre vardagsrum, stor matplats i köket, inglasat uterum samt flera uteplatser!
Huset som är ett av de större i området är utbyggt och har en mycket bra planlösning. På entréplanet finns dubbla vardagsrum varav det ena har en myshörna vid den öppna spisen. Där finns även en rymlig matplats. I det andra vardagsrummet som ligger ett trappsteg ned finns bra med plats för en tv-hörna. Därifrån nås uteplatsen på framsidan. På entréplanet finns även ett modernt kök med rostfria maskiner, bänkskiva i ek och mycket förvaring bakom vita köksluckor. Köket ansluter till den rymliga matplatsen som har en utgång till det inglasade uterummet. Vidare finns en hall, klädkammare, tvättstuga samt ett helkaklat duschrum.
På det övre planet finns ett vardagsrum/allrum som är perfekt för tv-rum eller lekrum för barnen! Det finns också ett helkaklat badrum med både badkar och dusch, två sovrum varav det ena kan göras till två rum vid behov.
På den välskötta tomten finns också flera olika uteplatser med en fin belysning i trädäcket samt på fasaden. På uppfarten finns plats för två bilar. Det finns bra med förvaringsutrymme i förrådet och i det ombyggda garaget.
Området är mycket barnvänligt och det är gångavstånd till flera skolor och förskolor. Busshållsplats finns i närheten där man kan bussen till Märsta Station och till övriga delar av Märsta. Från Märsta Station går tåg mot både Stockholm och Uppsala samt bussar till övriga delar av kommunen. Vill man hellre promenera till Stationen så tar det ca 10 minuter.
4 975 000 kr
167/45 kvm
550 kvm
6 rum (3-4 sovrum)
Mäklarhuset Sigtuna Märsta Rosersberg
Kontakta Helena för mer information kring visningsmöjligheter.
Låt oss värdera din bostad

Upptäck med smarta digitala verktyg
-
Välkommen att kontakta Helena!
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
-
01
Entréplan
Entréplanet har härliga ytor med dubbla vardagsrum, stort kök med matplats, uterum, fint helkaklat duschrum, tvättstuga, hall, klädkammare samt ett sovrum.
02
Hall
På golvet i hallen ligger ett vitt marmorgolv och väggarna är målade i grått. Här finns trappan till det övre planet och i trappan sitter luftvärmepumpen. Längst in i hallen finns en skjutdörrsgarderob med spegelglas.
03
Kök
Köket renoverades år 2006 och har vita köksluckor samt flera vitrinskåp. Bänkskivan är av massiv ek och ovanför den sitter fin sjösten. Vitvarorna är i rostfritt och består kyl och frys i fullhöjd (Samsung), diskmaskin (Electrolux), inbyggd ugn och micro (Electroux) samt en induktionshäll (Electrolux) med fläkt ovanför. Vid arbetsbänken och diskhon finns ett fönster som släpper in ett härligt ljus.
Taket är en vitmålad träpanel med spotlights i. Golvet är av ekparkett och väggarna är vitmålade.
En dubbeldörr i helglas leder ut till det mysiga uterummet.
04
Vardagsrum med matplats
I den här delen av vardagsrummet finns dels en bra myshörna vid den öppna spisen och dels en rymlig matplats. Vid matplatsen finns en garderobsvägg med plats för förvaring samt ett vitrinskåp med belysning. Golvet är av ekparkett och väggarna är målade i ljusgrått samt har en fondvägg med vitmålad träpanel.
05
Vardagsrum
Vardagsrummet som ligger en nivå ner är rymligt och det finns plats för en stor soffgrupp. Här leder en glasdörr ut till uteplatsen på framsidan. Golvet är av ekparkett och väggarna är målade i ljusgrått samt har en vägg med vitmålad träpanel.
06
Sovrum
På golvet ligger ett parkettgolv av ek och väggarna är målade i en mörkgrå nyans samt har en vägg med vitmålad träpanel.
07
Duschrum
Duschrummet har ett grått klinkergolv med golvvärme och vita helkaklade väggar. Bakom WC sitter en kaklad pelare av mosaik. Duschhörna med vikbara duschväggar och takdusch, kommod med två stora lådor för förvaring. Ovanför den sitter en spegel med belysning. Handdukstork.
08
Tvättstuga
Golvet består av en våtrumsmatta med stenmönster och väggarna är målade i vitt. Här finns en rostfri tvättho med skåp under, varmvattenberedare (Nibe), hyllplan för förvaring, tvättmaskin (Bosch) och torktumlare (Bosch).
09
Klädkammare
I klädkammaren ligger en plastmatta som golv och väggarna är vitmålade. Här finns gott om plats att hänga kläder.
10
Övre plan
11
Allrum
Golvet består av ett ljust laminatgolv och väggarna är målade i en nyans av cappuchino. I taket sitter en vitmålad träpanel med spotlights.
12
Sovrum
Det här sovrummet har från början varit två sovrum och kan göras till det igen om fler sovrum behövs. På golvet ligger ett ljust laminatgolv och väggarna är målade i en nyans av cappuchino. I taket sitter en vitmålad träpanel
13
Sovrum
På golvet ligger ett laminatgolv och väggarna är målade i en cappuccino färg.
14
Badrum
Badrummet har både en duschhörna och badkar! Golvet består av ett grått klinkergolv med golvvärme och väggarna är helkaklade i vitt förutom en pelare av mosaik i duschen. Duschen har en vikbar duschvägg och takdusch. Här finns även en WC, stor kommod med två lådor för förvaring under samt ett stort badrumsskåp med spegel och belysning. I taket sitter spotlights. Ett takfönster finns och släpper in ett skönt ljus samt är bra för vädring. En handdukstork finns.
01
Beskrivning
167 kvm (Boareauppgifter enligt lantmäteriet)
45 kvm
550 kvm
6 (3-4 sovrum)
SIGTUNA ARENBERGA 1:108
02
Byggnadssätt
Villa i 1 1/2 plan
1966
1980 och 2003
34
Platta på mark
Trä
Trä
Tegel och trä
Betongpannor
3-glasfönster isoler
Kommunalt vatten året om
Kommunalt avlopp
Taket byttes ut i oktober år 2011 och då byttes även takfönstret i trappan. År 2000 byttes takfönstret i badrummet på övre plan.
Garagetaket lades om år 2010.
Markiser finns över alla fönster på framsidan av huset. De sattes upp år 2018.
Köket renoverades år 2006. Kyl och frys byttes ut i december 2022.
Duschrummet på entréplanet renoverades år 2017.
Badrummet på det övre planet renoverades år 2017.
Tvättstugan renoverades år 2005. Varmvattenberedaren byttes i januari i år (2023).
Den öppna spisen sattes in 2001.
Inkommande vatten är omdraget år 2018.
Muren byggdes år 2014.
Laddstolpe för elbil har installerats.
Uteplats på baksidan byggdes till år 2020.
Fönster på entréplan mot framsidan byttes ut år 2002.
Fönster och altandörrar i köket byttes ut år 2006.
Fönster i ett av sovrummen på övre plan byttes ut år 2003.
Alla radiatorer har löpande bytts ut.
Träpanelen på framsidan samt garaget målades om år 2023.
Fasaden på baksidan målades om år 2018.
Laddstolpe installerades år 2022.
03
Energideklaration
Energideklaration är beställd
04
TV/Internet
Fiber finns indraget via IP only (2018).
05
Bilplats/Övriga byggnader
I garaget har en vägg satts upp så att förrådet har gjorts större.
På uppfarten finns plats för 2 bilar.
06
Tomt/Servitut
550 kvm (Tomtareauppgifter enligt Lantmäteriet)
Arenbergaområdets Östra Del, Stadsplan (Beslutsdatum: 19670331)
01
3 426 000 kr (Fastställt avseende år 2021)
2 196 000 kr
1 230 000 kr
220 Småhusenhet, bebyggd
1970
8 874 kr/år
Äganderätt
Det finns 11 pantbrev om totalt 2 111 000 kr.
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekalkyl.
Taxeringsvärde
3 426 000 kr (Fastställt avseende år 2021)Byggnadsvärde
2 196 000 krMarkvärde
1 230 000 krTypkod
220 Småhusenhet, bebyggdVärdeår
1970Fastighetsskatt/-avgift
8 874 kr/årUpplåtelseform
ÄganderättPantbrev
Det finns 11 pantbrev om totalt 2 111 000 kr.Boendekalkyl
Välkommen att kontakta ansvarig fastighetsmäklare om du vill ha hjälp med att upprätta en boendekalkyl.Asiatisk Wok & Sushi
731 m
Fyra Små Rätter
736 m
Sky AB
771 m
Campino
780 m
Mingel
783 m
Sigtuna Björkens Förskola
253 m
Kanonkullens ek för
326 m
Norrbackaskolan
404 m
Norrbacka förskola
472 m
Lyans förskola
543 m
Maharaja Supermarket
1,31 km
Mega Grocers
1,45 km
Idun Livs
1,57 km
Lidl
1,63 km
Stora Coop
1,76 km
Märsta
928 m
Märsta station
929 m
Arlanda Södra station
4,93 km
Arlanda Central Station
5,12 km
Arlanda Norra station
5,29 km
Solrosvägen
280 m
Norrbackaskolan
414 m
Fasanvägen
435 m
Dragonvägen
452 m
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Vatten639 m6 min4 min10 min
-
TågstationMärsta928 m4 min4 min16 min
-
HållplatsSolrosvägen280 m2 min1 min5 min
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Helena!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.