9 000 000 kr
Dalvägen 33
9 000 000 kr
Dalvägen 33 & 33B - två fastigheter i fantastiska Gustavsvik
Varmt välkomna till Dalvägen 33 - stort hus med fin, styckad, tomt.
Bostadshuset om ett plan med loft erbjuder:
- Allrum med stort kök och vardagsrum i ett samt uppgång till loftet
- Loft med mycket förvaring samt sovrum/kontor
- Tre sovrum
- Badrum med badkar
- Gäst-WC
- Separat tvättstuga
Fastigheten erbjuder:
- Fastigheten är idag styckad i två men nyttjas fullt ut av samma ägare (BACKEBÖL 1:121 & BACKEBÖL 1:893), köparen väljer själv hur den skall disponeras.
Fastigheten ingår i utbyggnaden av Sydöstra Boo och har därför en ny detaljplan (DP 689).
Detaljplanen erbjuder följande:
e1 Friliggande bostadshus. Högst en huvudbyggnad får uppföras per fastighet.
På fastighet som är större än 1200 kvadratmeter (stamfastigheten 2 325 kvm):
Huvudbyggnad med högsta nockhöjd om 6,0 meter får ej uppta större byggnadsarea än 14 % av fastighetsarean, dock högst 190 kvadratmeter.
Huvudbyggnad med högsta nockhöjd om 8,5 meter får ej uppta större byggnadsarea än 11 % av fastighetsarean, dock högst 165 kvadratmeter.
För fastighet om högst 1200 kvadratmeter (styckningslotten på 1001 kvm):
Huvudbyggnad med högsta nockhöjd om 6,0 meter får ej uppta större byggnadsarea än 14 % av fastighetsarean, dock högst 165 kvadratmeter.
Huvudbyggnad med högsta nockhöjd om 8,5 meter får ej uppta större byggnadsarea än 11 % av fastighetsarean, dock högst 130 kvadratmeter.
Har du några frågor?
Kontakta Hampus för mer information kring Dalvägen 33.
Låt oss värdera din bostad
Boka en kostnadsfri muntlig värdering och ta reda på vad din bostad är värd. En mäklare som är expert på just ditt område går igenom bostaden och du får sedan en muntlig värdering på plats.
-
Boka en fri värdering med Hampus
Genom att klicka på knappen godkänner du vår personuppgiftsbehandling och allmänna villkor .
-
Gustavsvik - Saltsjö-Boo
Gustavsvik är ett av Saltsjö-Boos mest eftertraktade områden – och det är inte svårt att förstå varför. Här bor du ombonat och sjönära, med närhet till både natur och vatten, samtidigt som du har Stockholm bara 20 minuter bort. Området präglas av charmiga villor, gröna trädgårdar och en familjevänlig känsla där grannar hälsar och barnen cyklar mellan tomterna.
En av de stora fördelarna med Gustavsvik är läget – inbäddat mellan vacker skärgårdsmiljö och lummig skog, med kort gångavstånd till badplatser, båtbryggor och mysiga promenadstråk längs vattnet. Här är det inte ovanligt att börja dagen med ett dopp i havet och avsluta den med en middag i kvällssol på altanen.
01
Fördelar med området
02
Friluftsliv för den aktiva
Gustavsvik är ett drömområde för dig som älskar närheten till både skog, vatten och välbevarad natur – utan att välja bort bekvämligheten. Här bor du med Stockholm bara 20 minuter bort, men ändå omgiven av lummig skog, stilla insjöar och vackra promenadstråk.
Abborrträsk naturreservat: Det kuperade, tätortsnära reservatet ligger nordöst om Gustavsvik. Här finns en liten, klar sjö omsluten av branta hällar – perfekt för spontana dopp i solnedgången.
Velamsund naturreservat - Ett av Nackas största friluftsområden som sträcker sig söder om Gustavsvik, in mot Värmdö-gränsen.
03
Mat, fika & vardagsservice
Orminge Centrum ligger bara ett par minuter bort och erbjuder allt du behöver: matbutiker, gym, apotek, caféer, restauranger och Systembolag. För dig som vill äta ute i charmig miljö finns Smokehouse BBQ i Lännersta – en lokal favorit med saftiga ribs och goda burgare. En varm sommardag? Ta en glass i solen vid Tollare Torg, där du också hittar en trevlig strandpromenad och mysigt torgliv.
04
Kommunikation
Du tar dig enkelt vidare med bil, buss eller cykel till Orminge centrum, Björknäs, Tollare och vidare in till stan.
05
Familjeliv
För barnfamiljer finns både förskolor och skolor inom bekvämt avstånd, och du tar dig enkelt vidare med bil, buss eller cykel till Orminge centrum eller vidare in till stan.
Det här är ett område där många stannar länge – inte bara för läget, utan för känslan. Gustavsvik är platsen där livet får vara enkelt, naturnära och lite extra vackert.
Närmaste skolor/förskolor:
I Ur och Skur Boo-Mullarna, Sågtorpsskolan samt Boo Gård skola.
Närområdet
Avstånd
Med bil
Med cykel
Till fots
-
Hav398 m2 min2 min7 min
-
Sjö1,34 km6 min10 min37 min
Har du några frågor?
Är det något mer du vill veta om bostaden? Saknar du lånelöfte eller vill du boka en kostnadsfri värdering? Kontakta Hampus!
Liknande bostäder
Mäklarhuset Magazine
Tips, inspiration och erbjudanden.
Allt för ditt nuvarande eller blivande hem.